Állami alapba kerülhetnek a még nem visszaszolgáltatott földek

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Táblázatban összesítette Rákossy Botond József, a Hargita Megyei Geodéták Egyesületének elnöke, hogy 1991 óta hány birtoklevelet adott ki a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal. Mint kiderült, az utóbbi években jelentősen csökkent ez a tendencia. A kataszteri hivatal vezetője szerint az önkormányzatok nem végzik jól a munkájukat, a polgármesterek viszont a bürokráciára panaszkodnak. A helyzet következménye az lehet, hogy jövő év elején egy állami földalapba kerülnek a jogos tulajdonosaiknak addig vissza nem szolgáltatott földek.

Veres Réka

Fülöp-Székely Botond

2016. június 14., 12:592016. június 14., 12:59

A 2013-ban megjelent 165-ös törvény – amely 2017-es határidőt szab meg a birtoklevelek kiállítására és leszögezi, hogy a tisztázatlan tulajdonjogú földek kezelését az Állami Birtokok Ügynöksége veszi át – érvénybe lépése óta lényegesen csökkent a kibocsátott birtoklevelek száma – összegez Rákossy Botond József egy Facebook-bejegyzésben, melyben azt is hangsúlyozza, hogy a csökkenés a Hargita Megyei Kataszteri Hivatal jelenlegi vezetőjének hivatalba lépése óta tapasztalható. Aggodalmát csak fokozza, hogy értesülései szerint 2020-tól nem lehet európai uniós támogatást igényelni azokra a földekre, amelyek nem rendelkeznek érvényes telekkönyvvel. Ám lehet, hogy a támogatásra akkor már nem is lesz szükség, mert az érvényben lévő jogszabályok szerint jövő év elején a vissza nem szolgáltatott földterületeket bekebelezi az Állami Birtokok Ügynöksége.

Nem létező tervek

A földek visszaszolgáltatása az 1991-ből származó 131-es kormányhatározat szerint kezdődött meg, és elméletileg hat hónap alatt kellett volna megtörténnie – magyarázta a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal vezetője. Sorin Truţă kifejtette, korábban az összes helyi földosztó bizottságnál szakértő dolgozott, akinek kötelessége volt elvégezni a birtoklevelek kiállításához szükséges méréseket. Az akkor érvényben lévő szabályok szerint a birtoklevelek kiállítása után az új parcellázást tartalmazó terveket két példányban kellett elkészíteni, az egyik a polgármesteri hivataloknál, a másik pedig a kataszteri hivatalnál maradt. A megyei illetékes szerint a legtöbb településen ez nem történt meg, ahol mégis, ott a polgármesteri hivatalok nem vették át a terveket.

Politikai nyomás

Truţă szerint 2000 és 2004 között – politikai nyomásra – nagyon sok birtoklevelet bocsátottak ki, ám a birtokba helyezés előtt sosem mentek ki a helyszínre, hogy megbizonyosodjanak az adatok helyességéről. A megyei illetékes rámutatott, akkor közel 186 ezer hektár földterületre és nagyjából 182 ezer hektár erdőterületre bocsátottak ki birtoklevelet, viszont ebből mindössze ötvenezer hektárra van elkészítve a térképes ábrázolás, ami a birtoklevél kiállításához nélkülözhetetlen. „A különbözetről gyakorlatilag azt sem tudni, hogy pontosan hol található” – mondta. Ám a hibás birtokleveleket is be kell illeszteni a parcellázási tervbe, így először azokat kell kijavítani, hogy újabbakat tudjanak kiállítani – tette hozzá.


Hibák

Annak, hogy az utóbbi időben kevesebb birtoklevelet állítottak ki, Truţă állítása szerint az is az oka, hogy elődeitől eltérően ő egyetlen olyan birtoklevél-kiadást sem engedélyezett, amely nem rendelkezett a szükséges térképes ábrázolással. Ugyanakkor 2013-ban a 165-ös törvény felfüggesztette a visszaszolgáltatás folyamatát, amíg nem készül leltár a kiadott birtoklevelek helyzetéről – ez 2015. július végéig lezajlott Hargita megyében, a legtöbb településen azonban mégsem kezdődött újra a visszaszolgáltatás. „Sokszor felhívtam a figyelmet, hogy a hivatalhoz nem érkeznek be a birtoklevél kiállításához szükséges dokumentációk, a legtöbb beérkezett esetében pedig levelezni kell, hogy kiegészítsük a dokumentációt” – magyarázta. „A támadások érthetők lennének, ha rengeteg dokumentáció érkezne a helyi földosztó bizottságoktól, és azokat különböző mondvacsinált okok miatt visszaküldenénk, de nem ez a helyzet. A legtöbb településen semmit sem tesznek, noha a kezdeményezésnek a polgármesterek részéről kellene jönnie” – fogalmazott. Mostanáig mindössze 24 844 hektár föld- és 16 179 hektár erdős területre van jóváhagyva a birtoklevél-kiállítás, de még ezeket sem helyezték birtokba.

Bürokrácia

Vannak jó szakemberek, megfelelő a műszerezettség, a megyei kataszteri hivatalnál tapasztalható bürokratikus módszerek okozzák a legnagyobb gondokat a birtoklevelek kiállítása esetében – jelentette ki István Adrián, Székelyderzs polgármestere. Náluk már megalakult a földosztó bizottság, ám a parcellázási tervek nehézkesen készülnek el, hiszen több korábban kiadott birtoklevél hibás, így új mérésekre van szükség. A leggyakoribb hibák közé tartozik, hogy a rendszerváltás után nem jól vagy egyáltalán nem mérték ki a területeket az akkori szakemberek, illetve több tulajdonos az őt megilletőnél kevesebb földet igényelt vissza, így „spórolva meg” az adózás jó részét. Gyakori probléma az is, hogy nem a személyazonossági igazolványban megjelenő adatok alapján állították ki a birtoklevelet, a románosított neveket magyarul diktálták be a tulajdonosok. Az ilyen hibák miatt módosítani kell a birtokleveleket, másképp nem tekinti érvényesnek ezeket a megyei hivatal. István szerint annyira nehézkes az említett eljárás, hogy nagyon sok topográfiával foglalkozó cég nem is vállalja el a parcellázási tervek elkészítését.

Gyerkó Levente Nagygalambfalva község polgármestere érdeklődésünkre elmondta, náluk is összeállt a földosztó bizottság, ám munkájuknak az anyagiak határt szabnak. „Egy óriási, többéves munka a parcellázási tervek elkészítése. Nekünk 2700 hektár mezőgazdasági területünk van, amelynek a felmérése hatalmas összegbe kerül. A munkának nekifogtunk, de nagyon nehezen megy” – magyarázta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

2025. július 06., vasárnap

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
2025. július 06., vasárnap

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand

Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand
2025. július 05., szombat

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon

A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

2025. július 03., csütörtök

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást

A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást
2025. július 02., szerda

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték

A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték
2025. július 02., szerda

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek

Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek
2025. július 01., kedd

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő

Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő