Fotó: Veres Nándor
2011. január 5-én nyílt meg a székelyudvarhelyi Demokrácia Központ a Vár utcában, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által létrehozott irodához azóta több mint 13 ezren fordultak a honosítási iratcsomók összeállítása érdekében. Az iroda és a szervezet tevékenysége azonban nem csak ebben merül ki: az elmúlt két évben több kulturális, nevelő célzatú programmal is előrukkolt. Az elmúlt két évről, illetve az új kezdeményezésekről beszélgettünk Nagy Pállal, az EMNT udvarhelyszéki szervezetének elnökével.
2013. január 08., 17:272013. január 08., 17:27
2013. január 08., 17:302013. január 08., 17:30
– Az első évben több mint négyezer honosítási iratcsomót állítottak össze az udvarhelyi Demokrácia Központ munkatársai. Hogyan látja, két év után lankadt az érdeklődés?
– Még mindig rengeteg érdeklődő tér be az irodába. Elsősorban azt szeretnék tudni, hogy milyen iratok szükségesek a magyar állampolgárság igényléséhez. Majd pár nap múlva visszatérnek, hogy elindítsák a folyamatot. Év végén nagyobb volt az érdeklődés, ilyenkor a külföldről hazalátogatók is felkeresik irodánkat.
– Az udvarhelyszékiek főként miért igénylik a magyar állampolgárságot?
– Tapasztalataink alapján az elsők között az idősebb korosztály igényelte a magyar állampolgárságot, főleg olyanok, akik már voltak magyar állampolgárok, a visszahonosítást pedig érzelmi okokból kérték.
Gyakori manapság is, hogy a külföldön dolgozni kívánók kérelmezik a magyar állampolgárságot, hiszen a munkavállalásnál nagy segítség lehet. Fiatalok többnyire a külföldön való továbbtanulás céljából kérik a honosítási papírokat. Természetesen szép számmal igénylik az emberek csak azért, mert úgy érzik, ez jár nekik, nekünk.
– Bár a központ fő tevékenysége a honosítási iratcsomók összeállításában való segédkezés, számtalan más programmal is előrukkoltat az elmúlt két években. Melyik a legsikeresebb? Milyen kezdeményezések lesznek idén?
– Az irodáé valóban az, de mint civil szervezet sokkal gazdagabb a tevékenységünk. Az elmúlt két évben több kezdeményezésünk is volt, ezek között megemlíteném a Magyar Állampolgárok Klubját (MÁK), ahova olyan előadókat hívtunk meg, mint például Berecz András mesemondó vagy Raffay Ernő történész. Legutóbbi MÁK-találkozónkon a székelyföldi származású Tóásó Előddel készített dokumentumfilmet vetítettük le, és telefonon beszéltünk a bolíviai börtönben raboskodó Előddel is. Megszerveztük az Erzsébet-bált, amelyen egy beteg édesanya megsegítésére gyűjtöttünk adományokat. Idén újabb rendezvénnyel bővült tevékenységünk, a városi parkban első alkalommal tartottuk meg a Magyar népmese napját, amelybe nagyon sok gyerek bekapcsolódott, majd félszáz gyerekkel ellátogattunk Benedek Elek szülőházához Kisbaconba. Az elkezdett munkát szeretnénk folytatni, továbbá megőrizni azokat a kezdeményezéseket, amelyek sikereseknek bizonyultak. Az új évben a nemrégiben elindított programunkra szeretnénk fordítani a legnagyobb hangsúlyt, ez a Magyarul csak helyesen, szépen címet viseli. A kezdeményezés a magyar nyelv helyes használatára hívja fel a figyelmet mind a fogyasztók, mind a termelők, vállalkozók körében. Továbbra is szemmel tartjuk a helyi közéletet, részt veszünk a helyi rendezvényeken, és javító szándékú javaslatainkat a néppártos kollégákon keresztül eljuttatjuk a székelyudvarhelyi önkormányzathoz is.
– A programok, projektek célja nemcsak a szórakoztatás, hanem a nevelés is. Hogyan fogadták például a Magyarul csak helyesen, szépen című akciót az udvarhelyszéki vállalkozók?
– A decemberben meghirdetett kezdeményezés adatgyűjtése még zajlik, folyamatosan küldjük a leveleket, úgyhogy a visszajelzéseket csak ezután várjuk. Ennek ellenére már volt, aki személyesen jelezte, milyen kifogásai vannak az elképzeléssel, illetve javaslatok is érkeztek. Ami nagyon fontos ebben a kezdeményezésben, hogy nemcsak a vállalkozókat, hanem az intézeteket, magánszemélyeket is meg akarjuk szólítani. Ahogy már jeleztük, nyitottak vagyunk, várjuk az észrevételeket, ötleteket, a segítséget is. Szeretnénk, ha ez a civil kezdeményezés közös ügy lenne, hiszen „nyelvében él a nemzet”, és ennek a népnek, nekünk, biza, itt kell élnünk, de nem mindegy, hogy meghasonulva vagy pedig bátran vállalva identitásunkat, anyanyelvünket.
– Az udvarhelyi mellett három másik iroda is működik Udvarhelyszéken, a zetelaki, a szentegyházi és a székelykeresztúri. Az ügyfélfogadás mellett ezeknél milyen más tevékenység folyt?
– Az udvarhelyszéki vidéki irodáknak nem voltak saját kezdeményezéseik, bekapcsolódtak a mi rendezvényeinkbe. Egyébként az idei évben ezek működtetését is át fogjuk szervezni, hatékonyabbá szeretnénk tenni az ügyintézést.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!