Felszállók. Leszálló ágban a székelyudvarhelyi tömegközlekedés
Fotó: Erdély Bálint Előd
Június 28-tól meghatározatlan ideig szünetelni fog a székelyudvarhelyi tömegközlekedés, ugyanis a közszállítást évek óta ellátó vállalat nem hosszabbít szerződést a városházával – derült ki a június 14-i, soron kívüli helyi képviselő-testületi ülésen. Az azóta eltelt napokban felgyorsultak az ezzel kapcsolatos események, több alternatíva is született a helyzet hosszú távú rendezésére, ám egyértelmű döntés még nincs kialakult helyzet megoldására.
2022. június 27., 12:022022. június 27., 12:02
2022. június 27., 12:482022. június 27., 12:48
Székelyudvarhelyen három vonalon közlekedett városi buszjárat, a koronavírus-járvány miatti szünetet követően ezek közül kettő állt vissza: az egyik a Melinda Impextől a Jézus-kápolnáig, a másik a lakónegyedeket is érintve szintén a Melinda Impextől a Cserehátig tartó vonalon jár. A buszjáratokat sokan napi rendszerességgel igénybe vették, különösen az idősebb korosztály nehezményezi a megszűnést.
Egy buszmegállóban várakozó nyugdíjas hölgy például azt mondta, jelentősen megkönnyítette az életét a városi járat, hiszen a Tábor-negyedi lakhelyéről busszal járt a piacra vásárolni, illetve ügyes-bajos dolgait intézni a városban. „Mi, akiknek nincs autónk,
Számunkra nagy segítség volt, hogy nem kellett gyalogoljunk” – mondta egy másik várakozó.
Kérdésünkre, hogy hogyan alakulhatott ki a jelenlegi helyzet, Zörgő Noémi városházi sajtószóvivő elmondta, ha lejár a szerződés a tömegközlekedést biztosító vállalattal, akkor egy újabb szerződésig nincs törvényes lehetőség arra, hogy másik cégnek adják oda a működtetés jogát. Az elmúlt időszakban – mivel tudták, hogy közeleg a lejárati idő –
a Bálint Trans sem, aki eddig működtette.
Mint azt a közszállítást végző cég székelyudvarhelyi munkapontjának vezetője, Nagy Zsolt lapunknak elmondta, már másfél-két éve lejárt az eredeti szerződésük a városházával, azóta három havonta hosszabbítottak. Amikor ez legutóbb történt – három hónappal ezelőtt – szóltak az illetékeseknek, hogy
Hozzátette, a tömegközlekedés működtetése veszteséges kisvárosban, különösen ha nincsen támogatva. Az illetékes a szerződésbontást is ezzel magyarázta.
Az utóbbi időben ugyanakkor többször volt szó arról, hogy a szolgáltatást átadnák az Urbana Rt. -nek. „Azok a buszok, amelyeket a város Budapesttől kapott szakmai segítségként 2019 júliusában, azért kerültek az említett cég tulajdonába, hogy segíthesse a városi tömegközlekedést” – emelte ki Zörgő Noémi városházi szóvivő, hozzátéve, hogy a járművek műszaki vizsgáztatása megtörtént, következett volna a működésbe helyezésük.
Az adományba kapott buszok. Gond van a mérettel
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Mivel a buszok érkezésük óta az Urbana udvarán állnak, Gálfi Árpád polgármester átiratban szólította fel a vállalat vezetőségét, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy működésbe helyezzék a szóban forgó buszokat. Ám mint kiderült, noha a szállítási engedély már meg van, az illetékesek kikérték egy közlekedési szakértő véleményét is arról, hogy alkalmasak-e a 12 méter hosszú buszok a városi tömegközlekedés lebonyolítására. Az eredmény értelmében
A városvezetés erre a szakértői véleményre reagálva kölcsönkért egy 12 méter hosszú, 2,52 méter széles elektromos buszt, és meghívta az Urbana vezetőségét, a helyi rendőrség képviselőit, illetve az önkormányzati képviselőket – mindhárom frakciót –, hogy járják végig vele a városi buszok útvonalát.
Gálfi Árpád polgármester a tesztúttal kapcsolatos Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy „mindenféle probléma nélkül” tették meg az utat a délutáni forgalomban, így
Ezt a következtetést levonva, a városvezető újra átiratot küldött az Urbana vezetőségének, amelyben
A tesztúton részt vett Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es képviselő is, aki megkeresésünkre a polgármesterrel nem teljesen egyező tapasztalatokról számolt be. „Amikor a polgármester úr meghívott erre az utazásra, azt írta, hogy azokkal az Ikarusokkal fogunk menni, amelyek több bírálatot kaptak az utóbbi időben. Meglepődtünk, hogy amivel indultunk, egy teljesen új elektromos Ikarus volt, amelynek nem ugyanazok a tulajdonságai, mint annak a négynek, ami az Urbana tulajdonában van. Kisebb például a tengelytávjuk, így kisebb helyen tudnak elfordulni” – magyarázta lapunknak Benedek Árpád Csaba. Elmondása szerint
„Ami még hozzátartozik a valósághoz, hogy délután 2 és 3 óra között volt a »városnézés«, amikor kevesebb a parkoló autó. Ezeknek a száma délutánra megnő, abban az időszakban valószínűleg ez a busz még nehezebben tudott volna közlekedni. Ez az a klasszikus helyzet volt, amikor a körtét az almával hasonlítják össze,
– fogalmazott az önkormányzati képviselő.
