
Kevesen sétáltak a hétvégén a Maros megyei fürdővárosban
Fotó: Haáz Vince
Szovátát sem kerülte el a járvány, ami leginkább az idegenforgalomban érezteti a hatását. Több kisebb étterem is ideiglenesen bezárt, a szállodákban pedig csak covid-igazolvánnyal fogadják a vendégeket. Tusnádfürdőn a wellnessközpont ötvenszázalékos kapacitással napi 80–100 személyt fogadna, de ennél jóval kevesebben mennek fürdőzni.
2021. október 30., 16:082021. október 30., 16:08
Szovátán a legjelentősebb gazdasági ág a turizmus, egyben a legsérülékenyebb is, amely azonnal megérzi a változást; a járványügyi korlátozások következményei éreztetik hatásukat – mondta el lapunknak Fülöp László Zsolt polgármester, aki a Székelyhon érdeklődésére úgy fogalmazott, hogy
bár ez is fontos a feltöltődéshez, de ez most egy olyan periódus, amikor más szempontok fontosabbak” – mondta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy remélhetőleg csökken a fertőzéses esetek száma és visszaáll a normalitás. Kérdésünkre, hogy milyen nyarat zártak, azt mondta, jó volt a szezon, a beruházásokkal is jól haladtak, a zajos munkákat is megengedték, hogy minél előbb visszaállhassanak a megszokott állapotokhoz.
Ideiglenesen bezártak a kisebb vendéglátóhelyek Szovátán
Fotó: Haáz Vince
A szép októberi délutánon kevés emberrel találkoztunk a fürdőtelepen, a kis éttermek közül többen is bezártak, még a nagy kedvenc, a Kicsi Gomba is. A Medve-tó mellett található étterem arra hivatkozva zárt be ideiglenesen, hogy nem szeretné megkülönböztetni a vendégeit, oltott és oltatlan egyformán fontos számára.
A tó partján egy kurtőskalácsost és egy teraszt találtunk nyitva, illetve a nyári, strandolási kellékeket árusító bódé is kipakolta az áruját, fürdőruhát, szalmakalapot, napszemüveget kínált eladásra.
Fotó: Haáz Vince
A polgármester elmondása szerint
hogy aztán feltöltődve, friss erőkkel készülhessenek a téli csúcsforgalomra.
Ami a szállodákat illeti, még nem tapasztalható visszaesés, hiszen ez a hét még vakációnak indult, sokan terveztek és foglaltak már korábban, hogy az őszi egyhetes vakációt Szovátán töltsék – magyarázta lapunknak Fülöp-Nagy Róbert, a szovátai fürdővállalat ügyvezető igazgatója, hozzátéve azt is, hogy
aminek részben az a magyarázata, hogy a vakáció meghosszabbításáról hirtelen döntöttek, az emberek nem készültek rá, illetve a számos járványügyi korlátozás.
Csak oltási igazolvánnyal lehet az éttermekbe bemenni
Fotó: Haáz Vince
Érdeklődésünkre, hogy a szállodákban alkalmazzák-e a zöldigazolvány ellenőrzését, Fülöp-Nagy Róbert elmondta, „az éttermeinket ötvenszázalékos kapacitással működtetjük. Külső vendégeket nem fogadunk, csak azokat, akik a szállodában szálltak meg. Mivel a vendéglőbe csak QR-kód felmutatásával lehet bemenni, valamennyi szállodai vendégünk be van oltva” – magyarázta az ügyvezető igazgató.
A tusnádfürdői idegenforgalom a nyáron sem volt kielégítő, rengeteg problémával kellett szembenézniük. Butyka Zsolt polgármester a Székelyhonnak elmondta, az elszaporodott medvék miatt is kevesen látogattak nyáron a fürdővárosba, aztán ott volt a vízprobléma, most meg a járványügyi intézkedések hátráltatják a turizmust.
– mondta az elöljáró.
Az önkormányzat által működtetett wellnessközpontba csak zöldigazolvánnyal lehet belépni, illetve ötvenszázalékos kapacitással működtetik, ami azt jelenti, hogy 80–100 személyt fogadhatnak egyszerre. Ám még ennyien sem tartózkodnak bent általában, ahogy a polgármester mondta,
„Általában eljönnek, de mikor megtudják, hogy szükség van a covid-igazolványra, a bejárattól fordulnak is vissza” – mondta Butyka Zsolt. Érdeklődésünkre, hogy az alkalmazottak beoltatták-e magukat, a polgármester elmondta, zömében rendelkeznek védettségi igazolvánnyal.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!