Fotó: Barabás Ákos
Vasárnap reggel 7 órakor megnyitottak a szavazóhelyiségek, csaknem 19 millió román állampolgárt várnak az urnákhoz, hogy megválasszák az ország európai parlamenti képviselőit, de polgármesterüket, megyei tanácselnöküket, valamint a helyi és megyei tanácsosaikat is.
2024. június 09., 07:512024. június 09., 07:51
2024. június 09., 09:152024. június 09., 09:15
Az ország területén 18 955 szavazókörzetet alakítottak ki az önkormányzati és az EP-választásokra. Külföldön csak az EP-választáson lehet szavazni, összesen 915 szavazóhelyiségben.
Ezt a cikket csak azok olvassák el, akik vasárnap elmennek szavazni, a többiek nyugodtan görgessenek tovább. Ebben az anyagban amúgy semmi választási propagandát nem rejtettünk el, mindössze az öt szavazólapról írunk néhány gondolatot.
A szavazás 22 órakor zárul, de az urnazáráskor sorban állók 23.59-ig még leadhatják a voksukat – ismerteti az Agerpres.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă szerint a két típusú választásra összesen mintegy 100 millió szavazólapot nyomtattak.
A helyhatósági választásokon a választópolgárok a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazóhelyiségben szavaznak, ha a lakcímüket a választás időpontja előtt legalább 60 nappal nyilvántartásba vették a hatóságok.
A szavazóhelyiségben a személyazonosító okmányuk felmutatása után a választópolgárok öt szavazólapot kapnak:
egyet az EP-jelöltlistákkal,
egyet a megyeitanácselnök-jelöltekkel,
egyet a megyei tanácsosi jelöltlistákkal,
egyet a polgármesterjelöltekkel és
egyet a helyi tanácsosi jelöltlistákkal.
A választópolgárnak valamennyi szavazólapra rá kell nyomnia a pecsétet. Ezúttal
Fotó: László Ildikó
Szavazás után a szavazólapokat egyenként össze kell hajtani úgy, hogy az ellenőrző pecsét jól látható legyen, majd bele kell helyezni a megfelelő urnába.
A szavazópolgárnak ezután vissza kell adnia a pecsétet, majd elhagyhatja a szavazóhelyiséget.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint május 31-én 18 978 908 személy szerepelt a választói névjegyzékben. Közülük 18 018 921-en laknak Romániában és 959 987-en külföldön.
A képviselőház szerdán döntő házként elfogadott egy törvénytervezetet, amely minden év májusának harmadik hetét a közlekedésbiztonság hetének nyilvánítja – számolt be az Agerpres hírügynökség.
Az Európai Unió végrehajtó testülete azt javasolja a tagországok lakóinak, hogy halmozzanak fel otthonukban legalább 72 órás túlélést biztosító vészhelyzeti tartalékot.
Tanulságos videót osztott meg közösségi oldalán a magyarországi Fejér vármegyei rendőrség az amerikai Közlekedésbiztonsági Biztosító Intézetre (IIHS) hivatkozva. Bemutatják, milyen veszéllyel jár, ha nincs bekötve a hátsó utas biztonsági öve.
A bukaresti ügyészség hatósági felügyelet alá helyezte a román állami vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) 21 alkalmazottját.
Felülvizsgálja az amerikai kormány Románia részvételét a Visa Waiver (VWP) vízummentességi programban, így ez idő alatt az Egyesült Államok felfüggeszti az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) bevezetését a román állampolgárok számára.
Megszavazta kedden a parlament plénuma a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt módosító tervezetet. Eszerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó képviselők és szenátorok a havi illetményük 5 százalékának levonásával büntethetők.
A bukaresti rendőrség kedd reggel a fővárosban és több megyében 39 helyszínen végez házkutatásokat egy hivatali visszaéléssel, sikkasztással, informatikai hamisítással és csalással kapcsolatos ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az Amerikai Egyesült Államok bevándorlási politikájában radikális szemléletváltás zajlik, amely nem csak Románia vízummentességi programhoz való csatlakozását érinti.
A Fehér Ház vizsgálatot indított hétfőn, hogy miként kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció zárt internetes kommunikációs csoportjába.
A legfelsőbb bíróság hétfőn elrendelte Horațiu Potra csapatában tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának harminc napos meghosszabbítását.
szóljon hozzá!