Túlórából sok, pénzből kevés

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A legfőbb gondot az alacsony bérek jelentik a népegészségügyi igazgatóságoknál, ennek pedig az a következménye, hogy a jó szakemberek elhagyják a pályát. Az pedig általában nem vezet jóra, ha nem egészségügyi szakemberek vezetik ezeket az intézményeket – véli a Hargita megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. A népegészségügyi igazgatóságoknál spontán tiltakozások zajlanak országszerte, és a folytatást valószínűsíti, hogy a szakszervezet nem jutott egyezségre az egészségügyi miniszterrel folytatott legutóbbi megbeszélésen.

Széchely István

2023. november 23., 10:012023. november 23., 10:01

Több mint egy hete spontán tiltakozásba léptek országszerte a népegészségügyi igazgatóságok alkalmazottai, nagyobb béreket követelve. Az egészségügyi szakhatóságok alkalmazottai az egészségügyi rendszer más területeihez képest is alulfizetettek, de az igazgatóságok személyzeti struktúráján belül is vannak béregyenlőtlenségek.

Az egészségügyi rendszer legalacsonyabban fizetett személyzeti kategóriájába tartoznak az igazgatóságok dolgozói, béreik messze elmaradnak például a kórházi fizetésektől.

Nem a kórházi béreket sokallják, azt tartják igazságtalannak, hogy ugyanannyi munkáért és ugyanakkora felelősségvállalásért ők jóval kevesebbet kapnak – ismertette a tiltakozás legfőbb okát Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

„A saját példámat tudom felhozni: az én igazgatói fizetésem – ami mégiscsak egy intézményvezetői fizetés, doktorátusom van, ami még egy külön pótlékkal is jár – kisebb, mint a fiam fizetése, aki harmadéves rezidens orvos. Nem hiszik el azok, akiknek mondom. Ez egy megalázó helyzet, mert évek tapasztalata, munkája, és rengeteg tanulás van e mögött, de a bérek miatt az orvosok elhagyják az intézményt, illetve nem jönnek. Nálunk

Idézet
már három aligazgató mondott le

– ezért működik az intézmény jelenleg is szakmai aligazgató nélkül –, ami nagy terhet ró rám, mert nem oszlanak meg a szakmai feladatok. A jó szakemberek, az értékes és tapasztalt szakemberek elmennek, mert egyszerűen tűrhetetlen ez a bérezési szint” – vázolta a helyzetet Tar Gyöngyi, megjegyezve, látható volt a koronavírus-járvány idején is, hogy azoknál az egészségügyi igazgatóságoknál voltak bajok, amelyeket nem egészségügyi szakemberek vezettek.

„Nem véletlen, hogy hat év egyetem, plusz még öt év szakképzés egy ilyen szakmának az elsajátítása. Tehát nem könnyű egy ilyen szakembert szakmailag kiképezni. És

Idézet
amikor elmennek a szakemberek egyszerűen azért, mert nem tudnak megélni abból a fizetésből, akkor baj van”

– fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője, aki egyébként orvosként belgyógyász, nefrológus és népegészségtanász képesítéssel rendelkezik.

A köztisztviselői állást betöltőket fizetik a legrosszabbul

Igazságtalannak tartják az egészségügyi igazgatóságok alkalmazottai azt is, hogy

a túlóráikat nem fizetik ki, azokat csak szabadnapokkal lehet kompenzálni, de azokat sem tudják kivenni, olyan sok összegyűlt már.

Ő például egy évig be se kellene menjen dolgozni, ha kivenné az összeset – érzékeltette az abszurd helyzetet. Már jóval korábban tiltakozni akartak az egészségügyi igazgatóságok alkalmazottai, de sosem volt megfelelő rá a pillanat, kialakult a koronavírus-járvány, akkor éjjel-nappal dolgozniuk kellett, majd rögtön utána az ukrán háború, akkor pedig a menekültek egészségi állapotával és a jódtablettákkal kellett foglalkozzanak.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Noha már „az utolsó órában” vannak, hiszen választási év jön, amikor a törvények sem adnak lehetőséget a béremelésekre, hatékonyan tiltakozni most sem tudnak, hiszen az egészségügyben ez mindig etikai és erkölcsi kérdéseket vet fel.

