Az idén április és október között zajló Utcakép-falukép program ötlete még 2003-ban született meg, amikor az Élő Örökség Romániában program keretében Máréfalván zajlott a Jövő Kapui pályázat. Ekkor kezdtünk el nyilvánosan „kapuzni” – mondja Szallós-Kiss Judit, a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület ügyvezetője, utalva a székely kapuk megmentését, felújítását célzó tevékenységükre.
2010. április 29., 14:262010. április 29., 14:26
A 2003-as Jövő Kapui pályázat keretében előadássorozatot szerveztek gyerekeknek, majd felnőtteknek is, 18 máréfalvi székely kaput újrafestettek, kapufaragó-tábort szerveztek, „Fába rótt oklevelek” címen székelykapu-ismeretből mérhették össze tudásukat a helyi és környékbeli iskolák tanulói. Amolyan mozgalmat indítottak el, mely továbbgyűrűzött szinte minden udvarhelyszéki faluba, sőt a csíki falvakban is kezdtek ráébredezni az emberek, hogy ezeket az értékeket meg kell menteni.
Így születhetett meg a már ismertebb a Kőlik Egyesület és a Hargita megyei tanács közös programja, a Székely kapu program, mely azért lett kitalálva, hogy amely kapu nem műemlék, az is részesülhessen támogatásban. Ezt a kapufelújítási programot Kovács Piroska néprajzkutatónak, a Kőlik Egyesület tiszteletbeli elnökének adatbázisára alapozták.
Utcakép-falukép
„A most áprilistól őszig zajló Utcakép-falukép nevet viselő próbálkozásunk tulajdonképpen a Székely kapu program helyi szintű megvalósítása, melyet a máréfalvi tanáccsal közösen próbálunk lebonyolítani – árulja el Szallós Kiss Judit. Még sok olyan kapu van itt Máréfalván, melyeket idős tulajdonosaik nem tudnak felújítani. Mi pedig próbáljuk megmenteni, azt ami még van. A megyei tanács egyesületi tagként befizetett hozzájárulását természetesen kizárólag erre a célra áldozzuk. Bizottság dönti el, milyen mértékben támogatjuk a munkálatokat. Természetesen nem tudunk minden kaput felújítani, de próbálunk ösztönzően hatni, így talán mások is kedvet kapnak portájuk rendbehozatalához. Külön szeretném kihangsúlyozni, hogy itt magántulajdonról van szó, tehát senkit nem kötelezhetünk erre, ugyanakkor ha mi segítünk, ahhoz nélkülözhetetlen a tulajdonos beleegyezése. Nos, itt jön a képbe Piroska néni (Kovács Piroska), akinek nagy érdeme, hogy szót tud érteni a lakosokkal, el tudja nekik magyarázni, ez miért olyan fontos, miért nem szabad ezeket az értékeket hagyni veszendőbe menni.
Fizetett alkalmazott nélkül
Érdemesnek tartjuk kihangsúlyozni, hogy a Kőlik Hagyományőrző Egyesületnek nincs fizetett alkalmazottja. 8–10 nagyon aktív taggal büszkélkedhet, akik tudják, hogy bármit is szerveznek, ilyenkor számíthatnak az egyesület többi tagjának segítségére. Nem mellékesen a máréfalvi önkormányzat értékeli kezdeményezésüket, erkölcsi és anyagi támogatást biztosít számukra.
Székely Kapuk Napja
Még 1998-ban történt, hogy az egyesület közgyűlésén elfogadták Kovács Piroska javaslatát, miszerint indítsanak egy rövidtávú helyi és egy hosszú távú regionális programot, melynek célja: a figyelem középpontjába állítani a vidékre, a falura jellemző népművészeti értéket, a népi fafaragás remekét, a székely kaput. A program a következő évben, a Székely Kapuk Napja rendezvény életre hívásával indult, melyet eleinte évente, újabban kétévente rendeztek meg, legutóbb 2009-ben volt. Még említést érdemel, hogy a nemrég Lengyelfalván, Orbán Balázs emlékére felállított székely kaput máréfalviak faragták. „Elmondhatjuk, hogy ezzel megtörtént a kapufaragó nemzedék váltása” – vallja Szallós-Kiss Judit.
Az egyesületről
A Kőlik Hagyományőrző Egyesület (Máréfalván elsőként jegyzett civil szervezet) 1993-ban alakult 21 alapító taggal. Célját így fogalmazta meg: „Az egyetemes magyar kultúra, hagyományaink, szellemi és anyagi műveltségünk ápolása. Meggyőződésünk, hogy nemzeti, keresztény alapokon álló kultúránk jelenti kisebbségi sorsunkban a megtartó erőt. A népi kultúra ismerete, a hagyományok ápolása nemzeti tudatunk éltetésének egyik eszköze.\" Tagjait elsősorban a faluban dolgozó, valamint a faluban született, elszármazott egyházi és világi értelmiség soraiból toborozza, akik vállalják az egyesület célkitűzéseit.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
Húsvéti hangolódásra hív az Artera Míves Alkotók Háza: április 17-én tojásírással és népi játékokkal idézik meg a hagyományokat Székelyudvarhelyen. A részvételhez regisztráció és néhány tojás szükséges.
Összesen 20 ezer lejre szabtak ki bírságot a csendőrök a hétvégi Hargita Ralin, köztük italozás, provokálás és rendőri intézkedés akadályozása miatt. Komolyabb incidens nem történt, a rendezvény zavartalanul zajlott.
Túlságosan párássá vált a levegő a parajdi sóbányában, ezért vezetősége hétfőn egy napra lezárta a létesítmény turisztikai részlegét. A gond nem veszélyezteti a húsvéti nyitva tartást.