Fotó: Gecse Noémi
Gyógytornász, vízügyi hatósági ügyintéző, légitársasági beszerző, műszaki vezető és végrehajtási ügyintéző élheti át a Hargita megyei mezőgazdász élet szépségeit, nehézségeit jövő héten a Vidék Kaland program keretében. Vasárnap érkeznek a „kalandorok”.
Negyedszerre fogadnak Hargita megyei fiatal gazdák Magyarországról érkező városi fiatalokat, hogy bevonják őket a gazdaságba, megismertessék velük a mezőgazdasági teendők csínját-bínját. Idén négy csíkszéki, illetve egy kobátfalvi gazda fogad öt városi fiatalt, akik szakmájának nincs semmi köze a mezőgazdasághoz. A programra való felkészülés során azonban mindannyian megismerkedhettek a munkavédelmi szabályokkal, mezőgazdasági teendőkkel, kipróbálhatták a traktorvezetést, a gyomlálást, illetve el kellett végezniük egy csirke levágását, megtisztítását, feldolgozását – ismertette Mihály László, a program székelyföldi képviselője.
Továbbá elmondta, a program célja személyes példákon keresztül bemutatni a mezőgazdaság működését, az élelmiszer-előállításban és a társadalomban betöltött szerepét, illetve betekintést engedni a gazdálkodók, mezőgazdászok napi életébe, a gazdálkodói életformába, legyen az nehéz vagy éppen szép. A Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének tagjai fogadják a kalandorokat, akik közösen végzik majd a ház körüli, illetve mezei teendőket. Nem turistaként érkeznek, hanem aktívan részt vesznek a gazdálkodásban: állatokat etetnek, gondoznak, fejnek, kaszálnak, aratnak, takarnak – részletezte Mihály László. Kiemelte, habár az elején a fogadó gazdák tartottak attól, hogy az érkező fiatalok esetleg pluszfeladatot jelenthetnek számukra, nagyon rövid idő alatt kiderült, hogy teljes értékű segítőket, tanulni, tapasztalni akaró fiatalokat fogadtak.
A Vidék Kaland székelyföldi kiadása már vasárnap elkezdődött, akkor érkezett meg ugyanis a kiválasztott nyolc „kalandor” Nyárádmentére – ők szombatig dolgoznak még a farmokon. Amíg a Maros megyei gazdaságokban elsősorban a növénytermesztésben szerezhettek tapasztalatot a városi fiatalok, addig Hargita megyében az állattartásba kóstolhatnak bele a vasárnap érkező, hétköznapokban gyógytornászként, vízügyi hatósági ügyintézőként, légitársasági beszerzőként, műszaki vezetőként és végrehajtási ügyintézőként dolgozó kalandorok. Élményeiket, tapasztalataikat közösségi oldalakon, blogfelületeken osztják majd meg – foglalta össze a program székelyföldi kommunikációs vezetője.
A Vidék Kaland programot a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA – 2011-ben szervezte meg először, 2013-tól pedig a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete jóvoltából Székelyföldre is kiterjesztették. 2012 decemberében az Európai Bizottság pályázatán a legjobb EU-társfinanszírozású agrár-vidékfejlesztési témájú kommunikációs programnak választották – elevenítette fel az illetékes. Hozzátette, az első években tíz kalandort fogadtak Hargita megyében, idén viszont öt fiatalt választottak ki a program keretében. „Habár idén is voltak jelentkezők, azért már érezhető, hogy a program beteljesítette a célját. Az AGRYA vezetői úgy érezték, hogy a csúcson kell abbahagyni, nem várják meg, hogy teljesen kifulladjon a program, így az idei Vidék Kaland program ebben a formában az utolsó lesz. Magyarországon már idén változtattak a programon, itt jövőre várható módosítás.”
Megfejni a tehenet, megnézni a medvét
Deák Dénes kobátfalvi gazda érdeklődésünkre elmondta, hozzá egy hölgy érkezik szombaton, egyelőre azonban nem tudja, pontosan honnan, illetve hogy hány éves. „Már harmadik éve veszek részt a programban, és mindig pozitív tapasztalataim voltak. Fontosnak tartom, hogy az emberek megértsék, fiatal gazdákként nem vagyunk maradiak. Igenis látni kell, hogy itt valamilyen szinten hagyományosan gazdálkodunk, és hogy nem csak a nagy mezőgazdasági cégektől megszokott módszerek léteznek. Mi nem használunk adalékanyagokat a termékek előállításánál, itt minden bio” – fogalmazott a gazda. Hangsúlyozta, azért vesz részt rendszeresen a programban, mert egy ízelítőt szeretne adni a nagyvárosi fiataloknak arról, hogy nálunk „nem csak kapával és kaszával dolgoznak”, ahogyan azt sokan képzelik.
Az első napokban gazdaságát mutatja be Deák, a hozzá érkező fiatal részt vesz majd a szénacsinálásban, de megtanulhatja a tehénfejés vagy a kenyérsütés alapjait is. Ezenkívül kirándulásokat is tervez a gazda, amelyeken a kalandor megismerheti a környékbeli látványosságokat. Mint mondta, ha sikerül megszervezni, akkor medvelesen is részt vesznek, hiszen tapasztalatai szerint a legtöbb fiatalt ez érdekli leginkább.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!