Fotó: Barabás Ákos
Vasárnap reggel 7 órakor megnyitottak a szavazóhelyiségek, csaknem 19 millió román állampolgárt várnak az urnákhoz, hogy megválasszák az ország európai parlamenti képviselőit, de polgármesterüket, megyei tanácselnöküket, valamint a helyi és megyei tanácsosaikat is.
2024. június 09., 07:512024. június 09., 07:51
2024. június 09., 09:152024. június 09., 09:15
Az ország területén 18 955 szavazókörzetet alakítottak ki az önkormányzati és az EP-választásokra. Külföldön csak az EP-választáson lehet szavazni, összesen 915 szavazóhelyiségben.
Ezt a cikket csak azok olvassák el, akik vasárnap elmennek szavazni, a többiek nyugodtan görgessenek tovább. Ebben az anyagban amúgy semmi választási propagandát nem rejtettünk el, mindössze az öt szavazólapról írunk néhány gondolatot.
A szavazás 22 órakor zárul, de az urnazáráskor sorban állók 23.59-ig még leadhatják a voksukat – ismerteti az Agerpres.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă szerint a két típusú választásra összesen mintegy 100 millió szavazólapot nyomtattak.
A helyhatósági választásokon a választópolgárok a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazóhelyiségben szavaznak, ha a lakcímüket a választás időpontja előtt legalább 60 nappal nyilvántartásba vették a hatóságok.
A szavazóhelyiségben a személyazonosító okmányuk felmutatása után a választópolgárok öt szavazólapot kapnak:
egyet az EP-jelöltlistákkal,
egyet a megyeitanácselnök-jelöltekkel,
egyet a megyei tanácsosi jelöltlistákkal,
egyet a polgármesterjelöltekkel és
egyet a helyi tanácsosi jelöltlistákkal.
A választópolgárnak valamennyi szavazólapra rá kell nyomnia a pecsétet. Ezúttal
Fotó: László Ildikó
Szavazás után a szavazólapokat egyenként össze kell hajtani úgy, hogy az ellenőrző pecsét jól látható legyen, majd bele kell helyezni a megfelelő urnába.
A szavazópolgárnak ezután vissza kell adnia a pecsétet, majd elhagyhatja a szavazóhelyiséget.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint május 31-én 18 978 908 személy szerepelt a választói névjegyzékben. Közülük 18 018 921-en laknak Romániában és 959 987-en külföldön.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!