Minden napra más tevékenység. A gyerekeknek és a felnőtteknek is segítenek
Fotó: Veres Nándor
A kezdeti 252 helyett már csak 122 tűzkárosult tartózkodik a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában, akik egy előre meghatározott program szerint élik mindennapjaikat. A Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat számos olyan tevékenységet szervez számukra, amely segítségükre válik az iskolában, a munkaerőpiacon és a családon belül egyaránt.
2021. április 26., 22:042021. április 26., 22:04
2021. április 26., 22:062021. április 26., 22:06
A tűzkárosultak egy része, pontosabban 122 személy a január 7-ei csíksomlyói tűzeset óta az Erőss Zsolt Arénában él, ezidő alatt pedig jelentős fejlődésen mentek keresztül. Egyesek munkába álltak, mások megtanultak írni, olvasni, a fejlesztő tevékenységek pedig továbbra is folytatódnak.
Mint Sógor Enikő csíkszeredai alpolgármestertől megtudtuk, a sportcsarnokban egy előre meghatározott program szerint folynak a tevékenységek, ezeket általában az étkezésekhez igazítják. Az ebédet az önkormányzat biztosítja az ún. szegénykonyha programon keresztül, a reggelit és a vacsorát pedig adományokból oldják meg. Két segélyszervezet, a Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat számos tevékenységet szervez a károsultak számára, vannak állandó programok és olyanok is, amelyeket hetente 1-2 alkalommal tartanak. Hozzátette:
Az alpolgármester szerint folyamatosan dolgoznak azon is, hogy felkészítsék őket a munkavállalásra. Négy személyt alkalmaztak már a megyei útügynél, hatan pedig az Eco-Csík Kft. hulladékgazdálkodási cégnél helyezkedtek el, ahová további négy személy alkalmazása is folyamatban van. Emellett több mint negyvenen Németországban vállalnának munkát.
Hompoth Hanna, a Caritas csíki területi koordinátora bővebben is ismertette megkeresésünkre a sportcsarnokban lakók programját és azokat a tevékenységeket, amelyeket szerveznek számukra. Mint részletezte, reggel nyolc órakor van jelenleg a reggeli a vakáció miatt, de egyébként ebben az időpontban már az aréna előterében vannak útra készen a kisebb gyerekek, várják az iskolabuszt, a nagyobbak pedig fél nyolckor gyalogosan indulnak el a tanintézmények felé. Minden hétköznap 10 és 13 óra között tanodát tartanak azoknak a gyerekeknek, akik nem járnak iskolába, ezek során olyan fejlesztő tevékenységeken vesznek részt, amelyek felkészítik őket az iskolás évekre. Kettő és három óra között van az ebéd, ilyenkor a nagyobb gyerekek is visszatérnek a tanintézményekből, számukra 17 óráig segítséget nyújtanak a házi feladatok megoldásában.
Az állandó programok mellett ugyanakkor a hét minden napján különböző egyéb tevékenységeket is tartanak. Hétfő délelőttönként például a felnőtt nők számára egy kézműves, varrodai programot szerveznek. Keddenként napközben a Caritas Sepsiszentgyörgyről érkező kollégái az úgynevezett Superar tevékenységet hozzák el az arénába, amely egy különleges, zenepedagógiai módszert takar. Délután aztán ismét egy kézműves programot tartanak. Szerda délelőtt az édesanyák és a kisgyerekek mondókázós tevékenységen vesznek részt, szerdán és pénteken délután pedig a román nyelv elsajátításában segítenek a lakóknak.
Ezzel párhuzamosan folyik az alfabetizációs program, amelyen írni és olvasni tanítják az érdeklődőket. Péntekenként pályaorientációs programokat tartanak számukra. Emellett a takarítás is rájuk hárul, egy előre elkészített beosztás alapján biztosítják a károsultak a tisztaságot a sportcsarnokban. A Caritasnak egyébként három állandó kollégája van folyamatosan jelen az arénában, az ő munkájukat számos önkéntes segíti. Emellett a Máltai Szeretetszolgálat is szerepet vállal a programokban, minden második héten ők biztosítják a tanodai tevékenységet.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
szóljon hozzá!