Fotó: Kristo Robert
Csíkszenttamáson az Olt folyóra tervezett kisebb kapacitású vízi erőmű megvalósítása még várat magára. Márk Tibor polgármester közölte: az erőmű tervei készen vannak, és mihelyst lesz az önkormányzat számára egy megfelelő kiírás, megpályázzák, s egy kedvező elbírálást után megkezdik az építkezést.
2010. május 19., 12:412010. május 19., 12:41
Fotó: Kristo Robert
Márk Tibor elmesélte: 2008-ban a szenttamási önkormányzat elesett egy számára előnyös kiírástól, mivel a Râmnicu Vâlcea-i Olt Vízügyi Igazgatóságtól nagyon későn, egy nappal a pályázat határidejének lejárta előtt, kapták meg a szükséges jóváhagyást. A két évvel ezelőtti kiírás értelmében az önkormányzat is értékesíthette volna a megtermelt energiát. Az idei kiírás viszont pont azért nem megfelelő a település számára, mert abban – ellentétben a 2008-as kiírással – csak a cégeknek van engedélyezve a villamosenergia értékesítése.
Az elöljáró elmondta: számításaik alapján a tervezett vízi erőműhöz öt embert szükséges alkalmazni, viszont, ha nem adhatják el a termelt áramot, nem tudják biztosítani a szükséges személyzet fizetését.
A településnek egyúttal fontos szempont az is, hogy az Olt szenttamási szakaszára tervezett erőmű megépítése lassítaná a folyó erős sodrását, mely folyamatosan mossa alá a falu hídjait, amelyek javítását már nem bírják. Az erőmű felépítésével megakadályozzák a hidak alámosását és egyúttal energiát is nyernek – fogalmazott az elöljáró.
Pince a folyó medréből
Márk Tibor polgármester érdekességként elmesélte: valamikor Szenttamáson az Olt folyón öt vízimalom is üzemelt, amit egy 18. századi térkép is bizonyít. A malmokhoz duzzasztógátak tartoztak, melyek a folyó sodrását lassították. A gátakon kívül az Olt gyors folyását egy hajtűkanyar is lassította. Idővel a kanyart levágták és a vízfolyás felgyorsult. A régi öregek elmondása szerint a csíkszenttamási kultúrotthon a folyó régi medrére van építve, ezért pincét sem kellett ásni az épületnek, mert az árok már megvolt, csak ki kellett rakni a falát kővel.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.