Fotó: Sólyom Zsuzsanna
Egyelőre nem áll rendelkezésre a Márton Áron püspök életét bemutató nagyjátékfilm elkészítéséhez szükséges összeg fele sem, az ötletgazdák azonban bíznak a közösségi összefogásban. Jelenleg az előkészületek zajlanak, a stáb rövidesen feltérképezi a helyszíneket, hogy februárban folytathassák a jelenetek felvételét.
2015. október 12., 10:482015. október 12., 10:48
2015. október 12., 10:502015. október 12., 10:50
Szeptember első hetében vették fel a Zord idők csillaga című nagyjátékfilm első, őszi jeleneteit, akkor a Csíkszentdomokos melletti Pásztorbükkön forgattak. A jelenetben Márton Áron és Kurkó Gyárfás író-politikus szekerekkel hajtanak ki a hegyre, a Báthori Endre bíboros-fejedelem meggyilkolásának helyét jelző emlékkereszthez. A világháborúból hazatért, hivatását kereső fiatal ekkor találkozik a Pásztorbükk fölött levonuló juhsereggel, később ez is ahhoz segíti, hogy elvállalja a pásztori feladatot. A filmben alig egy percet kitevő jelenet felvételét követően nem tudták megmondani, mikor is folytatják a forgatást, mivel az előkészületek, a jelenetek megszervezése hosszas folyamat, rengeteg időt emészt fel.
Érdeklődésünkkor azonban Kányádi Orsolya sajtófelelős arról számolt be, hogy februárban folytatják a felvételt, addig a lehetséges helyszínek feltérképezésével foglalkoznak. A Csíkszentdomokos környéki helyszínek mellett érinteni fogják a Márton Áron életéhez kapcsolódó főbb helyeket, többek között Gyulafehérváron is forgatnak majd. Hogy milyen jelenetek és hol kerülnek felvételre az év elején – mint mondta –, annak függvénye, hogy a szerepet vállalt színészek munkarendjével hogyan tudják összeegyeztetni a forgatásokat.
Eperjes Károly és Fülöp Zoltán is szerepel a filmben
A főbb szereplőkről – akik már vállalták is a szereplést – érdeklődve megtudtuk, Márton Áron személyét a csíkszeredai születésű Bogdán Zsolt színművész alakítja, aki jelenleg a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatát erősíti. Kurkó Gyárfást Bandi András Zsolt, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház művésze formálja meg. Péter bácsit Fülöp Zoltán csíkszeredai színművész alakítja. Emellett a kivételes tehetségű Eperjes Károly is szerepet vállalt a filmben, ő Adorján Károly, a kommunista hatalom által támogatott pap személyét viszi vászonra. Mint ismeretes, a film forgatókönyvét Papp László római katolikus plébános írta, rendezője a magyarországi Béres László. Az operatőr Mayer Zoltán, a társproduceri munkálatokért pedig Kindl Gábor felel.
„Pozitívan csalódtunk az emberekben, hiszen nagyon sokan odaálltak és segítettek. Farkaslakán például az egész településen gyűjtöttek. Amúgy a filmkockajegyek kiváltásával gyűlt a legtöbb pénz, egyelőre nagyvállalkozók nem ajánlottak fel tetemes összegeket” – számolt be a sajtófelelős. Hozzátette, most már a nagyobb vállalkozókhoz is el akarnak érni, ezzel kapcsolatban Csíkszeredában már egyeztet is egyik kollégájuk. Ugyanakkor bevallotta, egyelőre még a film elkészítéséhez a pénz (4,5 millió lej) fele sem áll a rendelkezésükre, de bíznak benne, hogy a forgatás előrehaladtával többen ajánlják fel segítségüket, és időben meglesz a szükséges összeg.
Bár az előkészületek javában folynak, még mindig lehet támogatni a Márton Áron életét bemutató filmet, akár a Merkúr Áruházakban található filmkockajegyek kiváltásával, akár úgy, hogy betérnek bármelyik plébániára adományaikkal – hívta fel a figyelmet Kányádi Orsolya. Emellett 5, 10 és 50 lej értékű filmkockajegyeket a Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro szerkesztőségében (Csíkszereda, Fortuna Park sétány, 2/A alatt) is válthatnak a támogatni akarók.
Az előkészületek mellett a Mustármag megújulás-szolgálat folytatja Márton Áron misszióját is, továbbra is végeznek zenei szolgálatot, több helyszínen mutatják be a Népemért vállalom zeneművet, amely tulajdonképpen a Zord idők csillaga című film alapja. Legközelebb a zetelaki katolikus templom ad helyet a zeneműnek, október 25-én este 6 órától. Ezt követően Szebenben és Gelencén csendülnek fel a Népemért vállalom dallamai. November 8-án, vasárnap 12.30-tól a szebeni római katolikus vártemplomban, délután 6 órától a gelencei katolikus templomban népszerűsítik a filmkészítést a zenemű segítségével. „A film a misszió ürügyén jött létre. Az a lényeg, hogy nem Márton Áronnak akarunk muzeális emléket állítani, hanem szellemiségével, az ő életpéldájával reményt adni az embereknek, hogy ne csüggedjenek, bármilyen elkeserítő helyzetbe is kerültek. A püspök a legjobb példa arra, hogy minden rossz helyzetből ki lehet kerülni” – vallják a szervezők.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!