Fotó: Pál Árpád
Megkezdte működését a Forrás Önkéntes Tűzoltó Egyesület Máréfalván. A tűzeseteken kívül a szélsőséges időjárás okozta károk és más problémák elhárításában is segítséget nyújtanak a település lakóinak.
2017. január 31., 21:192017. január 31., 21:19
Az egyesületnek tizenegy alapító tagja van, de az önkéntesekkel együtt harminc embert tudnak mozgósítani vész esetén. Az alakulat elnökével és alelnökével, Pálfi Csabával és László Szilárddal beszélgettünk.
„A tűzoltó akkor sikeres, ha nem csinál semmit, mert azt jelenti, hogy jó volt a megelőzés” – mondta László Szilárd. Megalakulásuk óta már szükség volt a segítségükre, amikor a hó súlya alatt egy csűr teteje beszakadt. Januárban tűzvédelmi ellenőrzéseket is tartottak a falu összes házában, így megalakulásuk híre is hamar eljutott a máréfalviakhoz, de a jövőben is terveznek hasonló akciókat. Az alakulat tagjai képzéseken, illetve versenyeken is részt vennének.
Egyelőre nagyon szűkös az alakulat felszerelése – mondta el a vezetőség két tagja. Van egy nagyon régi szivattyújuk, amit már használni sem lehet, ha felújítják, kiállítási darab lesz belőle – mesélték. A polgármesteri hivataltól kaptak használt tömlőket, sisakokat és védőruhákat, viszont mindenképp újakra lesz szükség, hiszen a tömlők használhatók ugyan, de lyukasak és nem zárnak megfelelően, a gumiöltözék pedig ma már egyáltalán nem szakszerű, sőt egy oltásnál kifejezetten akadályozza a tűzoltókat a munkában.
Ezért is volt fontos, hogy egyesületté alakuljanak, hiszen így pályázni is tudnak majd felszerelésekre, illetve a továbbképzések költségeire – mesélte László Szilárd. A közeljövőben garázst szeretnének építeni: az önkormányzat az egyesület rendelkezésére bocsátotta a szertár melletti területet, ahol majd támogatók segítségével építkeznének, de tűzoltóautót is szeretnének vásárolni. A település vezetőségétől ígéretet kaptak arra, hogy az önkormányzat 20 ezer lejjel támogatja az egységet, az összeget tűzoltó-felszerelések vásárlására fordíthatják.
A csapat legfiatalabb tagja huszonöt éves, míg a legidősebbek már az ötvenet is elhagyták. Fontos ugyan a fizikai kondíció, a találékonyság, de a helyismeret is lényeges, hiszen az idősebbek jól tudják, hol vannak a kutak, merre lehet behajtani egy-egy patakra. A tagok között van víz-gáz, illetve villanyszerelő is, ami szintén hasznos lehet.
Baj esetén – illetve az esetleges támogatásokkal kapcsolatban – Pálfi Gáspár Csabát a 0751-126339-es, míg László Szilárdot a 0755-872801-es telefonszámon érhetik el a helybéliek.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!