Fotó: Bodnár Arthur
Az elmúlt években már többször is felmerült a megműveletlen földek megadóztatásának terve, a legújabb változat szerint az adó 400 lej lenne hektáronként. Hargita megyében az udvarhelyi és a keresztúri zónában van a legtöbb parlagon hagyott föld.
2011. január 18., 15:222011. január 18., 15:22
2011. január 18., 15:482011. január 18., 15:48
Legutóbb múlt év szeptemberében jelentette be Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter, hogy 50–60 eurós, azaz nagyjából a területalapú támogatás összegével megegyező értékű adót szabna ki a szaktárca a gondozatlan földek tulajdonosaira, de a minisztériumi rendelettervezetből azóta sem lett törvényerejű intézkedés. A legújabb adóváltozatról Adrian Rădulescu mezőgazdasági államtitkár számolt be a központi sajtónak. Eszerint áprilistól hektáronként 400 lejes adót vetnének ki a parlagon hagyott mezőgazdasági területek gazdáira, mert az adatok szerint országszinten nagyjából 2,5 millió hektár földet nem művelnek meg tulajdonosaik.
Szigorításra szükség van, a parlagon hagyott mezőgazdasági területekkel ugyanis nemcsak az a probléma, hogy nincsenek kihasználva, hanem az is, hogy emiatt elszaporodnak rajtuk a gyomnövények, amelyek átterjednek a megművelt földekre is, így azoknak a gazdáknak is kárt okoznak, akik gondozzák földjeiket – véli Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasái és Vidékfejlesztési igazgatóság vezetője. „Ott a rágcsálóknak is fészkük van, a gyomoknak, betegségeknek, kártevőknek is” – magyarázza az intézkedés szükségességével kapcsolatban a szakember.
Hargita megyében egyébként az országos átlagnál kisebb a parlagon hagyott mezőgazdasági területek mennyisége, ennek leginkább az az oka, hogy viszonylag kevés a megművelhető föld, így azokat megbecsülik a gazdák – tudtuk meg Török Jenőtől. Mindezzel együtt is parlagon marad a földek 10–14 százaléka, és ehhez hozzátartozik az is, hogy a szántóföldek egy részét csak kaszálóként használják tulajdonosaik. A megyén belül az udvarhelyi, keresztúri zónában van a legtöbb megműveletlen földterület – leginkább az elöregedett falvakban –, a csíki, gyergyói zónára ez kevésbé jellemző – mondta el Török Jenő.
Egyébként a mezőgazdasági szakszervezetek álláspontja szerint a parlagon hagyott földek megadóztatása önmagában nem fogja előremozdítani a mezőgazdaság fejlődését, ehhez egy sor más intézkedésre is szükség lenne még.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!