Fotó: Mihály Csaba
Jódkísérletet végeztünk az udvarhelyszéki gyártók tejtermékeivel. A fogyasztóvédelmi hatóság által korábban elvégzett laborvizsgálatokon találtak már disznó- és növényi zsiradékot is a tejtermékekben, az is előfordul, hogy vízzel hígítják fel a tejet.
A fogyasztóvédelmi hatóság elmúlt években elvégzett elemzései arra derítettek fényt, hogy a román tejipar termékeinek körülbelül 45 százaléka összetételét tekitve nem felel meg a vonatkozó előírásoknak.
A különböző tejtermékek tartalmát elemző laborvizsgálatokon egyebek mellett faggyút, disznózsírt, valamint növényi zsiradékokat is kimutattak már, amelyeket a megfelelő zsírtartalm miatt adagoltak a tejhez. A tej vízzel történő hígításának elfedése érdekében sokszor só és keményítő (liszt vagy más anyagok) is kerül a termékbe.
Nemcsak a tejjel, hanem szinte minden élelmiszerrel elkövethetnek hasonló dolgokat a nagyobb haszon reményében, és ilyenkor sosem számít a fogyasztók egészsége – mondta a témával kapcsolatban Fodor-Györfi Erzsébet élelmiszer-ipari mérnök, a székelyudvarhelyi Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola tanára. Azt nem erősítette meg, hogy teljesen általános az adalékanyagokkal történő trükközés, de elmondta, hogy léteznek hatékony módszerek a hamisításra és annak felismerésére is.
„Legalább kilencféle eljárás van, amivel nyakon csíphető az elkövető. A kérdés csak az, hogy milyen adalékanyaggal próbáltak csalni. A vizezést egyszerű refraktométeres módszerrel is ki lehet mutatni, amikor nincs meg a tej zsírtartalma. Amikor ennek elfedésére olcsó zsiradékokat is használnak, vagy sót, akkor nehezebb kimutatni. A legnagyobb tejfogyasztók, a kisgyermekek is elfogyasztják ezeket az adalékanyagokat, s ha azt is figyelembe vesszük, hogy naponta isznak tejet, akkor belegondolni is rossz, hogy egy ilyen termék mit művel a szervezetben” – mondta a szakember.
A keményítőt – lisztet, növényi cellulózt – könnyű kimutatni a tejben, ehhez már évtizedek óta jódpróbát végeznek, mert az a keményítő alkotórészével reakcióba lépve kék elszíneződést ad a terméknek. A tej esetében a liszt hozzáadása a vízzel történő hígítás kiegyensúlyozására szolgál.
Fodor-Györfi Erzsébet szerint csak az a gyártó nem hamisít, amelynek a hosszú távú piacon maradás, a vásárlók termék iránti bizalmának megtartása a célja, nem pedig a pillanatnyi haszonszerzés. Ami viszont teljesen természetes alapanyagból készült, az drága, ismerte el a mérnöknő.
Jódkísérletünkön három udvarhelyszéki tejtermelő friss termékét, a vastehénként ismert tejautomatából vásárolható tejet, valamint egy zsebbarát áron vásárolható magyarországi dobozos tejet vizsgáltunk meg Tőkés Ildikó segítségével. A Tamási Áron Gimnázium kémiatanárnőjével az iskola kémialaboratóriumában végeztük el a jódpróbát.
„A keményítő jóddal mutatható ki. Ez egy színreakció, melynek során a keményítő a jód jelenlétében kék színeződést kap” – magyarázta Tőkés Ildikó arról, hogyan hatnak egymásra az anyagok. Mint elmagyarázta, a színreakció azért megy végbe, mert a jód alkoholos környezetben sárgásbarna színű, vagyis poláris környezetben található.
„Ha a jód a keményítő környezetébe kerül, amely apoláris, megváltozik az elektronszerkezete, más tulajdonságokat fog hordozni, így más színt közvetít a szemünkbe, ezért ad kék elszíneződést” – tisztázta a jelenséget. A kémiatanárnő előbb megmutatta, hogy a vízben feloldott keményítő kékeslila lesz, ha jódtinktúrát csepegtetünk a kémcsőbe. Ezt követően sorra ellenőriztük az öt tejmintát.
A kísérlet során az összes tej, amelybe a sárgásbarna jódtinktúrát csepegtettük, sárgás árnyalatot kapott, egyik sem lett kék, így megállapítottuk, hogy nem tartalmaztak keményítőt. A kémiatanárnő azonban elmondta, korábban már végzett hasonló kísérletet a piacon vásárolható tejfölökkel is, ugyanis az egyik gazdától vásárolt tejtermék csomós volt. Kóstolás után derült ki, hogy az lisztcsomó volt. A tejfölben vagy a savanyú tejben könnyebb elkeverni a lisztet, ugyanis sűrűbb az állaga, könnyebben „hamisítható”, mondta el a kémiatanárnő.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!