Mintegy ötvennégyezer Hargita megyei óvodás, általános és középiskolás diáknak szólalnak meg az iskolacsengők hétfőn, az új tanév első napján. Majdnem százötven tanintézetben kezdődik meg az oktatás, néhány falusi iskolában viszont megszűnik a tevékenység.
2013. szeptember 12., 18:102013. szeptember 12., 18:10
2013. szeptember 12., 19:102013. szeptember 12., 19:10
Első alkalommal csengetnek be a tanintézetek hétfőn reggel, Hargita megyében több mint tízezer óvodásnak, tizenhatezer elemi iskolásnak, tizenháromezer 5–8. osztályos tanulónak, tizennégyezer középiskolásnak, négyszáz-ötszáz szakiskolásnak és ötszáz esti tagozatos diáknak kezdődik el a 2013–2014-es tanév. Noha a pontos összesítés csak szeptember végére készül el, ez mintegy ötvennégyezer beiskolázást jelent Hargita megye esetében, várhatóan nagyjából egy százalékkal kevesebbet, mint az előző tanévben – tájékoztatott Bartolf Hedvig főtanfelügyelő. Elmondta, az országos helyzethez hasonlóan Hargita megyében is több mint tíz éve csökkent a diáklétszám, évente átlagban 0,9 százalékkal, ami 400–500 diákot jelent.
Az iskolakezdő tanulók számát tekintve Csíkszék áll az első helyen Hargita megyében, Udvarhelyszék a második a sorban, Gyergyószéken, illetve Maroshévíz térségében pedig nagyjából azonos számú gyerek került beiskolázásra. A tanfelügyelőség adatai szerint a megye tanügyi hálózata majdnem százötven oktatási központot foglal magába, ezek száma az új tanévben alig változik. A főtanfelügyelő elmondta, remélik, hogy a székelyudvarhelyi Cimbora Ház megkapja az oktatási minisztériumtól az önálló jogi személyiséget, így még bővülhet is a tanintézetek száma.
Négy falusi iskolában viszont megszűnik az oktatás idéntől, ugyanis annyira lecsökkent a gyermeklétszám a településen, hogy ezen községi iskolák alegységeit be kellett zárni. Az ott élő iskolaköteles gyerekek a községközpontokban folytatják tanulmányaikat az új tanévtől – mondta el a főtanfelügyelő. Udvarhelyszéken a Bögöz községhez tartozó Mogyorós és a Zetelaka községhez tartozó Sikaszó iskolái zárnak be, a Gyimesekben Sötétpatakán szűnik meg az oktatás, Bélborban pedig az egyik faluszéli iskolában nem indul el az oktatás. Sötétpatakon összesen egy osztálynyi gyerek van, és őket iskolabusszal viszik majd be a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskolába, ahol fennállt annak a veszélye, hogy szimultán osztályokat kell alakítani, de így elindulhatnak külön az osztályok – ismertette a főtanfelügyelő.
Változások az új tanévben
Az oktatási tevékenységet tekintve is lesz néhány fontos változás az új tanévtől. Mint arról már cikkeztünk, az oktatási minisztérium döntése értelmében változik a középiskolai felvételi jegy összetételének aránya, vagyis az új tanévtől 50 helyett 75 százalékban számít majd bele a jegybe a nyolcadikosok kisérettségi átlaga, az 5–8. osztályos média aránya pedig 50-ről 25 százalékra csökken. Szintén újdonság, hogy ezentúl a második, negyedik és hatodik osztályos tanulóknak is országos szintű, egységes tudásszintfelmérőket szerveznek, próbaérettségit pedig már a tizenegyedik osztályos diákoknak is, így a nyolcadikosok próba-kisérettségije, valamint a tizenkettedikesek próbaérettségije mellett még egy országos szintű tudáspróba lesz az új tanévtől.
A 36 hetes, szeptember 16. és 2014. június 20. között zajló tanév struktúrájában is lesznek változások. A diákok bánatára az idéntől már nem félévközi téli vakáció rövidebb lesz, az első félév ugyanis február elsején ér véget, a téli vakáció pedig december 21-étől január 5-éig tart majd, az elemista és az előkészítő osztályos gyerekek viszont november 2–10. között is vakáción lesznek. A két félév közti vakáció február 1-jétől 9-éig tart, a tavaszi vakáció pedig április 12-étől 22-éig. A nyári vakáció a tanév végén, június 21-én kezdődik, és szeptember 14-ég tart majd.
Hasznos legyen az iskola!
„Azt szeretném – és gondolom, hogy a szülők is egyetértenek ezzel –, hogy az iskola egy igazi szellemiségi hely legyen a gyerekek számára, ne csak egy olyan hely, ahová bemennek, találkoznak a barátokkal és jól érzik magukat, esetleg némi információt is felszednek. Az iskolának olyan helynek kell lennie, ahol fejlődik a gyerekek szellemisége, ahol tanulnak valamit, és ahol hasznosan töltik el az idejüket” – mondta el az iskolakezdés kapcsán Bartolf Hedvig.
Hargita megye főtanfelügyelője csütörtökön Csíkszeredában sajtótájékoztatón ismertette, megérkeztek a megrendelt új tankönyvek, és ki is osztották ezeket az iskoláknak. Ebben az évben 401,006 lejre vásárolhatott új könyvet a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, erre az összegre 15 kiadótól 156 címet rendeltek. Az egészségügyi működési engedéllyel rendelkező tanintézetek száma évről évre nő, de még mindig vannak olyan épületek, ahol nincsenek meg az engedély kiváltáshoz szükséges körülmények – közölte Bartolf Hedvig. Jelenleg a tanintézeteknek otthont adó épületek 89 százalékának van meg az egészségügyi működési engedélye. „Én akkor lennék megelégedve, ha ez az arány százszázalékos lenne” – tette hozzá.
Az iskolabuszokat illetően közölte, a megyében jelenleg 76 ilyen jármű van, de több kellene, több községben ugyanis túl nagy területet kell lefedjen egy-egy busz, ezért az azzal szállított gyerekeknek korán kell kelniük és sok időt töltenek úton. A megyébe legalább 12 iskolabusz kellene még. A pedagógusokkal kapcsolatosan a főtanfelügyelő közölte, pénteken még tartanak egy elosztást a továbbra is üres 67 állásra, amelyek pedig ezután sem telnek be, azok esetében az órákat elosztják a már alkalmazott pedagógusok között.
A pedagógusi bérekkel kapcsolatosan Csukás Levente, a tanfelügyelőség gazdasági igazgatója azt mondta, a béralap 96 százaléka van biztosítva, a bírósági ítéletek által szavatolt különböző illetményeknek pedig a 84 százalékára van fedezet. Az igazgató reményét fejezte ki, hogy októberben megkapják a kiegészítést a szükséges összegekkel. Csukás Levente elmondta, hogy a különböző vizsgák megszervezésében részt vett pedagógusok javadalmazására augusztusban átutalták a pénzt az iskoláknak, a pótérettségiért járó összegeket pedig szeptember huszadika körül fizetik ki. A gazdasági igazgató ismertette, bútort is vásároltak ebben az évben is az előkészítő osztályok számára, idén hetven tanintézetbe került iskolai bútorzat a kicsiknek, 196.800 lej értékben.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!