Sokan kételkednek még ma is a vírus létezésében és az óvintézkedések szükségszerűségében
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tévhitek annyira elterjedtté váltak, hogy csak akkor fognak háttérbe szorulni, amikor már mindenkinek lesz legalább egy koronavírusos ismerőse, és az esetszámokat elnézve erre már nem is kell sokat várni – véli Fejér Szilárd kémikus-kutató, akivel egyebek mellett a tévhitekről, a fertőzés terjedéséről és magáról a vírusról beszélgettünk.
2020. október 25., 12:212020. október 25., 12:21
2020. október 25., 14:212020. október 25., 14:21
A vírusok és a jelenleg tomboló világjárvány számos vetületét elemezte már Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője, aki az angliai Cambridge Egyetemen doktorált, fő kutatási területe pedig az önszerveződés. Azt vizsgálja, hogyan lesz spontán módon valami egyszerű építőelemből valami nagyon bonyolult, ilyenek a vírusok is. A téma szakértőjeként a következő hetekben a világjárvány számos vetületét vesszük górcső alá a segítségével, első beszélgetésünk során egyebek mellett a tévhitekről, a fertőzés terjedéséről és magáról a vírusról kérdeztük.
Mint a szakember kezdésként kiemelte, az adatok magukért beszélnek, és
„A »hiszem, ha látom« hozzáállás sok esetben hasznos, viszont ezt a járványt elsősorban nem hinni kell, mivel nem egy megfoghatatlan dologról van szó, hanem rengeteg tudományos bizonyíték létezik rá, tehát tulajdonképpen a tényeket kell elfogadni. Ennek az ellenkezőjét hinni nagy butaság. Igenis létezik a járvány, és száz éve nem volt hasonló probléma” – hangsúlyozta Fejér Szilárd.
Hozzátette: ettől eltekintve a tagadás nem egy modernkori hóbort, hiszen mindig is jellemző volt: ha volt valamilyen probléma, amely egy szélesebb társadalmi réteget érintett, az emberek mindig bűnbakokat kerestek, főleg, ha nem értették a probléma forrását. Régen például azzal magyaráztak egy-egy csapást, hogy megharagítottak egy Istent, mert nem áldoztak neki eleget, ami ugyanolyan hibás volt, mint ma azt állítani, hogy a járvány nem is létezik, esetleg csak a gonosz háttérhatalom kitalációja vagy éppen egy laborban előállított veszélyes tömegpusztító fegyver, amivel próbálják a világ népességét megtizedelni.
„Nem meglepő a tagadó hozzáállás megléte, tulajdonképpen egy védekezési reakció, amivel próbálják a nehezen megérthetőt értelmezni.
Akik az álhíreket terjesztik, kiragadnak kontextusból dolgokat, átértelmezik ezeket, és csak olyan bizonyítékokat vesznek elő, amelyek az ő állításukat támasztják alá, illetve leseprik az asztalról az adatok többi 99 százalékát, amely a meggyőződésük ellentétét támasztja alá. Tehát ha találnak egy tanulmányt, ami megerősíti a meglátásukat, csak azt hangsúlyozzák, és teljesen figyelmen kívül hagyják a többi ezret, ami ennek ellenkezőjét bizonyítja. A hülyeség mindig könnyebben terjed, mint a hiteles információ” – szögezte le a szakember.
Arra is kitért, hogy bár az átlagember szabad szemmel nem látja magát a vírust, megfelelő kísérleti módszerekkel vizsgálható, így nem lehet azt mondani, hogy nem is létezik, hiszen van róla felvétel. „Tudjuk azt is, hogy a koronavírusból rengeteg fajta létezik, emberekben is van több féle is, ez viszont egy új típus, és azt nem tudják sokan elfogadni, hogy ilyen nagy problémát okozott egy elég kis változás a vírusban.
