Fotó: Thomas Campean
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) márciusban – Szőcs Endre felmondását követően – megüresedett menedzseri pozícióját Kovács Árpád művészettörténész, a kulturális intézmény munkatársa fogja betölteni: az igazgatói állásra kiírt pályázatra a Forrásközpont három munkatársa jelentkezett, a végső eredményeket szerdán délután tette közzé Hargita Megye Tanácsának illetékes osztálya.
2013. július 31., 19:392013. július 31., 19:39
2013. július 31., 20:012013. július 31., 20:01
Többévi igazgatás után idén márciusban Szőcs Endre visszalépett a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetői tisztségéből. Szőcs – aki időközben megpályázta és el is nyerte a székelyudvarhelyi városi könyvtár menedzseri posztját – döntése indoklásául elmondta: az intézményt fenntartó megyei tanácsnak sem költségvetési, sem pedig kulturális politikájával nem tudott azonosulni. A felmondást követően ideglenesen László Judit, a kulturális intézet művészeti tanácsadója látta el az igazgatói teendőket.
A menedzseri tisztség betöltésére kiírt versenyvizsgára hárman jelentkeztek: László Judit és P. Buzogány Árpád, a HMHF művészeti tanácsadói, valamint Kovács Árpád művészettörténész, szakfelügyelő. A leadott pályázati anyagoknak hároméves (2013–2016-os időszakra vonatkozó) menedzsmenttervet is kellett tartalmazniuk, melyben a pályázók konkrét megoldásokat javasolnak az intézmény működésére vonatkozóan, vázolják a várt eredményeket, illetve a tervek kivitelezéséhez szükséges forrásokat. A követelmények között a felsőfokú (társadalomtudományi, gazdasági vagy jogi) végzettség mellett legkevesebb ötéves, a kultúrszervezés terén szerzett szakmai tapasztalat, illetve a menedzseri felkészültség is szerepelt. A menedzseri tervek megvédése július 23-án, eredményhirdetés pedig július 24-én volt, az óvásokat 26–29. között lehetett benyújtani, a végeleges eredményt pedig szerdán közölte Hargita Megye Tanácsának Menedzsmenti Vezérigazgatósága.
A fellebbezéseket követően Kovács Árpád 7,95-ös értékeléssel érte el a legmagasabb eredményt, a vizsgáztató bizottság László Judit pályázatát 7,90-esre, P. Buzogány Árpád pályázatát pedig 7,53-asra értékelte. A fellebbezés lehetőségével László Judit élt.
„Szőcs Endre számomra váratlan lemondását követően csak László Judit jelezte, hogy ő is megpályázná az üresen maradt állást. Hetekkel később döntöttem el, hogy én is megpályázom a tisztséget. Akkor még nem tudtam, hogy egy harmadik személy, P. Buzogány Árpád kollégánk is jelezte a versenyvizsgán való részvételi szándékát, erről csupán a leadási határidő előtt néhány nappal értesültem” – mondta el Kovács Árpád, kiemelve: mindezek ellenére kollegiális, baráti viszonyban zajlott le a versenyvizsga.
„Lassan hat éve vagyok a Forrásközpont munkatársa. Túl azon, hogy megvan a megfelelő felkészültségem és végzettségem, ez a hat év elegendő idő arra, hogy az intézmény szervezeti struktúráját, hibáit átlássam” – indokolta meg döntését. A HMHF teljesen nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket – mondta –, tehát elsősorban új lendületre, szemléletváltásra van szükség. „Egy kreatív, innovatív, összetartó csapattal nagyon sok olyan programot lehet majd szervezni, amilyeneket eddig nem tartottunk fontosnak, de amilyenekre a megyében és Udvarhelyszéken igény van. Azt szeretném, ha megbízatásom végére a Forrásközpont a megye egyik vezető kulturális intézménye lenne. Ennek érdekében minél több közösségformáló, közösségerősítő kulturális programot szeretnék Udvarhelyen és az udvarhelyszéki falvakban szervezni. Szeretnék aktív együttműködést kialakítani a vidéki önkormányzatokkal, a vidéki civil szervezetekkel és az egyházakkal, és ezt kulturális programok, események szervezésében kamatoztatni. Azonban mindehhez arra van szükség, hogy még több pályázati pénzt hívjunk le, még több önrészt kapcsoljunk be a programokba, illetve cégeket, szponzorokat, támogatókat keressünk” – vázolta a terveket.
Kovács Árpád meglátása szerint a Forrásközpontnak minden társadalmi réteget és korosztályt megszólító, aktívan bevonó programokkal kell előrukkolnia a jövőben. „Kiemelt célom az udvarhelyszéki fiatal tehetségek támogatása is, erre több programot ajánlottam: egyrészt egy ösztöndíjrendszer bevezetését, másrészt továbbképzések megrendezését vidéki, kultúrában dolgozó szakemberek számára. De rendkívül fontos célkitűzés a székely szimbólumok – a székely népviselettől, a székely kapukon át a székely termékekig – népszerűsítése, kutatása, hisz a Forrásközpont a Hargita megyei turizmus támogatásában is szerepet vállalna. A turizmus nagyon sok ponton szervesen összekapcsolódik a kultúrával, a kultúra mellett a megye imázsát képes megjeleníteni, megerősíteni” – sorolta.
A már bevált, jól működő programokat nem kívánja megszüntetni – tette hozzá –, így a jövőben sem szorulna háttérbe az intézmény égisze alatt végzett tudományos munka és a kiadói tevékenység. „Első lépésként nagyon erős belső megújulásra van szükség. Ösztönözni kell a munkatársakat, a kreatív, pozitív beállítottságú és dolgozni akaró közösség, csapatszellem kialakításáért” – tette hozzá végül.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
szóljon hozzá!