Jelentős a kár: 31 sertést kellett elpusztítani az érintett gazdaságban a sertéspestis megjelenése miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Egyelőre nem tudják, hogyan kerülhetett be a sertéspestis abba a fenyédi gazdaságba, ahol az egyik állat elpusztulása miatt merült fel a fertőzés megjelenésének a gyanúja kedden, majd szerdán a laborvizsgálatok is igazolták az afrikai sertéspestis megjelenését. A kórokozó felbukkanása miatt több tucat sertést, illetve malacot kellett elpusztítani az érintett gazdaságban. A gazdaság körül három kilométer sugarú védőkörzetet jelölt ki a szakhatóság.
2021. augusztus 26., 21:502021. augusztus 26., 21:50
2021. augusztus 27., 09:482021. augusztus 27., 09:48
Az érintett gazdaságban kedden elpusztult sertésből vett minta pozitív lett, miközben a többi állat is az afrikai sertéspestis klinikai tüneteit mutatta. Éppen ezért – szakhatósági felügyelet mellett – az összes sertést elpusztították, a tetemeket pedig a kijelölt helyre szállították.
Miután a körzeti állatorvos fertőtlenítette a szóban forgó gazdaságot, az állategészségügy és az illetékes hatóságok munkatársai megkezdték a község sertésállományának ellenőrzését, annak érdekében, hogy az esetleges továbbterjedést megakadályozzák – adta hírül Fenyéd Község Polgármesteri Hivatala szerdán.
– számolt be a történtekről megkeresésünkre Csergő Dénes, a község alpolgármestere. A gazdaság tulajdonosa mindig is foglalkozott disznótartással, de nem vásárolt az utóbbi időben, így nem egy fertőzött házisertéssel került be az afrikai sertéspestis a gazdaságba, a fertőzés forrása egyelőre nem ismert – tudtuk meg az alpolgármestertől. Csergő Dénes elmondta,
Más gazdaságban nem merült fel a sertéspestis megjelenésének a gyanúja mindeddig, az igazolt eset miatt három kilométer sugarú védőkörzetet jelölt ki az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakhatóság, ezen belül nem lehet mozgatni – adni-venni – az állatokat, és 30 napig állategészségügyi megfigyelés alatt tartják a települést. Ha addig nem jelenik meg új sertéspestis-fertőzés, feloldják a korlátozásokat.
– annál is inkább, mert kártérítést csak ezen kötelezettségek betartásával lehet igényelni, ráadásul a be nem jelentett állatot elkobozzák, a gazdát pedig megbírságolják. Ugyanakkor arra kérik a község lakóit, hogy ha a fertőzés tüneteit észlelik állataikon, vagy elhullott sertést látnak, azonnal értesítsék a körzeti állatorvost.
Az afrikai sertéspestis nem veszélyes az emberre – ennek ellenére tilos fertőzött állatból származó hús fogyasztani –, a kórokozó kizárólag házi sertéseket és vaddisznókat betegít meg, azonban a gazdák felelős magatartása, illetve a törvényes kötelezettségek betartása rendkívül fontos: az állatok ólban tartása, csak ellenőrzött helyről származó táplálékkal történő etetésük, más gazdaságokból származó sertésekkel, vaddisznókkal, vadászkutyákkal való érintkezésük megakadályozása, ruhacsere az ólba való belépés előtt, illetve kilépés után, továbbá tilos a sertéstrágya, illetve az elhullott állat maradványainak a szétszórása is.
Az állatoknál a sertéspestis megjelenésére utaló tünet a hányás, köhögés, étvágytalanság, az, ha az állat nem tud megállni a lábán, a nehéz lélegzés, magas láz, apátia, hasmenés, kékes-piros foltok megjelenése a füleken és/vagy a végtagokon.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság jelentései szerint egyébként hónapok óta nem történt igazolt sertéspestis-fertőzés Hargita megyében.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterülete, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
1 hozzászólás