A közbiztonság javítása érdekében térfigyelő rendszert építenek ki Csíkmadarason. A vezeték nélküli hálózaton keresztül működő kamerákat többek között a közintézményekhez, illetve a település bejárataihoz helyezik el, a rendszert bármikor bővíteni lehet. A település polgármestere szerint ez a megoldás sokkal hatékonyabbnak fog bizonyulni, mint a faluőrségi szolgálat.
2012. január 24., 20:112012. január 24., 20:11
A megfigyelő rendszer részét képező kamera és átjátszási pont. Antal Imre vállalkozó szerint mindössze évi ezer euróba kerül a hálózat fenntartása
A település közbiztonságának javítása érdekében többféle elképzelés is napvilágot látott az elmúlt időszakban. Például a vidéki rendőrőrsöket tavaly szeptemberben ért átszervezés során fogalmazta meg a madarasi polgármester a helyi rendőrség létrehozásának igényét. Mint akkor fogalmazott, azt szeretné, ha a helyi közösség venné kezébe a közbiztonság ügyét. Az elképzelések szerint két személyt alkalmaztak volna, a szolgálat idén lépett volna működésbe. „A fejlemény ebben az ügyben a következő: a törvény egyértelmű, közalkalmazottak kell legyenek a helyi rendőrök, személyzetet viszont nem alkalmazhatunk a hivatalban” – számolt be Bíró László. A községvezető szerint egyelőre nem tudnak előre lépni ebben a történetben, pedig igencsak szükség lenne erre, hiszen így gyorsabban és hatékonyabban lehetne megoldani bizonyos helyi problémákat, az állami rendőrség bevonása nélkül. A közbiztonsággal kapcsolatos tervek és elképzelések viszont nem merülnek ki ennyiben.
Faluőrség helyett kamerák
„A faluőrségi szolgálattal kapcsolatban volt egy szerződésünk a megyei önkormányzattal, de megszüntettük. Nem éri meg két embert fizetni azért, hogy éjszakánként sétáljanak a faluban. Ebből az összegből inkább telepítünk egy kamerás rendszert, amely sokkal hatékonyabb lehet” - fejtette ki a beruházással kapcsolatban az elöljáró. Elmondása szerint az említett szolgálatra évi 35-40 ezer lejt kellett fordítaniuk, ebből az összegből viszont egy gazdaságosan fenntartható, vezeték-nélküli (wireless) hálózaton keresztül működtethető megfigyelő rendszer építhető ki. Mint megtudtuk, a kamerákat egyelőre a fontosabb középületekhez, a közterekre, illetve a község bejárataihoz helyezik el, összesen tíz ilyen készüléket szerelnek fel. Ám ezek száma a következő két évben bővülni fog és a távolabb eső falurészekre is kiterjesztik a hálózatot.
A lakosok is élvezheti a wi-fi hálózat előnyeit
„Azért előnyös ez a rendszer, mert nem kell háttérinfrastruktúrát kiépíteni. Ugyanakkor könnyebben és költséghatékonyabban fenntartható, mint egy vezetékes hálózat” – magyarázta Antal Imre. A projektet kivitelező Transoft Kft. vezetőjétől megtudtuk, a hálózatot egy kilométer hatósugarú, antennával ellátott csatlakozási pontok révén (acces point) építik ki, a közvilágítási rendszer által táplált átjátszó állomásokból tízet helyeznek el a faluban. A mozgásérzékelésre beállított térfigyelő kamerák ezen eszközök segítségével kommunikálnak a polgármesteri hivatalban felállítandó központi szerverrel, a felvételeket ez utóbbi tárolja. A szakember szerint a kamerák éjszakai üzemmódban is megfelelően működnek, az említett időszakban 30 méteres hatósugárral rendelkeznek.
„Ezzel a hálózattal a községet nagyjából le tudjuk fedni. A későbbi bővítések során a távolabbi falurészeket is bevonjuk a projektbe” – jelentette ki a tervekkel kapcsolatban Antal. Megjegyezte, megfelelő főantenna felállításával a rendszer akár 50 km-es távolságban is képes működni. A cégvezető hozzátette, az sem mellékes, hogy e beruházás révén a helybéliek vezeték nélküli internetes szolgáltatással is rendelkezhetnek, ezt a későbbiekben tervezik beindítani. Antal Imre annyit még elmondott, hozzáláttak a hálózat kiépítéséhez, a rendszer néhány héten belül működőképes lehet.
szóljon hozzá!