Hirdetés
Hirdetés

Városi rendezvénnyé válik az Örmény Művészeti Fesztivál

Nagy esemény helyszíne lesz az első örmény diaszpóra kialakulásának városa. •  Fotó: Balázs Katalin

Nagy esemény helyszíne lesz az első örmény diaszpóra kialakulásának városa.

Fotó: Balázs Katalin

Nem elégséges csak évente egyszer megemlékezni az együttélés gyümölcseiről, Gyergyószentmiklós mindennapjainak ma is meghatározója az örmény jelenlét – jelentette ki Nagy Zoltán polgármester, jelezve: idéntől több, örmény vonatkozású eseménynek partnere kíván lenni az önkormányzat, a szeptemberi fesztiválnak is társszervezője lesz.

Balázs Katalin

2017. július 10., 18:082017. július 10., 18:08

Továbbgondolt, jövőbe tekintő, de nem új keletű rendezvényként említette Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere hétfőn tartott sajtótájékoztatón az Örmény Művészeti Fesztivált. A hagyományos esemény szervezésében az örmény közösség képviselői mellett partnerséget vállal idéntől az önkormányzat, így arról kaptunk hírt, hogy

az örmény közösségi ház avatására, köztéri keresztállításra, emléktábla-leleplezésre, két örmény musical előadásra, hurutfesztiválra és búcsús szentmisére is számíthatunk a Kisboldogasszony napja köré szerveződő, szeptember 8–10-i eseménysorozaton.

Hirdetés

Kerek évfordulók: 380, 300, 110 év

„Minimum három apropója van annak, miért lesz rendkívüli az idei rendezvény.

Idézet
Három kerek évforduló is erre az évre esik, jelezve, mennyire egybefonódik közel négyszáz éve a befogadó székelyek élete az örményekével Gyergyószentmiklóson

– fogalmazott Nagy Zoltán, felsorolva az évfordulókat.

•  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Fotó: Balázs Katalin

Az első kerek évforduló, hogy idén éppen 380 esztendeje annak, hogy a krónikák írásos említést tesznek a gyergyói örményekről. A második szám a 300-as, ugyanis 1717-ben telepítették le az olaszországi Szent Lázár szigetén a mechitarista rendet, és e rend első főapát-érseke egy gyergyószentmiklósi születésű személy, Ákontz Kövér István volt, aki a Szent Miklós templommal szemben lévő, Kövér-házban (ma Berszán György tulajdona) született. A harmadik apropó pedig, hogy 110 esztendős városként Gyergyószentmiklós, és az első választott polgármestere, Orel Dezső örmény származású volt. A Kövér-házon lévő emléktáblája mellé kerül az Ákontz-Kövér emléktábla is, melyet a remények szerint Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke avat fel.

Nagy Zoltán hangsúlyozta, hogy bár az elmúlt közel négy évszázadban bizonyos fokú asszimiláció végbement, ma is meghatározó szerepet tölt be az örménység a város életében.

Idézet
E közösségre nemcsak a kulturális rendezvényeken kívánunk számítani, és évente egyszer megemlékezni az együttélés gyümölcseiről, hanem a város önmeghatározásából sem maradhat ki e kisebbség, hiszen hatása ma is érződik például az épített örökségben és gasztronómiában is.

Az itt jelen lévő örmény-székely kultúra egyedivé teszi Gyergyószentmiklóst. A rendezvény arra is alkalmas, hogy bemutassuk a befogadás előnyeit, azt a befogadó székely közösséget, amelyik Erdély-szinten is mintaértékű tudna lenni.”

Az Országház után Gyergyószentmiklós a helyszín

A rendezvény részleteit osztotta meg a társszervező Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnöke, Puskás Attila. Kitért az előzményekre elmondva, a mostani magyar kormányzat Kárpát-medencében gondolkodik, és ilyen vonatkozásban a magyarság mellett meg kell említeni azokat a nemzetiségeket is, amelyek együtt élnek.

Tavaly nyáron ilyen jellegű kezdeményezés zajlott Budapesten, az Országházban és Néprajzi Múzeumban, ahol a Magyarországon élő, tizenhárom regisztrált nemzetiséget mutatták be egy konferencia és gasztronómiai fesztivál keretében.

Itt mutatták be az erdélyi önrendelkezési modelleket, a gyergyói örményekről Garda Dezső történész tartott ismertetőt. A rendezvény fővédnöke Kövér László házelnök volt, kezdeményezője Turgyán Tamás, örmény nemzetiségi szószóló. Ekkor született meg a kezdeményező és Puskás Attila gondolata, hogy

a magyarországi eseményt újabbnak kell követnie, és ennek méltó helyszíne Gyergyószentmiklós.

Örmény hatás a székely gasztronómiára: közismert és közkedvelt Gyergyóban a hurut. Archív •  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Örmény hatás a székely gasztronómiára: közismert és közkedvelt Gyergyóban a hurut. Archív

Fotó: Balázs Katalin

Fontos adalék az is, hogy idén szervezik az első Örmény Diaszpóra Fesztivált, és a Kárpát-medencei rendezvény egyik helyszíne is Gyergyószentmiklóson lesz szeptember 8–10. között.

Idézet
Ki kell emelnünk a diaszpóra szót, hiszen az első európai örmény diaszpóra ezelőtt 380 évvel itt alakult ki, Gyergyószentmiklóson

– fogalmazott Puskás Attila.

Menhír örmény kereszttel

Az össznemzeti fesztivál-jelleg abból adódik, hogy a szervezők e fesztiválon szeretnék megszólítani azon nemzetiségeket, amelyek jelen voltak Erdélyben akkor, amikor az örmények betelepedtek.

Számítanak a görög országos önkormányzat képviseletére, német tánccsoport érkezésére, de a tervek szerint a magyar és székely táncosok mellett cigány táncosok is szórakoztatják a nagyérdeműt, az örmény jelenlét pedig a két musical-előadással válik hangsúlyossá.

Az alapgondolat az, hogy Erdély többnemzetiségű régió, és Gyergyó ebben kiemelt helyen van, befogadó székely közösségként. Ebben a közösségben leltek otthonra az örmények, akik viszont sosem szakadtak el az óhazától. Ezt jelképezi a köztérre tervezett emlékmű is, amely Örményországból adományként érkezett.

„Egy emlékhely kialakítására készülünk, amely eszünkbe juttatja, hogy Gyergyóba érkeztek legkorábban örmények. Ez egy kaukázusi menhír, irányjelző kő volt régebb, melybe a kereszténység idején kereszteket faragtak, és azt szimbolizálja, hogy igenis kötődésünk van az óhazához, de ugyanakkor keresztények vagyunk, az örménység a világ legelső keresztény népe. Így kötődik a gyergyószentmiklósi rendezvény Örményországhoz.

Idézet
Várjuk Örményország romániai nagykövetét, Hamlet Gaspariant, és ez a rendezvény szolgál alkalomként a Hargita és Lorj (Örményország) megyék testvérkapcsolati szerződésének aláírására

– közölte Puskás Attila.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
2026. június 28., vasárnap

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt
2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés