Fotó: Kristó Róbert
Csíkszeredában tartott sajtótájékoztatót a verespataki aranykitermelésben érdekelt cég műszaki igazgatója, Szentesy Cecília. Amint mondta, a csíki médiával való találkozásuk országos kampány része.
2009. december 09., 15:192009. december 09., 15:19
2009. december 09., 22:412009. december 09., 22:41
Fotó: Kristó Róbert
A Rosia Montana Gold Corporation vezetői úgy gondolják, eddigi sikertelenségük egyik fő oka az, hogy nem kommunikáltak eléggé a sajtóval és a lakossággal. Ezen szeretnének változtatni a nemrégiben beindított országos kampánnyal, amelynek keretében Csíkszeredán kívül Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen is találkoztak a magyar nyelvű média képviselőivel.
Amint elhangzott, a verespataki bányanyitást csak a környezetvédelmi engedély hiánya akadályozza, amelyet évek óta próbálnak megszerezni. 2006-ban már a hatástanulmányt is elkészítették, az ország 14 településén tartottak közvitát, és 6500 hozzájuk intézett kérdést válaszoltak meg. A román környezetvédelmi minisztériumhoz beadott dokumentáció ezeket a válaszokat is tartalmazza, és összesen 13.500 oldalra rúg. Arra a kérdésre, hogy hány környezetvédelmi minisztert próbáltak meggyőzni az évek során a jóváhagyásról, nem érkezett válasz, de a cég képviselői nem tagadták, hogy abban bíznak, sikerül a román közvéleményt maguk mellé állítani, amennyiben az jobban megismeri céljaikat.
A sajtótájékoztató zárásaként Szentesy Cecília bemutatót tartott az aranybányával kapcsolatos terveikről és elképzeléseikről.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.