A rákos megbetegedések jelenlétét igazoló vagy cáfoló vizsgálatokra, egészségügyi szolgáltatásokra is ingyenesen jogosultak júliustól az egészségbiztosítással nem rendelkezők. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Bizonyos körülmények között több egészségügyi szolgáltatásra is ingyen lesznek jogosultak az egészségbiztosítással nem rendelkezők júliustól. Különböző vizsgálatok, konzultációk, laborvizsgálatok szerepelnek az ingyenessé váló szolgáltatások között, amelyek az új keretszerződés érvénybe lépésével válnak elérhetővé az említett kategóriába tartozók számára.
2024. április 24., 08:022024. április 24., 08:02
Múlt év júliusától ingyenessé váltak a háziorvosi szolgáltatások azok számára, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással, idén július 1-jétől pedig tovább bővíti ezeket a jogokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, bizonyos körülmények között különböző konzultációkat és vizsgálatokat téve ingyenessé az egészségbiztosítási hozzájárulást nem fizetők számára.
Az újdonságok félreértéseket is okoztak, ezek eloszlatása érdekében Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója tájékoztatott a pontos változásokról.
„Tavaly július 1-jétől azon személyek, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással, szolgáltatásokban részesülhetnek a családorvosoknál, de kizárólag csak náluk. Vagyis elmegy egy nem biztosított a családorvoshoz, és ő megvizsgálja. Ennek a vizsgálatnak a költségét a családorvos el tudja számolni felénk, és mi kifizetjük. Ellenben ha fölmerült bármilyen betegségnek a gyanúja, és úgy ítélte meg a családorvos, hogy jó lenne, ha a páciens elmenne egy laborvizsgálatra, egy CT-re stb., akkor neki
nem volt lehetősége ártámogatott gyógyszereket felírni, mert csak eddig tartottak a nem biztosított személyek jogai.”
Tehát az egészségbiztosítással nem rendelkezők számára a háziorvosi szolgáltatások ingyenesek, de más egészségügyi szolgáltatások, például a laborvizsgálatok, különböző képalkotó diagnosztikai vizsgálatok és egyéb, „a háziorvosi rendelőn túli” szolgáltatások árát már ki kell fizessék. Ez azonban az egészségbiztosítással nem rendelkező rákos betegek esetében megváltozik július 1-jétől.
„Az újdonság az, hogy – az előbbi példánál maradva – ugyanaz a személy elmegy a családorvosához, aki megvizsgálja, és
– magyarázta Duda Tihamér.
Ezeket a szolgáltatásokat az egészségbiztosítási pénztár július 1-jétől kifizeti majd az egészségügyi szolgáltatóknak.
Előfordulhat viszont az is, hogy a kivizsgálások során nem találnak daganatos megbetegedést a páciensnél, esetleg valamilyen más betegséget diagnosztizálnak nála. „Ha nem konfirmálódik (nem bizonyosodik be) a rákos megbetegedés, akkor visszaáll az alaphelyzet, vagyis attól a perctől újra csak a családorvosához fordulhat a páciens, de a családorvos ekkor már nem írhat fel neki ártámogatott gyógyszert, ingyenes küldőpapírt, semmit” – részletezte a helyzetet a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
A másik eset az, amikor beigazolódik a daganatos megbetegedés gyanúja az érintett páciensnél. Ebben az esetben ő bekerül a rákos betegek kezelését szabályozó országos programba, amelyben szintén ingyen kap egészségügyi ellátást. Ennek a része lehet kórházi kezelés, gyógyszerek, különböző gyógyászati procedúrák stb., és ezeket szintén finanszírozza az egészségbiztosítási pénztár.
„Egyébként eddig is úgy volt, hogy ha valakinél, aki nem biztosított, konfirmálódott a rákos megbetegedés, megkapta a biztosítotti státuszt mindaddig, amíg ebben a betegségben szenved. Tehát az újdonság az, hogy joga van – de csak abban az esetben, ha a rákos betegségnek a gyanúja fennáll – az összes többi szolgáltatásra ingyen.
– húzta alá Duda Tihamér.
A július 1-jétől bevezetésre kerülő újdonságokról nemrég az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke is nyilatkozott a sajtónak, majd másnap pontosítani kellett a bejelentést. „Amit félreértettek többen, az az, hogy július 1-jétől a nem biztosított személyeknek ugyanolyan jogai lesznek, mint a biztosítottaknak. Nem.
– tisztázta Duda Tihamér. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy az egészségbiztosítással nem rendelkezők ingyenesen kaphatnak sürgősségi ellátást is, továbbá
Romániának az amerikai vízummentességi programba való felvételét az Egyesült Államok „nagyszerű baráti gesztusának” tekintik az országban, amely megerősíti a transzatlanti biztonság és jólét iránti közös elkötelezettséget.
A Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben a szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során.
Egy 80 éves nő elszenesedett holttestét találták meg a tűzoltók, akiket a Brassó megyei Homoród településen péntek este egy házban kitört tűz oltásához riasztottak.
Karácsony Ernő festőművészre emlékeznek a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban januárban. A kiállítás létrejöttéhez a közösség segítségét kérik.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium.
Erős széllel és esőből havazásba váltó csapadékkal érkezett a lehűlés péntek délután térségünkbe. Helyenként friss hóréteg is kialakult.
Alternatív megoldásokat kell keresnie a lakosságnak a használt ruhák és textilhulladékok környezettudatos leadására, ugyanis a ruhakonténereket működtető vállalkozás idéntől már nem szállítja el a textilt Hargita és Kovászna megyéből.
Hétfőtől megkezdi a digitális hulladékgyűjtő konténerekhez szükséges kártyák kiosztását a kézdivásárhelyi Gosp-Com Kft. Minden háztartásnak egy kártyát kézbesítenek.
Az eddigi legmelegebb év volt 2024 Romániában a meteorológiai mérések kezdete óta, az évi középhőmérséklet országosan 12,99 Celsius-fok volt, ami 2,7 fokkal haladja meg az 1991 és 2020 közötti években mért átlagot.
Tavaly nem érkezett bejelentés medvék okozta károkról Tusnádfürdőn, mára a Hargita megyei üdülőhely modellértékűvé vált az ember és nagyvad együttélése szempontjából.
szóljon hozzá!