Az iparkamara elnöke szerint a vásárlóerő 40-45 százalékkal fog csökkenni a megszorítások hatások miatt, azok a cégek pedig, amelyek ezt a leginkább megszenvedik, bedobják a törölközőt
Fotó: Orbán Orsolya
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
2025. július 15., 07:472025. július 15., 07:47
Már tavaly sem a derűlátás jellemezte a vállalkozói szféra képviselőit a kormány adótörvénykönyvi módosításai miatt, az új kormány által az utóbbi időben meghozott intézkedések miatt azonban még inkább felerősödni látszik a bizonytalanság. Igaz ugyan, hogy az áfa emelése által eredményezett többletköltséget a vállalkozások jelentős része kénytelen lesz beépíteni az áraiba, így az végül a lakossági pénztárcákat terheli majd, ám ez a vásárlóerő csökkenéséhez vezet, az pedig közvetlenül a cégeket fogja érinteni.
A Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Balási Csaba szerint
ő ugyanakkor erősen kételkedik abban is, hogy az intézkedések meghozzák a várt hatást.
Minden párt arról nyilatkozik, hogy elkerülhetetlenek a megszorító intézkedések, de Balási Csaba szerint előbb az elmúlt 8-10 év felelőtlen döntéseinek a felelőseit kellene megkeresni.
Csak az a baj, hogy most már betelt a pohár, és gyakorlatilag már nincs honnan fizetni” – fogalmazott, megemlítve az osztalékadó megnövelését 10-ről 16 százalékra, az élelmiszerek esetében a háromkulcsosról kétkulcsos áfára való áttérést, valamint a 3000 lejnél nagyobb nyugdíjak esetében az egészségbiztosítási járulékfizetés kötelezettségének a bevezetését.
Fotó: Orbán Orsolya
Mindeközben a 18 milliós lélekszámú Romániának annyi közalkalmazottja van, mint a 85 milliós népességű Törökországnak, és idén januártól májusig újabb 23 000 fővel bővült a számuk, továbbá az állami apparátus mellett még 178 hivatal is működik az országban – sorolta az adatokat.
A kormány és a politikum folyton arról beszél, hogy fel kell zárkózni az EU-hoz, de
és a jövedelmek, amelyek nem haladják meg évente a 10-15 ezer eurót, teljesen adómentesek – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy miközben a nyugdíjak egy részére is járulékfizetési kötelezettséget vetnek ki, nem látja, hogy kormány képviselőinek a fizetésére is megszorító intézkedéseket alkalmaznának.
Fotó: Pixabay
„A múlt esztendőben megszűnt 82 ezer cég az országban, és mi úgy látjuk, hogy ez a 16 százalékos adókulcs az fogja generálni, hogy idén meg fog szűnni újabb 80-150 ezer cég. Azok, akik mostanig becsületesen befizették az adókat.” Az áfaemelés hatását pedig csak súlyosbítja, hogy
tehát a pénz elértéktelenedését, a cégfelszámolások miatt növekszik a munkanélküliség és az államkasszába is kevesebb pénz fog befolyni, fűzte hozzá. Balási Csaba úgy véli, hogy
azok a cégek pedig, amelyek ezt a leginkább megszenvedik – és amelyek már eddig is a túlélés határán álltak –, bedobják a törölközőt, a nagyobb és tehetősebb cégek pedig kivonulnak az országból.
A nagyvállalatok közül azonban sok már eddig is kivitte az országból a profitját, tehát nem adóztak utána – hívta fel a figyelmet a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, hosszan sorolva számos nagy energiavállalatot, valamint biztosítási, telekommunikációs, építőipari és más területeken működő nagyvállalatokat, amelyek a több százmilliós vagy akár a tízmilliárd lejt is meghaladó éves forgalom mellett rendre 0 profittal zárják az évet, sőt, még veszteségeket is elkönyvelnek. „Nyilvánvalóan offshore cégekbe nyomják ki a profitot”, mondja a kamara elnöke, aki szerint éppen emiatt elhibázott döntés az adók növelése.
