Gyakran volt szükség a rendőrség közbelépésére. Közel ötezer bűncselekmény történt tavaly Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Miközben a legtöbb bűncselekmény esetében visszaesés történt tavaly Hargita megyében, vannak olyan kategóriák is, ahol emelkedtek az értékek: a legnagyobb mértékben a családon belüli erőszak előfordulása növekedett, de a gyilkosságok száma is megkétszereződött.
2021. február 07., 21:142021. február 07., 21:14
Összességében csökkent a bűncselekmények száma tavaly Hargita megyében, ám néhány fontos kategóriában – mint a gyilkosság, a kiskorúak ellen elkövetett vagy a családon belüli erőszak – növekedést jegyeztek, illetve közúti balesetekben is többen vesztették életüket 2019-hez képest – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság 2020-as évértékelő beszámolójából.
Az évek óta problémát okozó személyzethiány tovább nőtt tavaly a rendőrségnél: a meghirdetett 897 állásból 662-t töltöttek be, ami 73,8 százalékos alkalmazási arányt jelent, ez 7,01 százalékkal alacsonyabb a 2019-es értéknél. Az intézménynél szolgálatot teljesítő rendőrök átlagéletkora 35,2 év.
Az összesítés szerint összesen 4770 bűncselekmény történt tavaly a megyében, ami 6,76 százalékos csökkenést jelent a korábbi évhez képest. Az alacsony értéknek köszönhetően
A személy elleni bűncselekmények száma 11,99 százalékkal csökkent: tavaly 1938 ilyen eset történt, 264-gyel kevesebb mint 2019-ben. Az erőszakkal elkövetett súlyos bűncselekmények néhány fontosabb kategóriájában viszont növekedés történt.
Az ütlegelés és egyéb erőszakos cselekedetek száma ezzel szemben jelentősen csökkent, 870 ilyen esetet jegyeztek tavaly a 2019-es 1032-höz képest.
A vagyon elleni bűncselekmények száma 1565 volt, ami 5,27 százalékos csökkenésnek felel meg, ez volt egyébként az elmúlt nyolc év legalacsonyabb értéke. Kategóriákra bontva 827 lopás történt tavaly a megyében (5,70 százalékos csökkenés), 126 átverés (–2,33 százalék), 420 rongálás (–4,55 százalék) és 19 rablótámadás (–17,39 százalék).
A gazdasági bűncselekmények száma szintén csökkent, 263 ilyen esetet azonosítottak tavaly a 2019-es 330-hoz képest. Az ezekkel kapcsolatos eljárások során többek között 30 354 szál csempészett cigarettát, 376 liter alkoholt, 65 kilogramm pirotechnikai eszközt, 115,25 kilogramm dohányt, 42 388 lejt, 64 köbméter fát és három járművet koboztak el.
A koronavírus-járvány terjedésének visszaszorítása érdekében hozott intézkedések betartását naponta átlagosan 132 rendőr, 42 csendőr és 23 helyi rendőr ellenőrizte Hargita megyében. A járvánnyal kapcsolatosan 13 bűncselekményt azonosítottak a tavalyi év során, és 9936 pénzbírságót róttak ki összesen 1 462 945 lej értékben.
Az utcán elkövetett bűncselekmények száma 11,02 százalékkal nőtt tavaly, és noha a zsebekből vagy boltokból való lopások száma csökkent, növekedést jegyeztek a járművekkel kapcsolatos eseteknél: míg 2019-ben egyetlen ilyen esetet sem jegyeztek, tavaly 12 autóalkatrész-lopás történt, és a járművekből is több alkalommal távolítottak el javakat, mint egy évvel korábban.
A súlyos közúti balesetek okai gyakoriság szerint: kerékpárosok által elkövetett szabálysértések, gyorshajtás, illetve a gyalogosok által elkövetett szabálysértések. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Ami a közúti baleseteket illeti, a legtöbb kategóriában csökkenés figyelhető meg. Tavaly 132 súlyos (33-mal kevesebb mint 2019-ben) és 273 enyhe (–18) baleset történt a megyében, utóbbiakban 334 személy szerzett enyhébb sérüléseket (–33). A súlyos balesetekben enyhe vagy súlyos sérüléseket szenvedők száma is csökkent, a halálos áldozatok száma viszont nőtt:
A súlyos közúti baleseteket a legtöbb esetben a kerékpárosok által elkövetett szabálysértések okozták, ezek következtében 24 súlyos baleset történt, amelyekben 22-en súlyosan megsérültek és hárman életüket vesztették.
A második leggyakoribb ok a túlzott sebesség volt (19 baleset, 5 haláleset, 14 súlyos sérült), a harmadik pedig a gyalogosok által elkövetett szabálysértések (15 baleset, 4 haláleset, 11 súlyos sérült). Tavaly 1710 gépjárművezetői engedélyt vontak be a rendőrök a megyében, 266-ot alkoholfogyasztás, 432-t gyorshajtás, 305-öt szabálytalan előzés, 45-öt pedig a gyalogosoknak járó elsőbbségadás elmulasztása miatt.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!