Tusványoson más az időszámítás

A magyar állampolgárság megadása olyan jelentőségű, mint a Szent Istvánnak küldött korona – e szavakkal köszöntötte és áldotta meg a 22. Bálványosi Szabadegyetemet és Diáktábort Balázs Hegedüs József, Tusnádfürdő plébánosa.

Kozán István

2011. július 20., 14:342011. július 20., 14:34

2011. július 20., 15:462011. július 20., 15:46

„Öröm újra köszönteni egymást, és ismét beszélgetni közös dolgainkról” – mondta az elmúlt esztendőkhöz képest szokatlanul magas médiaérdeklődéssel követett szabadegyetem megnyitóján Sándor Krisztina főszervező.

Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes köszöntőjében „kedves, egyre nagyobb számú honfitársaknak” nevezte az egybegyűlteket, megadván ezzel a hangulatát beszédének. „Az az örökség, amit őseinktől kaptunk, és amit az utódainknak kell átadnunk, egy olyan kincs, amit ránk bíztak, és csak akkor marad meg, ha mi ezt megőrizzük” – hangsúlyozta Semjén Zsolt, aki kitért egy felelős kormány feladataira is. Mint fogalmazott, nem csak a lakcímkártyák kiállítása a feladata, hanem az is, hogy a nemzeti létet és kultúrát, illetve az örökséget megőrizze.

„Amikor a magyar nemzetről gondolkodunk, látnunk kell, hogy történelmi okokból kifolyólag a magyar nemzet egy olyan sajátos valóság, ami egy háromlábú székhez hasonlítható: az egyik lába az anyaországi magyarság, a másik a Kárpát-medencei magyarság, a harmadik pedig az emigrációkban lévő, a világban szétszóródott magyarság. Ez a három rész együtt egy egészet alkot, és ha a széknek bármely lába kitörik, akkor az egész szék felborul. Ezért a magyar államnak az egyetemes magyarsággal szemben van kötelezettsége” – vélekedett a miniszterelnök-helyettes.

Smaranda Enache, a Pro Európa Liga társelnöke – reflektálva Semjén egyik kijelentésére, miszerint nem szabadott volna újabb uniós akadályokat gördíteni Románia és Bulgária schengeni övezetbe való belépése elé –, a minapi robbanófejek ellopásának esetére hívta fel a figyelmet, mondván, valóban nem korrekt újabb elvárások elé állítani az országot, ám az országnak van még fejlődni valója. A beszéde második részét román nyelven tartó Smaranda Enache rendkívül sikeresnek nevezte a magyar kormány EU-elnökségi munkáját, kiemelvén a Duna-stratégiát és a cigánykérdésben elért sikereket.

„A kettős állampolgárság megadásával teljes mértékben egyetértek, de el kell mondanom azt is, nagyon tartok attól, hogy az immár kettős állampolgárságú erdélyi fiatalok el fogják hagyni Erdélyt, ami nagy veszteség lesz. Sajnos, ez figyelhető meg a besszarábiai fiatalok esetében is, akik megkapván a román állampolgárságot, rögtön áttelepedtek Romániába” – példálózott Smaranda Enache.

Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára a huszonkettes szám jelentőségét emelte ki: 1989 óta huszonkét év telt el, épp 1989. december 22-én volt a temesvári élőlánc is, amikor a románok és magyarok együtt mondtak nemet a zsarnokságnak.

„Tíz éve még én sem támogattam a kettős állampolgárság megadását, attól tartva, hogy  ezzel elősegítjük az elvándorlást. Ma viszont támogatom, mert úgy gondolom, ezzel a lépéssel az itthon maradást, az itthoni boldogulást segítjük” – magyarázta Németh Zsolt.

„Akik ide járnak, tudják, hogy az év Tusványossal kezdődik és fejeződik be. A mi életünkben Tusványos előtti-utáni időszámítás létezik” – jegyezte meg viccesen Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke. Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere házigazdaként üdvözölte a jelenlévőket, arra biztatva mindenkit, hogy érezzék jól magukat, és minél kevesebbet aludjanak, „mert aludni otthon is lehet”.

Tusványos blog

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei