A didaktikai személyzet jórészt szakmai képzésekre, informatikai eszközök, valamint szakkönyvek megvásárlására, illetve azokhoz kapcsoló egyéb kiadásokra költheti az 1500 lejes prémiumot. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Felháborítónak tartja a tanügyi szakszervezet Maros megyei vezetője, hogy az oktatási rendszerben dolgozók közül némelyek telefonra, tévére, háztartási eszközökre költenék, azaz nem a rendeltetési céljának megfelelően használnák fel a szakmai fejlesztésükre szánt prémiumot. A napokban az oktatási tárca is kiadott egy tájékoztatót, megválaszolva a kártyával, illetve a prémiummal kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
2023. november 03., 19:122023. november 03., 19:12
Megkapták az oktatási rendszerben dolgozók a kártyákat, amelyekre folyósítják a tanügyi alkalmazottak által a nyár eleji általános sztrájk során kiharcolt prémiumot, sőt a kártyák jó részét már fel is töltötte az oktatási tárca.
– ezt a nyár eleji általános sztrájk során harcolták ki az oktatásban dolgozók, illetve a tanügyi szakszervezet. Csakhogy az alkalmazottak egy része nem képzésekre, könyvekre költené a prémiumot, hanem szórakoztatóelektronikai-cikkek, háztartási eszközök megvásárlására, legalábbis a közösségi hálón olvasható bejegyzések szerint.
– reagált a bejegyzésekre Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Maros megyei vezetője. Mélységesen felháborodik, amikor olyan bejegyzéseket olvas egyesektől, hogy több könyv és képzés már nem kell nekik, ők arra szeretnék elkölteni a prémiumot, amire akarják. Feltételezése szerint a pedagógustársadalomnak csak egy kis része gondolkodik így, ám mivel ők a „leghangosabbak” a közösségi hálón, „megbélyegeznek egy egész réteget” – mondta.
Lehetőséget kellene kapjanak arra, hogy például IT-képzés helyett különböző, a munkájukat segítő eszközökre is elkölthessék a kapott összeget. E tekintetben a szakszervezet tárgyalásokat folytat a kormány képviselőivel, ám még nem sikerült változásokat elérniük.
Az oktatási karrierprémiumra, illetve a szakmai karrierprémiumra vonatkozó sürgősségi kormányrendelet értelmében a didaktikai személyzet szakmai képzésekre, informatikai eszközök, valamint szakkönyvek megvásárlására, illetve azokhoz kapcsoló egyéb kiadásokra költheti az 1500 lejt, továbbá egyéni didaktikai költségek fedezésére is elkölthetik a teljes összeg legfeljebb 30 százalékát. A nem didaktikai személyzet tagjai szakmai képzések formájában részesülnek 500 lejes prémiumban évente.
A prémiumokra, illetve az azokat tartalmazó kártyákkal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszolva az oktatási minisztérium is készített egy tájékoztatót. Abban leírják például, hogy az 1500 lejes prémiumot azért utalják két részletben – egy 1050, valamint egy 450 lejes részletben –, mert a kártyákat kiállító cég megvalósította a „többpénztárca”-megoldást, és a 450 lej a 30 százalékát teszi ki a teljes összegnek, azaz éppen akkora az összeg, mint amennyit egyéni didaktikai költségek fedezésére költhetnek a jogosultak. Nincs végleges lista azokról a gazdasági egységekről, amelyeknél a prémiumok felhasználhatók, hiszen ezeknek a köre időközben bővülhet, így a listát ugyanis folyamatosan frissítik – válaszol egy másik, gyakran feltett kérdésre a szaktárca.
A tájékoztatóból az is kiderül, hogy
Arra viszont nincs lehetőség, hogy két jogosult a prémiumokat összeadva közösen vásároljon meg valamilyen eszközt. Egyénileg viszont 1500 lejnél drágább eszköz is vásárolható a prémiumból, a különbözet kifizetésével. Az alap-, illetve mesterképzés, valamint a doktori tanulmányok költségeit is ki lehet fizetni a prémiumból, és fogyó-, valamint irodai eszközök is vásárolhatók belőle, de utóbbira csak a teljes összeg 30 százalékát lehet fordítani.
Aki elfelejtette kártyája kódját, esetleg a PIN-kódot, vagy azt szeretné megtudni, hogy feltöltötték-e már a kártyát, a 0212072727-es telefonszámot felhívva kaphatnak tájékoztatást, és a kártya elveszítését is ott lehet bejelenteni, valamint a kártyazárolás feloldását is ott kell kérni. A törvény értelmében a kártyáról tilos készpénzt felvenni, a bankautomata elnyelheti a kártyát, ha valaki megkísérli azt – figyelmeztet a szaktárca, ugyanakkor az is kiderül a tájékoztatóból, hogy online vásárlásra használható a kártya.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!