Fotó: Mihály Csaba
Udvarhelyszék számos településén ünnepeltek március 15-én, Székelykeresztúrra Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdasági minisztere is ellátogatott.
2016. március 15., 20:032016. március 15., 20:03
2016. március 15., 20:092016. március 15., 20:09
Nemzeti összefogásra, az önállóságunkért folytatott küzdelemre biztattak a felszólalók Székelykeresztúron az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 168. évfordulóján. Az ünnepségen jelen volt Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdasági minisztere is.
„A nagy globális malom mellett, amelyen Európa nemzeteit próbálják ledarálni lisztes képű, háttérben álló, olykor felismerhetetlen, sunyi molnárok, ott van a mi kis kalapácsmalmunk. Amely ha nem is annyira globális, de mindennap bekapcsolják, és a napi adagot leőrölik vele. Hadd fogyjon a magyarság” – értékelte az erdélyi magyarság jelenlegi helyzetét Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere. Az elöljáró szerint ugyanakkor reményre ad okot, hogy ezt Budapesten is észrevették, és többször hangoztatják a világ előtt, az viszont szomorú, hogy Bukarestben nem hallják meg. „Azért, hogy ez a hang jobban hallható legyen és a fülek is kitisztuljanak, talán a legfontosabb, hogy nemzeti ügyekben nekünk, a kisebbségnek össze kell fognunk” – mondta Rafai.
Dióssi Csaba, Dunakeszi – Keresztúr magyarországi testvérvárosának – polgármestere arról beszélt, anyaországiakként sokszor Székelyföldre kell utazniuk, hogy az itteni erős magyarságérzést megtapasztalják.
Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdasági minisztere emlékeztetett, az 1848–49-es forradalom során a „magyarság egységben, bátran és hittel állt ki az állami függetlenség, a nemzeti önállóság és az emberek közötti egyenlőség, vagyis a szabadság mellett”. A miniszter rámutatott, a magyarság ma is azt akarja, amit 168 évvel ezelőtt: békében, biztonságban és félelem nélkül élni. „A forradalmat alkotó tömegben ott voltak az erdélyi emberek is. Nemcsak a magyarok, hanem mindenki: a szolgaság ellen lázadók, a szabadságért lelkesedők és a jövőért harcolók” – hangoztatta, hozzátéve, nemzeti hőseink a szabadságharc során bebizonyították, hogy csak közösen, nemzetben gondolkodva lehet európai értékeket, haladást és fejlődést elérni.
Ünnep huszárokkal, filisekkel
Szentegyházasfalu mindkét plébániatemplomában ünnepi szentmisével emlékeztek meg március 15-én az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről, a márciusi ifjakról, a magyar történelem egyik legszebb napjáról. A Jézus Szent Szíve-plébánia előtti téren ünneplő helybéliek, huszárok és a szentegyházi fúvószenekar jelenlétében alkalmi beszédek, valamint az iskolák diákjainak előadása hangzott el.
Rusz Sándor polgármester arról beszélt, hogy igazi emberi életet csak szabadon lehet élni, szerinte viszont az igazi szabadság még várat magára. Üzenetében arra biztatott mindenkit, harcolni kell a törvény által szavatolt jogainkért, és használjuk nemzeti jelképeinket.
A megemlékezés koszorúit a plébániatemplom kertjének millenniumi emlékművénél helyezték el, majd a Gábor Áron Szakközépiskola és a Tamási Áron Általános Iskola diákjainak a magyar szabadságharc hangulatát idéző műsora következett.
Délután négy órakor a Szent András-plébánián tartottak ünnepi szentmisét és emlékeztek a márciusi ifjakra. Az egész napos ünnepi megemlékezés este nyolc órakor a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a szentegyházasfalvi Hagyományőrző Huszáregyesület közös előadásával zárult.
Emléktábla-avatás Homoródszentpálon
Homoródszentpálon március 15-én nemcsak az 1848–49-es szabadságharc hőseire, hanem a helyi iskola néhai igazgató-tanítójára is emlékeztek: László Jenő tiszteletére emléktáblát is avattak.
A falu kulturális életét meghatározó igazgató 95 évvel ezelőtt, 1921. március 15-én született – tájékoztatott Geréd Gábor Homoródszentpálról elszármazott tanár, a néhai intézményvezető egykori tanítványa, majd kollégája. László Jenő 1952 és 1974 között vezette a homoródszentpáli iskolát. A tanítás és a nevelés nemcsak életcél, hanem életforma volt László Jenő számára. Neki köszönhetően épült bentlakás a székelydályai és jánosfalvi gyerekeknek 1958–59-ben, ahol még a szegényebb sorsú helybéli gyerekek is ingyen ebédelhettek. Ugyancsak ő kezdeményezte az 1912-ben épült kultúrház kibővítését és átalakítását. Miután a település elvesztette községközponti státusát, a népi színjátszás mellett László Jenő újraélesztette a kórusmozgalmat is.
László Jenő 1974-ben megvált az iskolától, és Homoródszentmárton község jegyzője lett, de továbbra is szívén viselte az iskola és a falu gondjait. Nyugdíjba vonulása után Udvarhelyen telepedett le családjával, 1992-ben hunyt el. Az emléktáblát Forrai Tibor tanár kezdeményezésére helyezték el.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!