Fotó: Veres Nándor
Hektáronként majdnem tíz tonnával kisebb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de takarmányból is kevesebb termett, mint tavaly. A szárazság okozta a legnagyobb károkat a mezőgazdaságban.
2015. október 19., 18:432015. október 19., 18:43
Mint Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, hektáronként majdnem tíz tonnával kevesebb a burgonyatermés a tavalyinál: miközben az elmúlt évben 23 tonna volt az átlag, addig idén csak 14.
A mezőgazdasági összesítés szerint 25 ezer hektárnyi földterületen legkevesebb 30 százalékos az aszály okozta kár mértéke, de ez csak azokat a földeket tartalmazza, amelyek esetében kártérítési igényt nyújtottak be a gazdák. A 25 ezer hektárból majdnem kétezer krumpliföld. A terméskiesés egyetlen pozitív hozadéka, hogy idén jobb a pityóka ára, mint tavaly, akkor ugyanis kilónként csak 35–40 baniért tudták értékesíteni a gazdák, most 75–80 bani körül mozog a burgonya termelői ára – mondta el Török Jenő.
A szárazság más növénykultúrákra is hatással volt, érintette általában a takarmánynövényeket, a legelőket, kaszálókat, silókukoricát is. Közepesnek mondható a gabonatermés, ugyanis a szárazság beálltáig a termés már nagyjából ki volt fejlődve, így a gabonafélék esetében csak 5–10 százalékos a terméskiesés, és átlagos lett a gyümölcstermés is – sorolta Török Jenő. A kukoricának 35–40 százaléka van már betakarítva, az idei termés kisebb az átlagosnál, de ez akár parcellánként is változik: ahol gyenge vetőmagot használtak, ott a termés jobban megsínylette az aszályt.
A nyári szárazságot valamennyire ellensúlyozta a szeptemberi csapadék, akkor ugyanis a szokásosnál többet esett: a sokévi átlag 48 liter négyzetméterenként, idén viszont Csíkszéken 72, Udvarhelyszéken pedig 68 liter csapadékot mértek az ősz első hónapjában. Október eddig eltelt időszaka is csapadékos volt, sőt sok helyen, főként Udvarhelyszéken annyit esett, hogy már az akadályozta a betakarítást és az őszi búza elvetését – tudtuk meg.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!