Fotó: Hajnal Csilla
Miért érezzük azt, hogy idiótákkal vagyunk körülvéve? Sőt, egyesek több idiótával, mint mások. Thomas Erikson svéd viselkedéskutató, bestselleríró Marosvásárhelyen a Kultúrpalota színpadán is feltette a kérdést, sőt meg is válaszolta azt.
2025. március 29., 14:082025. március 29., 14:08
Stand-up estnek is beillő előadásában Thomas Erikson svéd viselkedéskutató, az Idiótákkal körülvéve című könyv szerzője az emberi viselkedés négy alaptípusáról beszélt minap a Limitless nevű IT-konferencia keretében, ahol zömében az IT-szakma képviselői voltak jelen, de a népszerű író neve nem csak az informatikusokat vonzotta be a Kultúrpalota nagytermébe.
A kérdés alapján úgy tűnt, Erikson hárítaná a felelősséget, de hamar egyértelművé tette, valaki más történetében mi is idióták vagyunk. Segít megoldani a kommunikációs problémákat, és javíthat a csapatmunkán is az, ha ismerjük magunkat és a másik fél viselkedését, hiszen más-más a viselkedési mintázatunk az örökölt tulajdonságainknak és a környezetünknek köszönhetően.
Thomas Erikson a DISC-modellt fejtette ki, amelyben az egyszerűség kedvéért a négy különböző viselkedéstípust színekkel jelöli.
Mondandója lényege az volt, a kommunikáció során a befogadó a meghatározó tényező. Akármit próbálunk közölni, az mindig a befogadó szűrőjén keresztül jut célba – akit viszont nem tudunk megváltoztatni, magunkkal ellentétben. Erikson szerint tehát az egyetlen járható út, ha saját kommunikációs stílusunkat igazítjuk másokéhoz.
Thomas Erikson viselkedéskutató, író: a kommunikáció során a befogadó a meghatározó tényező
Fotó: Hajnal Csilla
Thomas Erikson rávilágított, a szociális készségekkel ugyanaz van, mint a humorral, mindenki azt hiszi, hogy van neki. Ahhoz tehát, hogy jó kommunikátorok legyünk, a jó szociális készségek nélkülözhetetlenek, ehhez pedig önismeretre van szükség, hogy jobban megértsük azt, hogy kik vagyunk valójában.
– magyarázta a svéd szerző.
Erikson szerint az egyetlen járható út, ha saját kommunikációs stílusunkat igazítjuk másokéhoz
Fotó: Hajnal Csilla
Néhány ember feladat-orientáltabb, mások kapcsolat-orientáltabbak, és egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál, hanem csak különbözőek, sőt extrovertáltság és introvertáltság alapján is nagyon különbözünk. Erikson szerint az extrovertált emberek mindig meg akarják menteni az introvertáltakat, pedig semmi szükség rá, hiszen az introvertált jól tudja, mi a különbség az egyedüllét és a magány között – tette hozzá.
A piros extrovertált, feladat-orientált, domináns, versenyszellemű, aktív, siettető – magyarázta Thomas Erikson, és a saját feleségét hozta fel példának, aki számára az egész élet egy verseny, de nagyon hatékony, mert mindig csinál valamit, sosem ül tétlenül, és imádja a változásokat – tudtuk meg az írótól.
A sárga emberek is extrovertáltak, de ők kapcsolat-orientáltak, túláradóan pozitívak, kreatívak, és olyan feladatokat oldanak meg, amelyekről mások nem is hallottak, kissé a föld fölött járnak, nagyon szétszórtak, és ők maguk a változás – jellemezte őket Erikson.
A zöld színtípusra jellemző tulajdonságok
Fotó: Hajnal Csilla
Beszélt a gondoskodó zöldekről is, akik mindenre emlékeznek – főleg arra, ha megbántják őket, de nem beszélnek róla, hogy ne bántsanak meg másokat, egyáltalán nem versengő típusok, jó csapatjátékosok, türelmesek, jó hallgatóság, de nem szeretik a változást.
Az analizáló és folyton kétkedő kékek pedig általában mérnökök, könyvelők, IT-szakemberek, akik szeretik a részleteket, minden érdekes számukra, és nagyon szkeptikusak a változásokkal szemben – mesélte Thomas Erikson. Szerinte
A felsorolt viselkedéstípusok eltérő arányban ugyan, de keverve vannak bennünk, és helyzettől függ, hogy „milyen színű a viselkedésünk”. Erikson szerint általában otthon vagyunk az a „szín”, amely a leginkább jellemző ránk.
2018-ban magyarul is megjelent a népszerű könyv, amelyben az író a közérthetőség kedvéért színekkel jelöli a négy főbb viselkedéstípust
Fotó: Hajnal Csilla
Ezért a közönség kérdésére válaszolva, miszerint megváltoztathatjuk-e a színűnket azt felelte: mindig megtanuljuk, hogy kis időre hogyan kell más színűként viselkedni, helyzettől függ, hogy hogyan viselkedünk, de „nem kell megerőszakolni” azt, akik valójában vagyunk.
– fogalmazta meg frappánsan Thomas Erikson a Kultúrpalota színpadán.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
szóljon hozzá!