Ünnepi szentmise a kontumáci templomnál. Archív
Fotó: Veres Nándor
Tizenhat évvel ezelőtt, 2008 pünkösdjén érkezett meg először a gyimesi volt határállomáshoz a Székely Gyors, élén a legendás Nohab mozdonnyal. Azóta minden évben második székelyföldi zarándokhellyé vált a kontumáci templom és környéke.
2024. május 17., 11:532024. május 17., 11:53
Salamon József 2005 óta Gyimesbükk plébánosa, ő kezdeményezte és tartott ki amellett, hogy minden évben ünnepi szentmisét végezzenek pünkösd ünnepén a Gyimesek legrégibb templománál, Kontumácon.
Azóta – a koronavírus járvány miatti kihagyást leszámítva – minden évben zarándokok ezrei érkeznek Székelyföld keleti végére. Idén is gazdag programok várják a zarándokokat Gyimesbükkben.
Pénteken, május 17-én 13 órától megáldják a Hét szentség tiszteletére felállított köveket a kontumáci templom melletti dombon, a 14 órakor kezdődő szentmiséig pedig szentségimádást tartanak.
Mise után megáldják a zarándokokat, majd a nagygyimesi keresztalja elindul Csíksomlyó felé. Ők péntek estére érnek Gyimesfelsőlokra, majd onnan az utat szombaton hajnalban folytatják, Szépvíz és Delne érintésével érkeznek szombaton délelőtt a csíksomlyói nyeregbe.
Pünkösdvasárnap délelőtt 10.37-kor érkezik meg a zarándokvonat a gyimesi volt határállomásra, ahol ünnepi beszédek hangzanak el, a házigazdák részéről Oltean Péter gyimesbükki, Gergely Károly gyimesközéploki és Pap Imre gyimesfelsőloki polgármesterek fogadják a vendégeket, akik részéről Eperjes Károly, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész mond köszöntőbeszédet.
Innen a zarándokok levonulnak az ezeréves határhoz, ahol 12.30-kor kezdődik a ünnepi szentmise, amelyen szentbeszédet tart Vass Nimród gyimesfelsőloki plébános.
Délután 3 óra körül a zarándokvonat mozdonya megérkezik a hajdani Magyarország legkeletibb, 30-as számot viselő őrházához, majd a zarándokok elindulnak a vasútállomásra, a búcsús vonat pedig 17.07-kor indul vissza Csíkszereda irányába.
A csíksomlyói búcsúról gyalog hazaérkező gyimesbükki keresztalját hétfőn délelőtt 11 órától fogadják, hálaadó szentmise keretében.
Pünkösdhétfő Széphavason
Pünkösdhétfőn, május 20-án 14 órától ünnepi szentmise lesz – a Gyimesfelsőlok és Szépvíz közötti – széphavasi Szentlélek kápolnánál. A tíz éve felszentelt kápolna helyén a 17. században egy hasonló kápolna állt, amelynek a Szentszék 1651-ben teljes búcsút engedélyezett pünkösdhétfőre. A feljegyzések szerint azokban az években a csíksomlyói diákok oda mentek szembe a moldvai zarándokokkal, és onnan közösen vonultak a pünkösdi búcsúra. Hazafelé pedig a csíki, gyergyói és moldvai zarándokok ott tartottak hétfőn egy közös szentmisét, és ott búcsúztak el egymástól a következő pünkösdi viszontlátásig.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!