Sok esetben kényszerül arra a bántalmazott, hogy erőszakos férjével lakjon, hisz nincs ahová mennie. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A nők elleni erőszak nem lehet magánügy, hiszen biztonságot és civilizált életkörülményeket csak olyan társadalomban lehet megteremteni, ahol nem tabutéma a nők ellen elkövetett családon belüli erőszak, és nem csak a civil szervezetekre hárul ennek megfékezése. November 25-e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, ebből az alkalomból beszélgettünk Bihari Mártával, a székelyudvarhelyi Pro Femina Egyesület vezetőjével arról, mi jelentene valódi segítséget a bántalmazott nőknek.
2020. november 25., 16:052020. november 25., 16:05
2020. november 26., 14:212020. november 26., 14:21
Romániában a szegénység és a kiszolgáltatottság jelenti az egyik legnagyobb veszélyt a nőkre nézve, hiszen hiába állítanak ki távoltartási végzést egy férfi ellen, ha a feljelentőnek nincs hová menekülnie, és továbbra is kénytelen egy fedél alatt élnie a bántalmazójával.
– mondta el megkeresésünkre Bihari Márta, a székelyudvarhelyi Pro Femina Egyesület vezetője.
„Mi próbálkoztunk nevelő jellegű előadásokat tartani, de sajnos a bántalmazott hölgyek nem igazán szoktak megjelenni. Mindenkit érdekel, sok más nő eljön, de az a hölgy, aki ezt elszenvedi, inkább tagadja és nem vállalja fel a vele járó folyamatot, hiszen akkor jelenteni kellene a rendőrségen, orvoshoz menni, ezt pedig mindenki kerülné” – fejtette ki a nőket támogató egyesület vezetője. Sajnos a rendőrök sem tudnak sokat segíteni adott esetben, mert a lakáson belül ők sem tehetnek semmit, ez a törvény még nem változott.
A civil szervezet vezetője maga is vitt az otthonába védelemre szoruló nőt, de ez sem lehet jó megoldás. „Arra kértem, hogy várjon, és próbálunk egy helyet keresni neki, hogy elkülönüljön, de egy-két hét után úgyis visszament a bántalmazó férjhez. A legjobb megoldás a védett otthon lenne, ahol szakorvos van, pszichológus, aki foglalkozik ezekkel a hölgyekkel. Sok olyan nő van, aki nem dolgozik, és most megint sokan lesznek, akik nem fognak dolgozni, és ki vannak szolgáltatva a férjnek. Ezért is nehéz az ilyen helyzetek megoldása” – világított rá a probléma gyökereire Bihari Márta.
Egyetlen ilyen védett ház van Hargita megyében, Balánbányán, amely állami támogatással jött létre, de tavaszig üresen állt, mert senki sem ment oda. Az ok nyilvánvaló, hiszen ott nincsenek munkahelyek, az ottaniak is küszködnek a megélhetéssel, legtöbben mezőgazdaságból élnek. Ha elmegy valaki olyan messzire, akkor neki munkahelyet is kell biztosítani, tehát ez hatalmas felelősséggel járó folyamat a szervezetnek is, amely megpróbálja a nőket elhelyezni. A Pro Femina képviselője szerint
A legnagyobb gondot az jelenti, hogy bár kap távoltartási végzést a nő, aki jelenti a bántalmazót, ezek a nők főleg nagyon szegény környezetből vannak, ahol hiábavaló a távolságtartási végzés. Sok esetben kényszerül arra a bántalmazott, hogy a férjével lakjon, hisz nincs ahová mennie.
– tette fel a probléma alapját képező kérdést Bihari Márta.
Sok bántalmazott nő keresi fel az egyesületet, de még többen még ezt sem merik megtenni. Vannak szakemberek, akik foglalkoznának velük, de sokan ha el is mennek egy beszélgetésre, a következőn már nem akarnak megjelenni.
A jelenlegi járványhelyzet a civil szervezet munkáját is megbénította, mivel egy olyan szervezetről beszélünk, amely nem tud fizetni, nincs olyan helyük, ahová elkülönítsék az embereket. Volt egy menedékháznak ígérkező épület, amely egyházi tulajdonban volt, de annyira rossz állapotban volt, hogy nem lehetett beköltözni, így az egyház visszavette. A szervezet nem pályázhatott rá, mert nem az ő tulajdonuk volt, és az egyház sem pályázhatott rá, mert kiadta az egyesületnek, aztán visszavette.
„Most gondolkodunk azon, hogy próbáljunk újra pályázni, már ki is néztünk egy épületet Székelyudvarhely közelében, amelyet ha ki tudnánk bérelni és tudnánk rá pályázni, akkor meglenne a hölgyeknek a menedékhelye. Megpróbálnánk folyamatos pályázással fenntartani, és bevonnánk a helyi hatóságot is a támogatásba, kaptunk rá ígéretet” – mondta el a nőket felkaroló civil szervezet vezetője.
A Pro Femina Egyesület ismét megpróbálja „felvenni a fonalat” és magához vonzani a nőket, mert az elmúlt fél év nagy kiesést jelentett mindenkinek. „Minél többet kell beszélni róla, és ebbe be kell vonni a férfiakat is, mert sok olyan férfi van, aki segítőkész, és nem nézi jó szemmel a nők ellen elkövetett erőszakot” – hangsúlyozta Bihari Márta. Különösen fontos ez a mostani járványhelyzetben, amikor a nők és férfiak esélyegyenlőségét felügyelő országos ügynökség adatai szerint
Kerekasztal-beszélgetés a témában
A téma érzékenyítését az RMDSZ Nőszervezete is fontosnak találja, ezért A nők elleni erőszak nem magánügy címmel tart online kerekasztal megbeszélést november 2️5-én 19 órától a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, amelyet bárki élőben követhet. Az est házigazdája Csép Éva Andrea parlamenti képviselő, az RMDSZ Nőszervezet szociális és családügyekért felelős ügyvezető alelnöke lesz, akinek a Facebook-oldalán is lehet élőben követni a beszélgetést, amelyen őszintén, tabuk nélkül járják körül a testi-lelki fájdalmakkal járó bántalmazás, visszaélés és erőszak témakörét. A beszélgetésen részt vesz László Éva pszichológus, a BBTE oktatója, György Enikő, a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság családon belüli erőszak részlegének osztályvezetője, Telman Enikő szociális és mentálhigiénés szakember, Csíszér Csaba, a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság sürgősségi központjának vezetője, Nagy Gizella mentálhigiénés segítő, UNOSZ-alelnök, illetve Mayer Hajnal, a kolozsvári önkormányzat tanácsadóközpontjának vezetője.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
A Csíkszeredai Könyvvásár több mint hatvan résztvevője közös nyilatkozatban vállalja, hogy május 18-án szavazással áll ki a magyar kultúra, az anyanyelv szabadsága és a békés együttélés értékei mellett, elutasítva a szélsőséges politikai irányokat.
Szigorították Csíkszeredában a legeltetési szabályzót, aktualizálták a kiszabható bírságokat, továbbá minden legeltető gazdát 1000 lejes garancia fizetésére köteleznek, amelyet visszaadnak a legeltetési periódus végén.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
szóljon hozzá!