Fotó: Kristó Róbert
A korábbi híresztelésekkel ellentétben nem 33 százalékkal, hanem mindössze 3,6 százalékkal növekedtek tavaly februárhoz képest az idei esztendő hasonló időszakában a Hargita megyei nettó átlagbérek.
2013. június 18., 14:352013. június 18., 14:35
2013. június 18., 19:332013. június 18., 19:33
A Hargita Megyei Statisztikai Intézet szükségét érezte, hogy helyesbítést kérjen az egyik bukaresti hírportálon múlt héten megjelent és számos portál által átvett egyik statisztikai kimutatással kapcsolatban.
„Amikor láttam a Gandul.info hírportálon, hogy nem azokat a hargitai adatokat használták, amelyeket beküldtünk az Országos Statisztikai Intézethez, jeleztük a bukaresti központunknak a tévedést. Ők továbbították az észrevételünket az adott portál szerkesztőségéhez. Mint kiderült, a cikk szerzői tévedtek” – nyilatkozta a Székelyhon.ronak Maria Aboș, a Hargita Megyei Statisztikai Intézet vezetője, aki személyes véleményként annyit még hozzátett, ő is jobban szeretné, ha valóban 33 százalékkal növekedtek volna az átlagbéreket, a statisztikai számsorok viszont nem a vágyakról, hanem „a valóságról szólnak”. Hargita megyében idén februárban tehát nem 1369 lej volt a nettó átlagbér – tisztázza a szakember –, hanem 1066 lej, mindössze 37 lejjel több, mint egy évvel korábban.
Kételkedtünk, magyarázatokat kerestünk
Már akkor kételkedve olvastuk az Országos Statisztikai Intézet kimutatására hivatkozó bukaresti hírportálok híranyagait, amelyek arról szóltak, hogy Hargita megyében tavaly februárban még csak 1029 lej volt a nettó átlagbér, idén februárban viszont már 1369 lej. A 33 százalékos növekedést bombasztikus hírként tálalták a központi újságírók. Magyarázatért több gazdasági szakembert is megkérdeztünk a lehetséges növekedésről, ám mindannyian úgy fogalmaztak, hogy „semmi olyan nem történt a megyében, ami indokolttá tenné ezt a nagyarányú növekedést”.
Nem volt magyarázat ekkora növekedésekre
Elsőként Kedves Imrét, a Hargita Megyei Közpénzügyi Vezérigazgatóság ügyvezető igazgatóját kérdeztük, aki rögtön tisztázta: nem érti, hogy egy év alatt mitől növekedhetett 33 százalékkal a nettó átlagbér, hiszen semmi nem támasztja alá a nagy arányú növekedést. „A növekedés egy része a megnyirbált közalkalmazotti bérek bizonyos százalékának visszaadásából származhatott, de más növekedésre nem látok magyarázatot. Hargita megyében nem volt olyan gazdasági fejlődés, ami ennyire befolyásolhatta volna a bérek növekedését” – magyarázta akkor Kedves Imre.
További magyarázatért egy gazdasági szakértőt is megkérdeztünk, aki szerint minden esetben csínján kell bánni egyetlen hónap statisztikai mutatóinak összehasonlításával – jelen esetben a 2012-es, illetve a 2013-as februári számsorokkal –, mert a bérek tekintetében az a mérvadó, ha éves átlagot számolunk, és azt hasonlítjuk össze egy másik esztendő átlagával.
Borboly is véleményt alkotott
Ezzel szemben Borboly Csaba nem keresett különösebb magyarázatot a szokatlanul látványos bérnövekedésre. Hargita Megye Tanácsának elnöke a bukaresti hírportálon – tévesen – világgá kürtölt jelentős bérnövekedésről az egyik közösségi oldalon fejtette ki véleményét. Mint hozzászólásában akkor megírta: „aki azt szajkózta, hogy 41 megye közül a 41-ikek vagyunk (utalva a tavalyi helyhatósági választások előtti kampányban elhangzottakra), az hazudott! De hát ez van. Olyan időket élünk, amikor a hazudozás egyeseknek életforma, a politikában meg különösen. De hát azért van igazság is, és ha lassan is őrölnek a malmai, de előbb vagy utóbb az igazság kiderül!”
A Gandul.info közben kijavította a hibát: a frissített kimutatás szerint Hargita megye a 3,6 százalékos növekedéssel is csak az utolsó, 41. helyen szerepel (Ilfov megye nem található a kimutatásban).
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!