Szerintük e helyett a nagyvállalati profitoknak az országból való kivitelét kellene megakadályozni. Erre lehetne egy módszer a forgalom után történő adózás bevezetése. Akár egy olyan algoritmus alapján is történhetne ez, hogy minél nagyobb egy vállalat forgalma, százalékos arányban annál kevesebbet adózzon – mondja.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az utóbbi időben egyre több olyan hirdetést látni, amelyben évek óta működő vállalkozásokat próbálnak eladni tulajdonosaik. Jó eséllyel ez is a megszorító intézkedések következménye – válaszolta kérdésünkre Balási Csaba –, mondván, amikor egy vállalkozó eljut arra a pontra, hogy már nem éri meg folytatni a tevékenységet, két dolog történhet. Eladja vagy bezárja a céget, esetleg leépíti a tevékenységét és befagyasztja a vállalkozást. Illetve van egy harmadik lehetőség, abban az esetben, amikor már nem bírják fizetni a terheket: ilyen esetben csődeljárást hirdetnek és úgy számolják fel a vállalkozást.
Hargita megye több szempontból is sokkal rosszabb helyzetben van az országos átlagnál. A rendszerváltás utáni privatizációt követően a megyében egyetlen nagyvállalat sem maradt, a megye gazdasága akkora, mint egy jól menő amerikai cég, ha egyáltalán van akkora. Ha itt egy vállalatnak van 1 millió lej forgalma, az már jónak mondható. De ki lehet számolni, hogy mekkora mozgástere van egy ilyen vállalatnak, még akkor is, ha csak 3-4 alkalmazottja van.
– magyarázta a szakember, hangsúlyozva, éppen a kisvállalkozásokra kellene jobban figyelni, hiszen azok „nem dugják el a pénzüket” és azok a legtisztességesebb adófizetők.
Korábban 12 000 vállalkozás volt a megyében, de ezek közül tavaly már csak mintegy 8000-8500 tett le mérleget, ami azt jelenti, hogy a fennmaradó 3500-4000 már nem működik. Ez jórészt a korábbi adótörvénykönyvi módosításokkal áll összefüggésben. Azt még nem lehet pontosan felbecsülni, hogy a mostani intézkedések folytán mennyivel csökken majd a működő cégek száma, de a megye gazdaságáról már az is sokat elmond, hogy
vagy már be is zárt – summázott a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke.
Beszédes adatok az ország gazdaságáról
A májusi államelnökválasztás előtt, a Román Kereskedelmi és Iparkamara (CCIR) által szervezett jelölti vitán a CCIR elnöke, Mihai Daraban néhány különösen érdekes adatot osztott meg az ország gazdaságáról, amely értelmében – ahogy ő fogalmazott –, „ha a külföldi vállalatok elhagyják Romániát, akkor szó szerint és átvitt értelemben is lekapcsolhatjuk a villanyt”.
Az általa ismertetett statisztika a 100 százalékban román magánkézben lévő, valamint a 100 százalékban külföldi magánkézben lévő vállalatokról szóló adatokat tartalmazta – az 1480, 100 százalékban állami tőkével rendelkező vállalatot figyelmen kívül hagyták az adatok összeállításakor. A statisztika szerint 813 711 román magánkézben lévő vállalat van az országban, és 27 594 külföldi, tehát 29,5-ször kevesebb. A román vállalatok 254 milliárd eurós forgalmat bonyolítanak le, a külföldiek pedig 143 milliárd euró forgalmat. A munkabérekkel járó adó 31,8 milliárd euró a román vállalatok esetében, és 19,6 milliárd eurót a külföldiek esetében. A CCIR elnöke által bemutatott adatok szerint ugyanakkor a munkaerő- és profitadókon kívüli egyéb adóként a román vállalatok 3,76 milliárd eurót, a külföldiek pedig 3,26 milliárd eurót fizetnek.
Elmondta ugyanakkor, hogy az exportőrök száma is csökkent Romániában. A 100 legnagyobb exportőr között, amelyek a teljes export 50,7 adják (több mint 92 milliárd euró értékben), mindössze 3 román vállalat található, és a top 500-ban (a teljes export 74%-a) is csak 72.
Az elmúlt két évben a román gazdaság teljesítménye csökkent, mondta el akkor Mihai Daraban, ugyanakkor arra is kitért, hogy az Eurostat adatai szerint a kutatási és innovációs teljesítménymutatókat tekintve Romániai az utolsó helyen áll az EU-ban, ami szerinte azt is jelzi, hogy távol áll az ország attól, hogy nagy hozzáadott értékű exporttevékenységet tudjon megvalósítani.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat várja azoknak a székelyföldi családoknak a jelentkezését, akik gyerekeikkel a közelmúltban természeti csapásokkal sújtott székelyföldi települések valamelyikén laknak.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy el lehetett volna kerülni az áfaemelést, de ez az intézkedés a kormány hatáskörébe a tartozik.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
szóljon hozzá!