Fotó: Erdély Bálint Előd
Sikerült a koronavírus-világjárvány előtti állapotokhoz hasonló szintre visszajutni, állítják a székelyudvarhelyi vendéglátósok. Míg egyeseknél tavaly drasztikus csökkenés állt be, ezért főként fejlesztésekkel, szolgáltatásaik újragondolásával foglalkoztak, másokat alig, vagy egyáltalán nem viselték meg a szigorító intézkedések. Mintha az ágazatnak még jól is jött volna a kényszerpihenő, mivel 2019-hez képest nőtt a vendéglátó egységek száma, és kemény versenyhelyzet alakult ki.
2021. augusztus 07., 09:172021. augusztus 07., 09:17
Nem csak visszaálltak a 2019-es állapotok, hanem ahhoz képest is jobbak az ideiek – mondta Verzár Lóránt, a Septimia Resort ügyvezető igazgatója. Ennek szerinte elsősorban a „felgyülemlett energia az oka, vagyis az emberek igénye, akik tavaly nem mertek kirándulni, mozogni, most igyekeznek kihasználni a lehetőségeket”.
Azt nem tudja senki, folytatta, hogy szeptembertől majd újabb korlátozásokra lehet-e számítani, ezért most élnek a nyaralási lehetőségekkel. Június közepéig gyenge volt a forgalom, majd az enyhítések után megindult, mostanra pedig nagyon sűrű lett. Tavaly mintegy felére esett vissza a forgalom, ahogy majdnem mindenhol, de ezt ők aktív pihenéssel, fejlesztésekkel, átalakításokkal töltötték. A járványhelyzet pozitív hozadékaként Verzár a teraszon, szabadban reggelizés elterjedését jelölte meg, ezt kényszerből vezették be – hiszen a beltéri tevékenységek jó ideig tiltottak voltak –, de olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy megtartották.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ötven százalékos visszaesésről számol be a tavalyi évre vonatkozóan Nagy György, a székelyudvarhelyi Gondűző szálloda és étterem működtetője. A helyzet mostanra változott, „idén már hozzuk a 2019-es adatokat” – vázolta a helyzetet. A tavalyi évhez képest csökkent ugyan a belföldi turisták száma, hiszen megnyíltak a határok, de ezzel párhuzamosan most már érkeznek külföldi turisták is a városba. Ami érdekes, folytatta Nagy, hogy a székelyudvarhelyi vendéglátós piaci kínálat nagyot nőtt,
Nagy György nem tud olyan vendéglátó egységről, amelynek a szigorító intézkedések hatása miatt be kellett volna zárnia, „jó harcos versenytársak vannak”.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hasonló véleménye van a növekedésről Trucza Adorjánnak, a Páva panzió és étterem tulajdonosának: szerinte a városban pezsgő versenyhelyzet van vendéglátós körökben.
– foglalta össze nézeteit a vendéglátós. A növekedést azonban nem annyira a számok, mint inkább a minőségi szolgáltatás irányából elemezné: számos lehetőség volt, például nem vagy rosszul működő vállalkozások jutányos átvételére, de ez azt is jelentheti, hogy sokan jelentek meg a piacon, akik „nem biztos, hogy értenek is ahhoz, amit próbálnak csinálni.” Az általa vezetett vállalkozás egyébként – saját adatai szerint – a pandémia által kevésbé érintettek közé tartozik, ő mindössze 4 százalékos forgalomcsökkenést tapasztalt tavaly a 2019-es és azelőtti adatokhoz képest. Elmondása szerint
Szerinte ebből világosan látszik, hogy a belföldi turisták nem mernek hosszú távra tervezni, újabb szigorítások bevezetésétől tartanak, kihasználják tehát a lehetőséget, amíg lehet. A külföldi turisták pedig idén kisebb számban érkeznek, az arány „körülbelül 90/10 a belföldiek javára nálunk” – mondta Trucza.
Egyelőre visszaállt a régi rend: telt házzal működnek a székelyudvarhelyi vendéglátó egységek
Fotó: Tornai István
Trucza szerint a sokszor emlegetett negyedik hullámnál érik be annak az oltási programnak az eredménye, amiben ők még tavasszal részt vettek. Elmondta: minden alkalmazottja be van oltva, így – ha beváltja a miniszterelnök az ígéretét, tette hozzá – egy újabb korlátozás „nekünk nem jelent majd semmilyen megszorítást, ez a piacon egy előnyt fog jelenteni”. Verzár Lóránt szerint nem lesz olyan mértékű leállás, mint tavaly, de
A kiszolgáló személyzet szinte minden tagja megkapta már a vakcinákat – tette hozzá.
Nagy György kormánytámogatásban is bízik, hiszen, mint elmondta,
„Ez egyszer már megtörtént, akkor én a sikeresen pályázók közé tartoztam, sajnos egy tollvonással áthúzták az egész projektet, de most erre mégis van lehetőség” – tette hozzá.
A Hivatalos Közlönyben augusztus 2-án megjelent határozatban foglaltak szerint a kedvezményezetteknek legkésőbb 2021. november 30-ig kell leadniuk kérésüket a támogatás igénylésére, a szerződések megkötésének pedig december 31-ig meg kell történnie.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
szóljon hozzá!