Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Romániában 1,85 millió lakásra, vagyis az otthonok alig húsz százalékára kötötték meg a tulajdonosok a törvény által előírt kötelező biztosítást, ennek ellenére senkit sem bírságoltak meg a mulasztásért, mert a polgármesterek nem akarják magukra haragítani a szavazókat – írta kedden a Hotnews.ro hírportál.
2023. február 08., 13:512023. február 08., 13:51
Romániában 2010-ben vezették be a kötelező lakásbiztosítás (PAD) rendszerét. A 12 biztosítótársaság által létrehozott Országos Katasztrófavédelmi Alaphoz (PAID) befizetendő, szilárd építőanyagú lakásért évi 20 eurós, vályogházakért évi 10 eurós biztosítást három természeti csapás – árvíz, földcsuszamlás és földrengés – által okozott károk megtérítésére lehet felhasználni, de a kártérítés összege nem haladja meg a 20 ezer (vályogházak esetében 10 ezer) eurót.
A PAID adatai szerint a romániai kötelező lakásbiztosítások 75 százalékát városi lakásokra kötötték meg, csaknem kétharmaduk pedig Erdélyből, Bukarestből és Munténiából származik, míg a moldvai országrész a PAD-biztosítások alig 11 százalékát, Olténia pedig alig 5,8 százalékát mondhatja magáénak.
A témával szintén foglalkozó StudiiFinanciare.ro gazdasági portál szerint az európai földrészen csak Törökországban és – a földrengések által ugyancsak veszélyeztetett – Romániában tették kötelezővé a természeti csapások elleni lakásbiztosítást, Törökország azonban pénzügyi szempontól „védettebb”, hiszen ott a lakások legalább felét bebiztosították, a romániai 20 százalékhoz képest.
A lap egy friss közvélemény-kutatás adatait ismertetve hozzáteszi: Romániában a lakosság 28 százaléka készített elő magának földrengés esetére „túlélő-csomagot”, annak ellenére, hogy a lakását fenyegető veszélyforrások között a megkérdezettek 50 százaléka második helyen jelölte meg a földrengést, míg 55 százalékuk tűzvésztől, 35 százalékuk pusztító vihartól, 27 százalékuk robbanástól, 24 százalékuk árvíztől, 20 százalékuk betöréstől és 14 százalékuk földcsuszamlástól félti lakását.
Negyedmillió embert figyeltetett a kommunizmus utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között a román kommunista titkosrendőrség, a Securitate – közölte csütörtökön közzétett újabb jelentésében a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A Román Nemzeti Konzervatív Pártba (PNCR) igazolt át Viorica Dăncilă volt miniszterelnök – közölte csütörtökön Cristian Terheş európai parlamenti képviselő, az alakulat elnöke.
Minden harmadik 8 és 17 év közötti gyermeknél előfordult az elmúlt két évben valamilyen érzelmi zavar, például szorongás vagy depresszió a közösségi oldalak hosszas használata miatt.
Őrizetbe vettek csütörtökön a hatóságok egy 34 éves klézsei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölte a kutyáját.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a munkaügyi minisztérium.
Románia nagyon közel áll ahhoz, hogy maradéktalanul teljesítse az amerikai vízummentességi program (Visa Waiver) követelményeit – közölte a washingtoni román nagykövetség.
Összesen 190 jogszerűtlenül foglalkoztatott munkást azonosított a munkaügyi felügyelőség az A7-es autópálya munkatelepén.
A bukaresti Henri Coandă (Otopeni) nemzetközi repülőtéren négy, a Wizz Air és a Ryan Air által üzemeltetett járatot töröltek csütörtökön a brüsszeli Charleroi repülőtéren meghirdetett 24 órás sztrájk miatt.
Mintegy 7,56 milliárd lejt utalt ki a kormány a tartalékalapból elkezdett beruházások folytatására.
A környezetvédelmi minisztérium rendeletének megfelelően a hatóságok megkezdték a Transzfogarasi út környékén rendszeresen felbukkanó medvék átköltöztetését a zernyesti medverezervátumba.
szóljon hozzá!