Tízezrek szólaltatták meg Szabó Magda műveit az olvasás ünnepén

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Nagyon sokan szeretik a száz éve született Szabó Magda műveit, és évről évre egyre többen csatlakoznak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár szervezésében zajló nemzetközi felolvasómaratonhoz – idén például több tízezren.

Baricz-Tamás Imola

Dávid Anna Júlia

Péter Beáta

2017. február 21., 21:022017. február 21., 21:02

2017. február 21., 22:462017. február 21., 22:46

Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor és Tamási Áron művei után kedden Szabó Magda írásait szólaltatták meg a résztvevők. László Judit, a felolvasómaraton székelyudvarhelyi ötletgazdája és kezdeményezője olvasott fel elsőként a rendezvény központi helyszínén, a Kájoni János Megyei Könyvtárban. Szabó Magda Sziget-kék című regényének utószavát hozta el a népes hallgatóságnak.

„Rövid, de annál magvasabb. Azt mondja el nekünk benne, hogy miért tudott ilyen gyönyörű szép meséket írni, ilyen gyönyörűen kikerekíteni a történeteit az ő irodalmának, a mi életünknek.”

Török Edit, a rendezvény egyik szervezője a megnyitón rámutatott, továbbra is az a céljuk a rendezvénnyel, hogy rávilágítsanak a felolvasás fontosságára, az olvasás szépségére, arra, hogy érdemes olvasni, felhívni a figyelmet egy-egy magyar író, költő műveire, és azokra az értékekre, amelyeket ők képviselnek. 

Farkas Balázs, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának megbízott vezetője az örömből fakadó olvasásról beszélt. „Ez nem a muszájból való olvasás, hanem az, amikor magával ragad bennünket egy könyv. Hiszen minden könyv egy új felfedezés, egy kaland, amelyben önmagunkra, érzéseinkre ismerünk, hiszen a jó könyv, a jó szöveg arról is ismerszik, hogy egy sűrített élet. (…) Ma, amikor sokan fogunk felolvasni, mindenki a saját személyiségével és hangulatával, illetve hangjával lesz részese ennek az örömkórusnak, és ezzel születik meg a felolvasásnak az ünnepe. Az olvasás örömünnepe.”

A délelőtti felolvasáson Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának munkatársai, valamint a Nagy Imre Általános Iskola 6. és 7. osztályos diákjai osztottak meg egymással Szabó Magda írásokat.

A maraton számokban

Kedd reggelig összesen 32 ezer személy jelezte, hogy csatlakozna a maratoni felolvasáshoz. Romániából közel 28 ezren, ebből Hargita megye 60 településén 17 ezren. Külföldről tíz országból mintegy 3500-an jelentkeztek, közülük 2700-an Magyarországról. Első alkalommal vettek részt a nemzetközi felolvasómaratonon a Magyar Olvasástársaság és a Marosvásárhelyi Rádió munkatársai is.

Csíkszeredában 3500-an regisztráltak előzetesen, a maraton központi helyszínén pedig több iskolából, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának munkatársai, a Németh Géza Egyesület tagjai, a Hargita Népe napilap munkatársai, a könyvtár felnőtt és ifjú olvasókörének tagjai és számos egyéni felolvasó is szólaltatott meg részleteket Szabó Magda műveiből.

Míg a csíkszeredai könyvtár előadótermében 10-től 18 óráig várták a felolvasókat, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban program szerint háromig érkeztek iskoláscsoportok. A téka munkatársai számos Szabó Magda-kötetet készítettek elő, így bárki bemehetett olvasni a nyitvatartás ideje alatt. Székelyudvarhelyről 2405-en csatlakoztak az akcióhoz, többek között kilenc iskola diákjai, az unitárius nőszövetség és a kulturális forrásközpont tagjai is bekapcsolódtak a közösségi felolvasásba.

A könyvtárosok azt tapasztalják, hogy egyre inkább önszerveződővé válik az esemény – az iskolák, osztályközösségek megszervezik maguknak a felolvasást, a könyvtár is csak helyet és könyveket biztosít az érdeklődőknek. Ilyenkor mindig megnő a könyvkölcsönzések száma is, az elmúlt hetekben Szabó Magda Tündér Lala című meseregényét kölcsönözték ki sokan az udvarhelyi könyvtárban, Székelykeresztúron pedig a Bárány Boldizsárt.

Bogos Boróka, a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola magyar-vallás szakos tanárnője hatodikos diákjaival érkezett a könyvtári felolvasásra. A gyermekek szabadon választhattak a Szabó Magda-szövegek közül, azokból olvastak fél órán keresztül. A tanárnő azért tartotta fontosnak, hogy csatlakozzanak az eseményhez, mert a tanórákon nincs lehetőség minden író-költő életművével foglalkozni.

A Keresztúri Városi Könyvtár kedd délutánig hat csoportot fogadott a felolvasómaratonra – tudtuk meg Lőrinczi Edit könyvtárostól. Elmondása szerint nagyon népszerű az esemény, de évről évre érezhető az utóhatása is, hiszen az adott szerző könyveinek kölcsönzése megugrik, sőt már ebben a hónapban megnőtt az érdeklődés Szabó Magda könyvei iránt – mesélte.

Számos vidéki iskola között a Bögözi Általános Iskola tanulói is bekapcsolódtak a keddi irodalmi akcióba. Balázs Gudor Margit román–magyar szakos tanárnő kezdte a felolvasást a hetedik osztályban, ahol a diákok választhattak Szabó Magda Tündér Lala és Freskó című művei közül. Az agyagfalvi, a vágási és a bétai iskolában, sőt délután a Bögözi Községi Könyvtárban is folyt a közös olvasás.

A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár is csatlakozott a felolvasómaratonhoz. A város iskoláiban és a könyvtárban közel ezren olvastak fel Szabó Magda köteteiből. Amint a könyvtárban beszámoltak, többen is éppen a felnőtt részlegre könyvet kölcsönözni érkeztek, de szívesen csatlakoztak, sőt, az utcáról is tértek be járókelők, hogy részesei lehessenek a felolvasómaratonnak. Minden résztvevő ezúttal is könyvjelzőt kapott apró figyelmességként.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!