Fotó: Barabás Ákos
A Szekler Teker kerékpáros baráti társaság tagjai, Kiss Emőke és Simon Szilárd szerint egy munkacsoport létrehozása, valamint egy hosszú távra kialakított stratégia autósok, bringások és járókelők számára egyaránt biztonságosabb várossá alakíthatná Székelyudvarhelyt.
2015. augusztus 19., 12:252015. augusztus 19., 12:25
2015. augusztus 19., 12:272015. augusztus 19., 12:27
A kerékpársávok kialakítása során sajnos nem kérdezték meg az érintetteket – panaszolta Simon Szilárd, a Szekler Teker társaság tagja, aki szerint a járdákra költöztetett biciklisávok inkább kényszermegoldásnak tűnnek, arra engednek következtetni, hogy nem vették számításba az összes lehetőséget
„Elsősorban az a legnagyobb gond, hogy ez nem bicikliút, hanem biciklisáv” – pontosított Szilárd. Kiss Emőke, aki szintén a Szekler Teker aktív tagja, úgy gondolja, hogy a meglévő sávok szűkössége is gondot okoz, sőt még arra is ráparkolnak az autósok, ellehetetlenítve a bringások akadálymentes haladását. Szerintük a módosítás gyakorlatilag használhatatlanná tette az útvonalat, hiszen az útpadkákon nincsenek le- és felvezetők, így a bicikliseknek folyamatosan meg kell állniuk és gyalogosokként kell áthaladniuk az úton.
Szilárd szerint annak ellenére, hogy Székelyudvarhelyen nincs elegendő bringasáv, mégis sokan bicikliznek. „Számuk jelentősen növekedne, ha kellőképpen meg lenne oldva az infrastruktúra. Sokan tartózkodnak, ugyanis a szűkebb utcákban rájuk nyithatják az autók ajtaját, nem adják meg számukra az elsőbbséget stb. Mindig teljes mértékben figyelmesnek kell lenni biciklizés közben” – véli Emőke, aki szerint Székelyudvarhely nagysága miatt nagyszerű bicikliváros lehetne: a „tízperces” távolságoknak köszönhetően minden lehető célpont könnyen megközelíthető, illetve csúcsforgalomban is sokkal gördülékenyebben lehet közlekedni két keréken.
A cél eléréséhez azonban hosszú távú stratégiát kell kialakítani, mely meghatározná, hogy a fejlesztésekbe belefoglalják a biciklisek igényeit is. Ez viszont jelenleg hiányzik, véli Szilárd. Első lépésként a Szekler Teker egy munkacsoport megalakítását javasolja, mely az biciklis infrastruktúra fejlesztésekor szakvéleményekkel, felmérésekkel alátámasztva meg tudja határozni a helyzetet, illetve a különböző lehetőségeket. Szilárd szerint nincsenek biztos megoldások, azonban egy fejlesztéskor minden vélemény számít, több tényezőt kell figyelembe venni.
A kerékpáros infrastruktúrának fontos részét képezik a biciklitámaszok, ezért a Szekler Teker a helyi közösség bevonásával szeretné megvalósítani ezek elhelyezését. Elsőként az igényt mérik fel, majd a vélemények összesítése után listát készítenek a tizenkét leggyakrabban igényelt pontról. Céljuk érdekében augusztus 22-én adománygyűjtő pikniket is szerveznek a városi strandnál, hogy mihamarabb a helyükre kerülhessenek a támaszok. Szilárd szerint ugyanakkor a felmérésen összegyűjtött válaszok értékes információk lehetnek a későbbi fejlesztésekhez is, ugyanis ezek jelzik a székelyudvarhelyi bringások igényeit, felvázolják a helyiek kerékpározási szokásait és a leggyakoribb útvonalakat.
Az elkövetkezőkben a Szekler Teker csapata éjszakai biciklis felvonulást is szervezne, melynek alkalmával a láthatósági eszközök használatára hívnák fel a figyelmet. A társaság tagjai ugyanakkor mobilis pályán történő bringaoktatással szeretnék megtanítani az érdeklődőknek a megfelelő tekerési technikákat, többek között az elindulást, a helyes és látható jelzést, az egyensúlyozást.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
szóljon hozzá!