Ennél sokkal hosszabb már nem igazán megfelelő az udvarhelyi utcákra
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezzel az állásponttal ért egyet Péter Balázs, a POL frakcióvezetője is, aki Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében ugyancsak a fentiekben felsoroltakat nehezményezte. Mint írta,
Az utóbbi időben többször volt szó arról, hogy a székelyudvarhelyi városháza Fenyéddel közösen pályázik elektromos autóbuszokra (kihagyva Felsőboldogfalvát, ami ellenérzést szült a városhoz közeli község vezetésében). A dokumentációt le is adták, de még nem bírálták el – tudatta a városházi sajtószóvivő, hozzátéve, hogy sokkal közelebbi megoldásnak tűnik a 2019-ben megnyert európai uniós pályázattal megvalósítható buszvásárlás.
Akkor két pályázatot nyújtott be a polgármesteri hivatal, amelyek révén
amelyekkel a tömegközlekedés népszerűsítése volt a cél. Mint a városháza illetékese magyarázta, a két pályázat közül az egyik – amelyik a II. Rákóczi Ferenc utcát érinti – menedzsmentje ki van adva egy cégnek, amely már el is indította a vásárlási folyamatot. Ez azonban nem történik meg olyan rövid időn belül, hogy rendelkezésre lehessen bocsájtani a következő hónapokban, így addig csak az Urbana Ikarusai állnak a város rendelkezésére mint közszállítást végzendő gépjárművek – jelenleg ez jelentené az egyetlen megoldást.
Hadnagy Gábor, az Urbana Rt. igazgatója arról számolt be lapunknak, hogy őt először május 3-án hívták fel ezzel az üggyel kapcsolatban, és – mint mondta – azóta minden rájuk bízott feladatot elláttak.
„A városi tömegközlekedés feltétele, hogy az azt lebonyolító vállalatnak rendelkeznie kell erre szóló engedéllyel, amit ki is váltottunk, és
Arról, hogy honnan és milyen forrásból vesznek alkalmas járműveket, a tervek szerint jövő héten fog dönteni az önkormányzati képviselő-testület, de mindenképpen olyan autóbuszok beszerzéséről van szó, amelyek a város infrastruktúrájának megfelelően tudnak közlekedni.”
Egyébként az Urbana igazgatója is azt mondta, hogy a Budapestről kapott buszokról a képviselő-testület szakértői vélemény alapján úgy döntött, nem alkalmasak Székelyudvarhelyen városi közlekedésre. Hadnagy Gábor kérdésünkre elmondta,
Ami pedig a járatok pontos számát és útvonalát illeti, a megrendelő, tehát a helyi önkormányzat kérésétől függ. Az új feladatra kihívásként tekintenek, és örömmel néznek elébe – zárta az Urbana igazgatója.
Csíkszeredában is átmeneti megoldást eszközöltek a tömegközlekedés biztosítására
Csíkszeredában huszonhárom, sűrített gázzal (CNG) működő autóbusz megvásárlására készülnek a fenntartható mobilitási terv beruházásainak részeként. A új, közepes méretű, tíz méternél nem hosszabb autóbuszok üzembe helyezése előtt el kell készülnie egy telephelynek és töltőállomásnak, illetve a városi buszpályaudvart is fel kell újítani. Ameddig ezek megtörténnek, három autóbusz segíti a csíkszeredai közszállítás elhasználódott, rendszeresen meghibásodó járműveit. Ezek az autóbuszok egyenként 83 személy utaztatására alkalmasak, 27 ülő- és 56 állóhellyel, a javítás költségei a tulajdonost terhelik, az üzemeltetést a város biztosítja. Átmeneti megoldásról van szó mindaddig, amíg a város beszerzi és üzembe tudja helyezni azokat a gázüzemű autóbuszokat, amelyekkel teljesen megújulhat a helyi tömegközlekedés.
Marosvásárhelyen előtérben a tömegközlekedés fejlesztése
Marosvásárhely vezetősége jelentős összeget költött az utóbbi időben európai uniós és kormányzati pénzekből autóbusz-vásárlásra és a tömegközlekedéshez köthető beruházásokra, amelyek célja, hogy gördülékenyebbé tegyék a városi buszozást. A legutóbbi járműparkfrissítés februárban volt, amikor húsz új autóbuszt helyeztek üzembe, a nyár folyamán pedig egy újabb várható. A városvezetőség tervei között szerepel az is, hogy a szolgáltatást kiterjesztik a város peremtelepüléseire is.
Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
szóljon hozzá!