A Hargita megyei oktatási rendszerben majdnem hatezer alkalmazottnak nő a bére decembertől, lesznek viszont olyanok, akiknek még így is kisebb marad a fizetésük, mint a tanévkezdés előtt.
A béremelésről szóló intézkedést sürgősségi rendelettel ültetik gyakorlatba, és az erről szóló tervezetet még ebben a hónapban elkészítik, jelentette be hétfőn Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség egyelőre még semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott az intézkedésről, csak a híradásokból értesültek a tanügyi szakszervezetek, a szaktárca és a kormány képviselői között hétfőn lezajlott tárgyalások eredményéről – tájékoztatott Görbe Péter főtanfelügyelő. Kérdésünkre azt is elmondta, ha a béremelés az oktatási rendszer minden alkalmazottját érinti, akkor az Hargita megyében majdnem hatezer személyt jelent. A tanügyben dolgozók számára minden kevés plusz pénz számít, és természetesen örülnek annak, ha a bérük nő, mondta a megyei főtanfelügyelő, de arról is beszámolt, hogy vannak olyanok, akiknek még így is kevesebb lesz a fizetésük, mint korábban. Ugyanis vannak olyan tanügyi alkalmazottak, akiknek az elmúlt hónapban lecsökkent a teljes normás munkaidejük az új tanévtől bevezetett posztcsökkentés miatt, így az ő fizetésük a béremelés dacára sem fogja elérni a megszorító intézkedés előtti szintet.
Gábor János, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatója szerint a fizetésemelés pozitív változást jelenthet minden tanügyben dolgozó személy számára. „Ha a fizetés nagyobb lesz, a pedagógus nem kell gondolkozzon órák alatt, hogy délután pityókát ültessen-e, gazdálkodjon-e vagy honnan kérjen kölcsön, hogy valamivel kiegészítse a jövedelmét. Ha a tanár megkapja a kellő fizetést, akkor órák alatt is jobban teljesít, tud koncentrálni és minőségi munkát végez. Ez pedig a tanulók számára is előnyt jelent” – fejtette ki. Hozzátette, ez a növelés az idei tanévtől leépített kisegítő személyzetnek is besegít némileg, mivel a negyed- vagy nagyobb normával is leépített személy így nem érez akkora anyagi veszteséget.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!