Nagy esemény helyszíne lesz az első örmény diaszpóra kialakulásának városa.
Fotó: Balázs Katalin
Nem elégséges csak évente egyszer megemlékezni az együttélés gyümölcseiről, Gyergyószentmiklós mindennapjainak ma is meghatározója az örmény jelenlét – jelentette ki Nagy Zoltán polgármester, jelezve: idéntől több, örmény vonatkozású eseménynek partnere kíván lenni az önkormányzat, a szeptemberi fesztiválnak is társszervezője lesz.
2017. július 10., 18:082017. július 10., 18:08
Továbbgondolt, jövőbe tekintő, de nem új keletű rendezvényként említette Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere hétfőn tartott sajtótájékoztatón az Örmény Művészeti Fesztivált. A hagyományos esemény szervezésében az örmény közösség képviselői mellett partnerséget vállal idéntől az önkormányzat, így arról kaptunk hírt, hogy
„Minimum három apropója van annak, miért lesz rendkívüli az idei rendezvény.
– fogalmazott Nagy Zoltán, felsorolva az évfordulókat.
Fotó: Balázs Katalin
Az első kerek évforduló, hogy idén éppen 380 esztendeje annak, hogy a krónikák írásos említést tesznek a gyergyói örményekről. A második szám a 300-as, ugyanis 1717-ben telepítették le az olaszországi Szent Lázár szigetén a mechitarista rendet, és e rend első főapát-érseke egy gyergyószentmiklósi születésű személy, Ákontz Kövér István volt, aki a Szent Miklós templommal szemben lévő, Kövér-házban (ma Berszán György tulajdona) született. A harmadik apropó pedig, hogy 110 esztendős városként Gyergyószentmiklós, és az első választott polgármestere, Orel Dezső örmény származású volt. A Kövér-házon lévő emléktáblája mellé kerül az Ákontz-Kövér emléktábla is, melyet a remények szerint Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke avat fel.
Nagy Zoltán hangsúlyozta, hogy bár az elmúlt közel négy évszázadban bizonyos fokú asszimiláció végbement, ma is meghatározó szerepet tölt be az örménység a város életében.
Az itt jelen lévő örmény-székely kultúra egyedivé teszi Gyergyószentmiklóst. A rendezvény arra is alkalmas, hogy bemutassuk a befogadás előnyeit, azt a befogadó székely közösséget, amelyik Erdély-szinten is mintaértékű tudna lenni.”
A rendezvény részleteit osztotta meg a társszervező Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnöke, Puskás Attila. Kitért az előzményekre elmondva, a mostani magyar kormányzat Kárpát-medencében gondolkodik, és ilyen vonatkozásban a magyarság mellett meg kell említeni azokat a nemzetiségeket is, amelyek együtt élnek.
Itt mutatták be az erdélyi önrendelkezési modelleket, a gyergyói örményekről Garda Dezső történész tartott ismertetőt. A rendezvény fővédnöke Kövér László házelnök volt, kezdeményezője Turgyán Tamás, örmény nemzetiségi szószóló. Ekkor született meg a kezdeményező és Puskás Attila gondolata, hogy
Örmény hatás a székely gasztronómiára: közismert és közkedvelt Gyergyóban a hurut. Archív
Fotó: Balázs Katalin
Fontos adalék az is, hogy idén szervezik az első Örmény Diaszpóra Fesztivált, és a Kárpát-medencei rendezvény egyik helyszíne is Gyergyószentmiklóson lesz szeptember 8–10. között.
– fogalmazott Puskás Attila.
Az össznemzeti fesztivál-jelleg abból adódik, hogy a szervezők e fesztiválon szeretnék megszólítani azon nemzetiségeket, amelyek jelen voltak Erdélyben akkor, amikor az örmények betelepedtek.
Az alapgondolat az, hogy Erdély többnemzetiségű régió, és Gyergyó ebben kiemelt helyen van, befogadó székely közösségként. Ebben a közösségben leltek otthonra az örmények, akik viszont sosem szakadtak el az óhazától. Ezt jelképezi a köztérre tervezett emlékmű is, amely Örményországból adományként érkezett.
„Egy emlékhely kialakítására készülünk, amely eszünkbe juttatja, hogy Gyergyóba érkeztek legkorábban örmények. Ez egy kaukázusi menhír, irányjelző kő volt régebb, melybe a kereszténység idején kereszteket faragtak, és azt szimbolizálja, hogy igenis kötődésünk van az óhazához, de ugyanakkor keresztények vagyunk, az örménység a világ legelső keresztény népe. Így kötődik a gyergyószentmiklósi rendezvény Örményországhoz.
– közölte Puskás Attila.
Marosvásárhely is bekapcsolódik az országos takarítási napba szeptember 21-én. A Let’s do it, Marosvásárhely! elnevezésű országos mozgósítási rendezvényre a zsákokat és kesztyűket 10–13 óra között osztják az Enescu utcában.
A mára már nemzetközi szinten is ismert és elismert Mesterségek Ünnepe mintájára másodszor is megszervezik Marosvásárhelyen a Várudvarban az Erdélyi Mesterségek Ünnepét. A hagyományteremtő céllal szervezett kétnapos rendezvény minden korosztályhoz szól.
Átadták pénteken Mezőpanitban az újonnan felépült bölcsődeépületet, amely négy csoport befogadására alkalmas. Egyelőre egy 18 fős bölcsődei csoportnak ad otthont, de egy évre ide költözik az óvoda is, amíg zajlik az iskola főépületének felújítása.
Eladta a Csík Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
A román vízügyi főigazgatóság munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna azon szakaszán, ahol a hidrológusok előrejelzése szerint szeptemberben áradás várható.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 371,0295 lejről 2,3241 lejjel (0,63 százalékkal) 373,3536 lejre nőtt az arany ára, ami újabb rekordot jelent – írja az Agerpres hírügynökség.
Hivatalosan is elkezdődött a 2024–2025-ös tanév a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központban pénteken. Idén 70 tanuló a vendéglátóipari képzés keretén belül, további 50 az építőipari ágazatban kaphat alapos elméleti és gyakorlati tudást.
Egész napra gáz nélkül maradt Sepsiszentgyörgy Szemerja negyedének jó néhány tömbháza egy péntek reggeli malőr miatt.
Másodjára szerveznek vályogvakolat-műhelymunkát a bálványosi Csiszár-fürdőn szeptember 21-én. A szombati foglalkozáson a tavalyi tapasztott falat vakolathímzéssel díszítik, a nap pedig közös bográcsozással és koncerttel zárul.
szóljon hozzá!