Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
2025. május 27., 19:062025. május 27., 19:06
2025. május 27., 19:302025. május 27., 19:30
Megdöbbentő az a látvány a parajdi Sószorosnál, a parajdi sóbánya fölött, amit fotóriporterünk madártávlatból igyekszik visszaadni. A Korond-patak két ideiglenes medre – amit azért alakítottak ki, hogy megakadályozzák a víz befolyását a föld alatti komplexumba – gyakorlatilag két óriási víznyelővé változott, és a föld alatti tárnák rohamos sebességgel telnek fel vízzel.
A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
A helyzet most azért vett még egy éles fordulatot rossz irányba, mert a hétfői heves esőzések hatására a patak vízhozama a százszorosára nőtt, a hordalékok felszakították a mederbe lefektetett vízzáró fóliát, a nagy erejű víz pedig utat tört a mélybe, így a patak egyenesen a bányába folyik.
A látogatói részről már kimentették, amit lehetett, a polgármester kérdésünkre kedden délután még nem tudta megmondani, hogy mennyi idő alatt telik fel a bánya, „csak találgatások vannak jelen helyzetben”.
Egyébként a drónfelvételen látható arányok nagyon beszédesek. A szivattyúk és munkagépek eltörpülnek a megáradt patak méreteihez képest, a helyi önkéntesek által épített gát már a kedd reggeli órákban feladta a szolgálatot. A Sóvidékről tehát már régen túlmutat a helyzet, megoldás országos léptékben születhet, de egyelőre Bukarestből nem sok szó érkezik...
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
5 hozzászólás