Fotó: Kristó Róbert
A takarmánynövények és gyümölcsök éréséhez közeledve növekedni kezdett a vadkárok száma Hargita megyében, de egyelőre a medvék által elpusztított haszonállatok jelentik a leggyakoribb károkat. A kártérítés lassú, a gazdák körében terjed a villanypásztoros védelem.
2014. augusztus 19., 18:442014. augusztus 19., 18:44
Meghaladta a százat az idén hivatalosan feljegyzett vadkárok száma Hargita megyében. Noha ezek között még mindig a medvék által elpusztított haszonállatokról szóló esetek a leggyakoribbak, az utóbbi időben növekedni kezdtek a terménykárokkal kapcsolatos feljegyzések. Továbbra is a megyében élő medvék okozzák a legtöbb és legnagyobb értékű kárt, ezek többsége egyébként a tavasztól őszig tartó időszakban történik, a csúcsidőszak pedig ősszel van, a gabonafélék és a gyümölcsök érésekor – tudtuk meg Dóczy Annamáriától, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség biodiverzitás osztályának munkatársától. Elmondta, mostanáig összesen 111 vadkáresetről érkezett bejelentés az ügynökséghez, a medvék után a vaddisznók garázdálkodtak legtöbbször, de vannak farkasok és őzek által okozott káresetek is.
Százezres nagyságrendű károk
Mivel Udvarhelyszéken már tejes a takarmánykukorica, az utóbbi időben itt elkezdett nőni a mezőgazdasági területeken történő vadkárok száma, az elmúlt héten több Udvarhely környéki helyszínen is végeztek kárfelmérést az ügynökség munkatársai, főként kukoricásokban, amelyekben medvék és vaddisznók garázdálkodtak, de medve által megölt tehénről is kaptak bejelentést – tájékoztatott az ügynökség munkatársa.
Az idei vadkárok értékéről még nem készült összesítés az ügynökségnél, de ezek összértéke százezres nagyságrendű. A kárfelmérési normák szerint egy tehén értéke 2–3 ezer lej körül mozog, de a legnagyobb értékű károk vélhetően azokban az esetekben történtek, amikor juhokat ölt a medve, ugyanis ilyen alkalmakkor gyakori, hogy több állatot is elpusztít, a tehenek esetében viszont nagyon ritka, hogy egynél többet – mondta el Dóczy Annamária. Kérdésünkre azt is közölte, hogy a gyümölcsök közül főként a szilvára jár rá a nagyvad, így leginkább Udvarhelyszéken jegyzik fel az ilyen jellegű károkat, és ezek esetében nem is a kárba veszett gyümölcs jelenti a legnagyobb veszteséget, hanem az, hogy a medvék összetörik a fákat, miközben megpróbálnak hozzáférni a terméshez.
Vannak, akik lemondanak a kártérítésről
A szigorúan védett vadak – mint amilyen a medve is – által okozott károkat a környezetvédelmi minisztérium téríti meg, ám a kártérítési folyamat le van lassulva, a gazdáknak még a múlt évi kárukat sem térítette meg a szaktárca. Ez és a szigorú határidők miatt vannak olyan károsult gazdák, akik nem is igényelnek kártérítést. Ezekről viszont nincsenek pontos adatai a környezetvédelmi ügynökségnek, hiszen ilyenkor bejelentést sem kapnak, de a feltételezést támasztja alá az a tény is, hogy vannak falvak, ahonnan évek óta nem érkezett az intézményhez vadkárról szóló bejelentés. Dóczy Annamária elmondta azt is, hogy a gazdák körében egyre elterjedtebb a megelőzésként alkalmazott villanypásztoros védelem, az elmúlt években egyre többen kezdték alkalmazni ezt, de a földek őrzése is gyakori.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
szóljon hozzá!