Hét év csökkentett költségvetéssel

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Az Európai Unió jövő év januárjától 2020-ig érvényes büdzséjéről tartottak előadást Tusványos második, csütörtöki napján. Mint kiderült, az összeg számottevően kisebb az előző hétéves időszakhoz képest.

Pinti Attila

2013. július 25., 16:322013. július 25., 16:32

2013. július 25., 19:522013. július 25., 19:52

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács gazdasági ügyekért felelős alelnöke, Mátis Jenő a Lőrincz Csaba-sátor délutáni előadásán elmondta, hogy egyrészt a 2007-től ezen év december végéig tartó periódus költségvetését úgy alkották meg, hogy Románia érdekeit frissen csatlakozottként nem igazán vették figyelembe, másrészt az ország azért van az uniós pénzek lehívása tekintetében kifejezetten rossz helyzetben, „mert az összegekkel tisztességesen, saját zsebre jutó rész nélkül kell elszámolni”, ez pedig sokak számára egy kedvezőtlen „feltétel” – holott a rengeteg társfinanszírozási lehetőség úgy országosan, mint helyi szinteken is minőségi változásokat hozóan kellett volna már lecsapódjon.

Mario Kölling, a madridi Centre for Political and Constitutional Studies kutatója arról tájékoztatta a hallgatóságot, hogy „ez az előző időszakhoz képest visszafogott költségvetés meglehetősen kiábrándítón hatott mindazon tagországok számára, akik az uniós források segítségével szerettek volna kilábalni a gazdasági válságból”. A kutató az egyes területekre szánt pénzek arányainak módosulásaira is felhívta a figyelmet – az elképzelések szerint a mezőgazdaságnak jutó részt megnyirbálják, míg a humán területekre több pénzt csoportosítanak. „Az Európai Fejlesztési Bank kiemelt figyelmet fordít a hét év során a fiatalokra, különböző programokkal próbálva hozzájárulni az egész EU területén egyre aggasztóbb méreteket öltő munkanélküliségi ráta csökkentéséhez” – fejtette ki. Kölling ugyanakkor nem hisz abban, hogy a szűkös büdzsével minden tervet meg tud az EU valósítani, „aminek az lesz a nagy hátulütője, hogy pénz hiányában a már elindult fejlesztések és új pályázatok leállítására is sor kerülhet”.

Január elsejétől kaotikus állapotok várhatók Surján László EP-képviselő szerint, ugyanis „a költségvetés szabályai még el sincsenek teljesen készítve”, a hátralévő idő pedig már nem elegendő ehhez. Surján a „kevesek által ismert” költségvetéséről is beszélt: az EU büdzséje a tagországok által megtermelt nemzeti össztermék egy százalékából áll össze. A munkanélküliség ellen tervezett programokkal kapcsolatban úgy vélekedett, az unió önámításáról van szó, kevesebb pénzből a lehetőségeket meghaladó feladatokat ugyanis képtelenség megoldani. „Nem feladatirányos a költségvetés, amely olyan, mint egy kétlábú, instabil szék: egyik lábát a térségfejlesztési politika, a másikat a mezőgazdaság jelenti” – osztotta meg véleményét. A képviselő azt is nehezményezte, hogy kevés figyelmet fordítanak az elköltött pénzek hasznosságának vizsgálatára. „Értéket a pénzünkért! – ezt a mottót kell követni. Lehet minden községben szépen felújított polgármesteri hivatal és lehetnek EU-konform játszótereink, de évek óta nem növekszik a gazdaság. Ez ügyetlenségre vall” – zárta beszédét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei