Közel 1500 Hargita megyei munkaadó megkérdezésével, a szakmák szerinti szabad állások, valamint a regisztrált álláskeresők számának felhasználásával készített elemzést a múlt év második felére vonatkozóan a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség.
2015. augusztus 12., 19:382015. augusztus 12., 19:38
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség szerdán mutatta be a Munkaerőpiaci figyelő elnevezésű országos projektet. Elsőként Hargita megyében készültek el a projekten belül annak az elemzésnek a kiértékelésével, amelynek középpontjában a munkaerőpiacon fellelhető szabad állások és bizonyos szakmák keresettségének felmérése állt.
Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője elmondta, „azt próbáljuk kimutatni, hogy a felmérésben szereplő 446 szakmában mennyire könnyű vagy nehéz elhelyezkedni. Három adatot használtunk fel: a vizsgált periódusban regisztrált munkanélküliek számát, azok szakképesítését, az adott időszakban betöltött vagy meghirdetett szabad állások számát, illetve azt is vizsgálták, hogy a munkaadók, hogyan látják, mennyire könnyen vagy nehezen találtak munkaerőt ezekre az állásokra”. Hargita megyéből összesen 1448 munkaadót kérdeztek meg, az összesen 11 290 meghirdetett vagy betöltött munkahelyből 7300 állás adatait dolgozták fel, illetve a 735 szakmából 446-ot vizsgáltak. Az igazgató szerint elsősorban azokat a szakmákat vették figyelembe, amelyek esetében legkevesebb 10 szabad állásról volt tudomásuk a vizsgált időszakban.
Az intézmény honlapján is megtekinthető a felmérés eredménye. Négy kategóriába – gyenge, közepes, jó és nagyon jó – sorolták a szakmákat az elhelyezkedés nehézségi fokát figyelembe véve. A számadatokból kitűnik, hogy a legkevesebb esélyük a szakképzetlen személyeknek volt a munkába állásra. „Nem az építkezési segédmunkásra vonatkozik ez elsősorban, hanem a csomagoló munkásokra például” – magyarázta az intézmény vezetője. Összesen 5860 ilyen szakképzetlen munkanélkülit jegyeztek a nyilvántartásukban, számukra mindössze 106 állást hirdettek meg 2014 második felében, így jóformán esélyük sem volt az elhelyezkedéshez. Viszont takarító állásra nagyobb eséllyel lehetett pályázni, ugyanis abban az időszakban 207 munkahelyet ajánlottak fel, és mindössze 121 nyilvántartott álláskeresőnek volt ilyen munkatapasztalata.
Hasonlóan kevesebb eséllyel indultak az asztalosok és a könyvelők is, feltehetően azért, mert sok a szakképesített munkaerő, és kevesebb volt a meghirdetett állás. Legkönnyebben a kamionsofőrök kaphattak munkát, illetve a biztonsági őrökre is nagyobb volt a kereslet a betölthető állások, valamint az adott képesítéssel rendelkező, nyilvántartott álláskeresők számának függvényében.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!