Nyáron az utcán, télen a hajléktalanszállón húzzák meg magukat. Iskolakezdésre elhagyták az tanintézet bejáratát
Fotó: Barabás Hajnal
Két hajléktalan húzódott meg heteken át az egyik csíkszeredai tanintézet közelében, jelenlétük azonban zavarta a közelben lakókat. Mint kiderült, ilyen esetekben a hatóságok a figyelmeztetésen és a bírságoláson kívül nem sokat tehetnek.
2019. szeptember 09., 16:012019. szeptember 09., 16:01
Sokáig a csíkszeredai Kisherceg óvoda közelében, a József Attila Általános Iskola tornatermének hátsó bejáratánál húzta meg magát két idős hajléktalan. „Minden kora reggel láttam őket, ahogy a kartondobozon aludtak. Sajnos büdösek voltak, ott végezték el a szükségletüket, és a kékszeszes dobozokat szanaszét hagyták. Napközben néha eltűntek, de estére ismét előkerültek” – panaszolta egy közelben lakó, aki attól tartott, hogy miután megkezdődik a tanév, kislányának és a többi gyereknek mindennap ebben a látványban lesz része.
A panasz nyomán felkerestük a rendőrséget, hogy megkérdezzük, ilyen esetekben mit tud tenni a hatóság. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta,
– ezt szabályozza egyebek közt a 2001-ből származó 61-es számú törvény –, továbbá értesíthetik a rendőrséget csendzavarásért is. A rendőrség ebben az esetben figyelmeztethet és bírságot szabhat ki, és amennyiben továbbra is szabályt sértenek, szigorúbb intézkedéseket is kilátásba helyezhet.
Biró Edit, a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságának vezetője érdeklődésünkre kifejtette, ha jelzést kapnak a lakóktól, hogy valahol a városban hajléktalanok tartózkodnak, akkor az az eljárás, hogy munkatársaik felkeresik az érintetteket és elbeszélgetnek velük.
– magyarázta. Hozzátette, hogy ezt a szabályt ezerféle módon próbálják meg folyamatosan kijátszani a szálló lakói, legutóbb például nem üvegekben vagy palackokban, hanem zacskóban csempésztek be alkoholos italokat, és ha megrészegednek, balhéznak, olyan is előfordult, hogy ki kellett hívni a rendőrséget.
Az igazgató azt is megjegyezte, hogy
A szóban forgó két hajléktalan kapcsán elmondta, kollégái már próbálták felkeresni őket, de napközben nem voltak az említett helyen, ezért ismét a keresésükre indulnak.
Fotó: Barabás Hajnal
Pénteken mi is így tettünk, keresésükre indultunk, és bár a tornaterem bejáratánál csak a fekhelyükként szolgáló kartonokat találtuk meg, a közeli parkoló egyik fájának árnyékában heverésző személyükre is rábukkantunk. Ahogy szóba elegyedtünk velük, megtudtuk, jelenleg szociális segélyben részesülnek, abból tengetik mindennapjaikat. Egyikük a hónap közepén tölti be 65. életévét, és azután jogosult lesz az öregségi nyugdíjra. Azt várja, hogy megkapja a nyugdíját, mert akkor befogadhatják valamelyik öregotthonba.
– mondta. Mint kiderült, sokáig kőművesként dolgozott, de miután felesége elhunyt és egyetlen fia külföldre költözött, hajléktalanná vált, mert nem tudta fizetni a lakás fenntartását. Ennek már nyolc éve. Nyaranta az utcán tengődik, telente pedig a hajléktalanszállón. Abban reménykedik, hogy nyugdíjasként már jobb élete lesz. Társa betöltötte a 60. évét. A fitódi férfi valamikor a traktorgyárban dolgozott, de miután édesanyja lebetegedett és kórházba került, rokonai eladták a házukat a fejük felől. Mint mondta, tudták, hogy törvénytelenül vesztették el a házat, de nem volt pénzük ügyvédre, hogy visszapereljék. Időközben édesanyja is elhunyt. Lakást bérelt, de munkanélkülivé vált, és nem tudta fizetni a közköltséget, így került a hajléktalanszállóra. Nyáron ő is inkább az utcán szeret lenni, mint a szállón. Elmondtuk nekik, hogy a lakókat zavarja, hogy az óvoda közelében tartózkodnak, így
Utóbb a lakók visszajelzéséből kiderült, hogy még aznap elhagyták a környéket.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!