Nehezményezik azt is – lényegében ez vezetett a spontán tiltakozásokhoz is –, hogy számukra

e hónapban sem hagyták jóvá a béremelést, pedig ez eredetileg szerepelt abban a törvénymódosítási tervezetben, amelyben az egészségbiztosítási pénztáraknál dolgozók béreinek a megemelését előterjesztették.

Az egészségügyi szakhatóságok dolgozói körében a köztisztviselői állást betöltőket – a személyzeti, gazdasági munkakörben dolgozókat, az ellenőröket, a jogtanácsost és a vezetőket – fizeti a legrosszabbul az állam.

Eredménytelen megbeszélés a tárcavezető és a szakszervezet között

A Sanitas szakszervezet képviselői szerdán megbeszélést folytattak Alexandru Rafila egészségügyi miniszterrel, aki azért hívta találkozóra az érdekvédelmi tömörülés vezetőit, hogy rendezzék a népegészségügyi igazgatóságok alkalmazottainak a kéréseit.

A Sanitas tájékoztatása szerint a tárcavezető javaslatot tett arra vonatkozóan, hogy megoldást találnak az egészségügyi igazgatóságoknál dolgozó, köztisztviselői állást betöltő alkalmazottak bérkiegyenlítésére, az egészségbiztosítási pénztáraknál dolgozó köztisztviselői állások bérszintjére növelve fizetésüket. A Sanitas elutasította a javaslatot, arra hivatkozva, hogy újabb diszkriminációhoz vezetne az igazgatóságok alkalmazottai körében az, ha csak a köztisztviselők bérét növelnék meg, a szerződéses alkalmazottakét viszont nem.

Küszöbön a munkakonfliktus

Tiltakozást tart az egészségügyi minisztérium személyzete csütörtökön 9 és 12 óra között, hogy felhívja a figyelmet a közszférában lévő béregyenlőtlenségekre, illetve a 2017/153-as kerettörvényben lefektetett bérezési elvek megsértésére – írja az Agerpres hírügynökség. A román egészségügyi adminisztráció országos szakszervezetének tájékoztatása szerint elégedetlenségüket az váltotta ki, hogy „mivel nem alkalmazzák megfelelően a törvényt, a közszférában egyenlőtlenek a bérek”.

„Drámai a helyzet az egészségügyi minisztériumban, sok alkalmazott más közintézményekbe távozott vagy tervez távozni. Ez ahhoz vezet, hogy a közegészségügyi politikákat koordináló és javasoló legfőbb romániai intézményből hiányozni fognak a szakemberek, a szakértelem” – figyelmeztet az érdekvédelmi szervezet.

A tiltakozók követelik a 2017/153-as kerettörvény teljes körű alkalmazását és az egészségügyi minisztérium alkalmazottait érintő béregyenlőtlenségek megszüntetését, valamint azt, hogy béreiket a kormány munkaapparátusában betöltött funkciókért fizetett bérek maximális szintjén állapítsák meg. Remélik, hogy „vészjelzésük” eljut a kormányhoz, és nem lesz szükség munkakonfliktus kirobbantására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn

Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
2025. április 11., péntek

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából

Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából
2025. április 11., péntek

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben
2025. április 11., péntek

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet

Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.

Mélyponton a dollár–lej árfolyam
Mélyponton a dollár–lej árfolyam
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

2025. április 11., péntek

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér

Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér
2025. április 11., péntek

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki

Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki
2025. április 11., péntek

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve

Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve
2025. április 11., péntek

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében

Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében
2025. április 11., péntek

Több csíkszéki településen is gazdafórum lesz jövő héten a száj- és körömfájásjárvány miatt

Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.

Több csíkszéki településen is gazdafórum lesz jövő héten a száj- és körömfájásjárvány miatt