Fotó: Farkas Antal
Hargita megyében a mezőgazdasági területek jelentős részét nem érte vegyszer az elmúlt tizenöt évben, így akár előnyére is válhatna a megyének, hogy a nagyüzemi gazdálkodáshoz képest elmaradott a térség mezőgazdasága. A biogazdálkodásban lehet a jövő.
2013. július 04., 18:312013. július 04., 18:31
2013. július 04., 18:442013. július 04., 18:44
Egy hároméves felmérés alapján jelentést készített egy államfői bizottság a romániai mezőgazdaság helyzetéről, a diagnózisból az szűrhető le, hogy elmaradott a mezőgazdaság, nagyon sok a csak saját használatra termelő kisgazdaság, kevés a mezőgazdasági munkagép, a gazdák átlagéletkora viszont magas. A bizottság felmérése szerint a megművelt földterületek több mint 70 százaléka két hektárnál kisebb, a gazdaságok 97,7 százaléka tíz hektárnál kevesebb területtel rendelkezik, a száz hektárnál nagyobb farmok aránya 0,3 százalékos, a közepes méretű gazdaságoké – amelyek Európa más részein a legelterjedtebbek – nagyon alacsony, mindössze 1,8 százalékos.
Hargita megyében még az országos átlagnál is magasabb a kevés területtel rendelkező kisgazdaságok számaránya, nagyon sok ugyanis az úgynevezett nadrágszíjparcella a megyében. Viszont nem feltétlenül baj, hogy a mezőgazdaság nagyon felaprózott, sokkal jobb, mint a Regátban, ahol a földek bérbeadásával 10–20 ezer hektáros nagyüzemi gazdaságok alakultak ki, a gazdák pedig legfeljebb egy kis parcellán termelnek, vagy csak várják az év végi bért, és támogatásért állnak sorba – véli Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Lehet, hogy a Hargita megyei gazdák többsége nem tud többet termelni annál, mint amivel családját és mondjuk a két, városban élő gyermekét ellátja, de legalább önállóak ezek a kisgazdaságok – mondta el a szakember. Török Jenő szerint nem járható út a nagyipari gazdálkodásra történő áttérés és a mezőgazdaság teljes gépesítése, ugyanis – és ezt tanulmányok is igazolják – nincs alternatíva a mezőgazdaságból ily módon kieső gazdatömegek foglalkoztatására.
A vegyszermentesség eredménye
A gazdálkodás jelenlegi formája valószínűleg hosszú távon is fenntarthatóbb, mint a szuperintenzív nagygazdaságok, amelyek ugyan sokat termelnek, de sok műtrágyát és vegyszert is használnak, amivel sokkal hamarabb tönkreteszik a talajt és a vizeket – magyarázta a vidékfejlesztési igazgatóság vezetője.
Az elnöki jelentés szerint a romániai gazdák hektáronként feleannyit se költenek műtrágyára, mint az európai átlag, ami hektáronként 113 euró. Török Jenő ebben szintén előnyt lát Hargita megyei viszonylatban, szerinte nyitni kellene a biogazdálkodás felé. Adatokkal érvelve elmondta, Hargita megyében a mezőgazdasági területek 88 százalékát az elmúlt több mint tizenöt évben nem érte egy csepp vegyszer sem. Ennek köszönhetően nagy a biodiverzitás, egy négyzetméteren akár 50–100-féle növényfaj is előfordulhat, miközben a sok vegyszert használó országokban olyan területek is vannak, ahol négyzetméterenként mindössze két-három növényfaj található. Hargita megye éppen azért tud sok EU-s agrár-környezetgazdálkodási támogatást lehívni, mert itt még nagy a biodiverzitás – mondta Török Jenő.
Természetesen nincs akkora helyi igény, hogy minden kisgazdaság áttérhessen a biogazdálkodásra, így a nagyüzemi mezőgazdaság és az önellátó kisgazdaságok között a közepes méretű, családi gazdaságok jelenthetnék az arany középutat Hargita megyében – véli a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A jobb értékesítés és a nagyobb értékű szerződések megszerzése érdekében viszont csoportosulniuk kellene ezeknek a gazdaságoknak, például két-három községenként egy-egy közös válogató- és csomagolóközpont létrehozásával – mondta az igazgató.
A Hargita megyei mezőgazdaság számokban Legalább 31 ezer Hargita megyei gazda rendelkezik egy hektárnyi földterülettel, legutóbb ugyanis ennyien kértek területalapú támogatást, összesen 184 ezer hektárnyi területre. A gazdák közül több mint négyezernek másfél hektárnál kevesebb földje van. 84 ezer földparcella van a megyében, amelyek mérete nem haladja meg az ötven árat, ez több tízezer hektárnyi területet jelent összesen. |
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
szóljon hozzá!