Új jegyzője van Székelyudvarhelynek

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A helyi közigazgatásban kevés szó esik a jegyzői tevékenységről, többnyire a döntéshozók (az önkormányzati képviselő-testület és a polgármester) kerülnek a „rivaldafénybe”. A jegyző viszont ugyanúgy része a közigazgatásnak, a józan, „tiszta fej”, aki a döntéshozás törvényességét ellenőrzi. Székelyudvarhelynek Bodnár László visszavonulását követően ismét van jegyzője: Venczel Attila fiatalos lendülettel, viszont kellő tapasztalattal foglalta el hivatalát.

Kovács Eszter

2018. december 29., 15:292018. december 29., 15:29

– Hosszú ideig volt Szentegyháza jegyzője, idén ősszel mégis váltott. Miért döntött úgy, hogy elvállalja Székelyudvarhely jegyzői tisztségét?

– 2003 óta dolgozom a közigazgatásban, 2007-ben lettem ideiglenesen Szentegyháza jegyzője, 2010-től pedig 2018. november 15-éig töltöttem be ezt a tisztséget. Szentegyházán jól is éreztem magam, másfél évtized alatt szinte második otthonommá vált a polgármesteri hivatal, ez év tavaszán még fel sem merült bennem a távozás gondolata. Aztán Bodnár László nyugdíjazását követően Székelyudvarhelyen többszöri versenyvizsgával sem sikerült betöltetni a megüresedett jegyzői állást, és ismerőseim arra bátorítottak, hogy próbáljam meg. Az igazság az, hogy ettől egészen októberig elzárkóztam. Majd ősszel volt egy egyeztetés, amelynek eredményeként jöttem át Székelyudvarhelyre. Kihívásnak tekintettem a lehetőséget, hiszen tizenhat év után, akármennyire szereti is az ember a munkáját, az már nem jelent kihívást. Márpedig

ahhoz, hogy szellemi képességeinket is életben tartsuk, szükségesek az új helyzetek.

Rövid volt a gondolkodási idő, és november 15-étől Székelyudvarhelyre jöttem.

– Rövid ideje, hogy elfoglalta új helyét, mégis már két önkormányzati ülésen van túl. Eddig milyenek a tapasztalai Székelyudvarhelyen?

– Amit észlelek, az, hogy a szakmai problémák szinte mindenhol ugyanazok. Éppen ezért úgy érzem, hogy a tizenhat évnyi közigazgatási tapasztalat mindenképpen hasznomra válik, hogy megfelelően tudjam végezni a munkámat. A polgármesteri hivatalnál jól felkészült csapat van, felsőfokú tanulmányokkal rendelkező köztisztviselők, akikkel jól lehet együtt dolgozni. Az egyedüli furcsaság, hogy a közigazgatási eljárási ismeret, rutin hiányzik, elsősorban a fiatal, új kollégák esetében, a régieknél pedig olyan beidegződésekkel találkoztam, amelyeket összhangba kellene hozni azokkal a jogszabályokkal, amelyek a közigazgatási tevékenységet szabályozzák.

A tanácsüléseken is említettem már, mennyire furcsának találtam, hogy soha nem volt polgármesteri rendelettel összehíva a helyi önkormányzati képviselő-testület ülése, 2008 óta a helyi testületnek nincs működési és szervezési szabályzata, holott ez a határozat kellene legyen az első, amelyet megalakulása után elfogad a testület. Picit érdekesen zajlanak a szakbizottsági ülések, az ott megszületett szakjelentések szerkesztése is kissé furcsa számomra. Viszont szerintem semmi akadálya nincs annak, hogy itt a dolgok jól menjenek.

– Az említett problémák, „furcsaságok” kisvárosi jellegűek?

– Meggyőződésem, hogy mind olyan problémákról van szó, amelyekkel a román közigazgatási egységek mindenhol találkoznak. A közigazgatás lényegében a törvények végrehajtásának megszervezését jelenti. Egységes állam esetében a törvények mindenhol ugyanazok, a törvényalkalmazás pedig mindenhol ugyanazokba az akadályokba ütközhet. Adott esetben a törvények alkalmazásában nehézséget jelenthet a politikai hozzáállás is, de a köztisztviselők jogértelmezése is ugyanolyan változó.

– Milyen volt az eddigi munka az önkormányzati testülettel?

– A testület felkészült csapat, vannak viták, ezt jónak tartom,

egészséges demokráciában a testületnek vitáznia kell.

A vita, ha konstruktív, mindenképpen a város hasznát szolgálja majd. Persze fontos odafigyelni arra, hogy a szakmai jellegű vitákat soha ne vigye át az ember személyes jellegűvé. Szentegyházán is voltak időszakok, amikor pezsgett az élet a testületben, az utóbbi években azonban inkább egységes volt a vélemény.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

– A jegyző a kormány helyi képviselője, ez főként magyar vidékeken belső és külső konfliktusokat szülhet. Hogyan vélekedik, van itt kettősség?

– A jegyzőnek egyfajta ellenőrző szerepet kell ellátnia, feladata, hogy gondoskodjon arról, a döntéshozók döntései ne járjanak törvénytelenséggel. A döntéshozás maga a helyi önkormányzati testület feladata és joga, bizonyos feladatkörökben pedig – amelyekkel a törvény felruházza a városvezetőt – a polgármester a döntéshozó. A jegyzőnek kötelessége tájékoztatni a döntéshozást, amikor felmerülnek a törvényes előírásokkal ellentétes döntések.

A jegyzőnek nem kell megakadályoznia a döntés megszületését, viszont kötelessége és felé irányuló elvárás, hogy a tájékoztatást minden eseteben megadja.

Örvendetesnek is látnám, ha a döntéshozók nem ellenséges magatartásként, hanem segítőkész hozzáállásként értelmeznék ezt. Így nem lehet konfliktus, legyen szó kisebbségi vagy magyarsági kérdésről, vagy bármilyen más ügyről. Ugyanakkor szeretném, ha a jegyző státusza olyan lenne, mint Magyarországon. A magyar közigazgatás történetében a jegyzői funkciónak olyan múltja van, amelyet a modern adminisztráció és a román adminisztráció egy picit háttérbe szorított. Vannak olyan döntések, hatósági jogkörök, amelyek minden egyes esetben közigazgatási vagy jogi ismeretet igényelnek, és ilyenkor a jegyzőnek is nagyobb hatáskört kellett volna biztosítani. A román jogrendben, a közigazgatási törvény jelenlegi előírásai szerint

a jegyző a polgármester alárendeltje, de ugyanakkor köteles a polgármester döntéseinek törvényességét is ellenőrizni.

Ez teremthet olyan állapotokat, amikor a jegyzőnek nem engedik pártatlanul ellátni feladatait. Megfelelő emberi magatartással ezeket az esetleges konfliktusokat meg lehet előzni.

– Milyen a viszonya a Hargita Megyei Prefektusi Hivatallal? Illetve Ön szerint miért alakult ki – főként Székelyföldön – negatív kép a kormányhivatalról? Van ennek alapja?

– A prefektus intézményét szükséges hivatalnak tekintem. Mindig jól együttműködtem a prefektúra jogászaival, úgy érzem, ők teljes mértékben igyekeznek a törvényességi feladataikat ellátni. Tény, hogy vannak olyan esetek, amikor a prefektúra nem talál törvényesnek egy helyi tanácshatározatot és azt megtámadja, ebből kifolyólag pedig léteznek súrlódások a helyi hatóságokkal. Szerintem ezeknek már semmi közük nincs a szakmaisághoz, általában politikai értelmezésből születnek.

A prefektúra megfelelően végzi feladatát a megyében, felkészült jogászokkal rendelkezik, akik bármikor nyitottak voltak arra, hogy a döntéshozókkal tárgyaljanak. Próbáltam a kollégák tudomására hozni, hogy a prefektúrának is van egy törvényességi kontrollszerepe,

a prefektúra viszont soha nem fog megsemmisíteni helyi döntéseket. Kifejti véleményét, esetleg javaslatát, ha viszont úgy látja, hogy egy adott döntést meg kell semmisíteni, mindig a bírósághoz fordul.

A bíróság előtt pedig mindenkinek lehetősége van megvédeni az igazát. Egyébként egy döntés sem tekinthető csupán azért törvényesnek, mert azt a prefektúra nem támadta meg, de ugyanígy ez fordítva is igaz. A közigazgatási döntés törvényességét mindig csak a közigazgatási bíróság tudja megállapítani.

A kisebbségi lét okán sokszor a prefektust mint a kormány képviselőjét össze is mossák a román kormányzattal. Vannak olyan esetek is, amikor a prefektúrának van igaza, és a politikum magyarázza félre a dolgokat. Nyilván mindig kell egy bűnbakot találni, és erre a prefektúra jó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Orbán Viktor arcát felhasználva kampányol George Simion

Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.

Orbán Viktor arcát felhasználva kampányol George Simion
2025. május 13., kedd

Totális ködben előzött, amikor közelről felvillantak a szemből érkező kamion fényei – videó

Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.

Totális ködben előzött, amikor közelről felvillantak a szemből érkező kamion fényei – videó
2025. május 13., kedd

Figyelmeztették reggel a turistákat, most mégis helikopterrel mennek utánuk a Bucsecs-hegységbe

A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.

Figyelmeztették reggel a turistákat, most mégis helikopterrel mennek utánuk a Bucsecs-hegységbe
2025. május 13., kedd

Kárpát-medence kincsei: a turai kastély

A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.

Kárpát-medence kincsei: a turai kastély
2025. május 13., kedd

Bővül azok köre, akik összeadhatják a házasulandó párokat

A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.

Bővül azok köre, akik összeadhatják a házasulandó párokat
2025. május 13., kedd

Kétmillió eurót nyert vasárnap a hatoslottón, most elmondta a számválasztási stratégiáját

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Kétmillió eurót nyert vasárnap a hatoslottón, most elmondta a számválasztási stratégiáját
2025. május 13., kedd

Közösségben erősek, de az országúton veszélyeztetettek a motorosok

Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.

Közösségben erősek, de az országúton veszélyeztetettek a motorosok
2025. május 13., kedd

Megszavazta a képviselőház: május 16-án lesz Romániában a vallásszabadság napja

A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.

Megszavazta a képviselőház: május 16-án lesz Romániában a vallásszabadság napja
2025. május 13., kedd

Orvosi eszközt és textíliákat adományozott a Plüss Kommandó a csíkszeredai kórháznak

Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.

Orvosi eszközt és textíliákat adományozott a Plüss Kommandó a csíkszeredai kórháznak
2025. május 13., kedd

Ötven év után épült orvosis bentlakás Marosvásárhelyen

Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.

Ötven év után épült orvosis bentlakás Marosvásárhelyen