A vírus egy se nem élő, se nem halott részecske, úgy kell elképzelni, mint egy csomagot, ami ha bejut a sejtbe, hirtelen ráveszi arra, hogy sokszorosítsa. Ha saját magát sokszorosította, akkor kijut a sejtből, még mindig csomagként, és bejut a következő sejtbe, vagy esetleg egy más gazdaszervezet sejtjeibe, és ugyanezt végigjátssza. Minden vírus így működik, hiszen ez az egyik tulajdonságuk, hogy csak élő sejtekben képesek szaporodni” – magyarázta.
A szakember szerint gond az is, hogy belefáradnak az emberek, főként ha a megélhetésük is veszélybe került
Fotó: Beliczay László
Az, hogy ez milyen és mekkora problémát okoz, attól függ, hogy milyen folyamatokat indít el, a szervezet hogyan védekezik a vírus ellen, ebből adódnak a tünetek. Fejér szerint bármilyen kórokozót lehet tünetmentesen hordozni, vannak olyan személyek, akiknél az immunrendszer csak éppen annyira reagál, hogy kordában tartsa a terjedést, vagy éppen engedi elszaporodni, de olyan folyamatokat nem indít be, amelyek komplikációkhoz vezetnek.
Az is tévhit viszont, hogy a tünetmentesek nem adják tovább a fertőzést. „A tünetmentesek mintái a fertőzés elején mennyiségileg ugyanannyi vírust tartalmaznak, mint a tüneteseké, tehát ugyanúgy megfertőzhetnek másokat. Vannak ráadásul úgynevezett szuperfertőzők, akik sokkal több személynek képesek továbbadni a vírust. Az influenzánál legalább egy vagy két embernek adja tovább a fertőzést egy beteg, a koronavírusnál viszont ez másként működik. Az átlag esetében is ugyanennyi, de nem az a jellemző, hogy minden beteg 1-2 személyt fertőz meg, hanem egyre több jel mutat arra, hogy nem egységes a fertőzés átadására való hajlam.
Nem tudjuk ennek az okát, de az biztos, hogy vannak olyan körülmények, amelyek elősegítik a szuperfertőzés létrejöttét, például ha egy zárt térben, ahol sok ember tartózkodik, van egy szuperfertőző. Azt viszont nem tudni, ki válik azzá, ezért jönnek létre a gócpontok is. Ezeknek a láncolatoknak a kordában tartása lenne igazán fontos, de ezt csak akkor lehetne véghez vinni, ha megfelelő kontaktkutatás lenne, és nem csak azt derítenék ki, ha valaki megfertőződik, hogy kiknek adhatta tovább, hanem azt is, hogy ő kitől kaphatta el. Erre sajnos nincs kapacitás” – mutatott rá Fejér.
Már nyolc hónapja tart a járványhelyzet az országban
Fotó: Haáz Vince
A szakember arról is szót ejtett, hogy egyre nagyobb a pozitív tesztek aránya, ami azt is jelenti, hogy már rég elszabadult kontroll alól a járvány. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) úgy tartja, hogy a járványt 5 százalék pozitivitási arányig (az elvégzett tesztek hány százaléka pozitív) tartják ellenőrzés alatt, a fölött pedig kicsúszott a járványkezelés a hatóságok kezéből. Romániában ez az arány átlagosan már 20 százalék körül alakult az utóbbi napokban.
A tudományos adatok ellenére kialakult tiltakozás kapcsán viszont érdemes azt is megemlíteni, hogy mivel már nyolc hónapja tart a járványhelyzet az országban, az emberek belefáradtak, illetve a kormányzati kommunikáció sem volt megfelelő. „Az elején ideig-óráig félelemmel kordában lehetett tartani az embereket, és a járvány első hullámának megfékezése is ennek volt köszönhető. A gond ott van, hogy belefáradnak az emberek, főként ha a megélhetésük is veszélybe került, és valamilyen szinten érthető is a felháborodásuk, viszont azt kellene megérteni, hogy valamennyi áldozatot mindenkinek vállalnia kell, mert a felelősség közös. A kommunikáció is elindult ebbe az irányba az utóbbi időben, már nem csak a félelemkeltés működik, de valószínűleg már késő, mivel a hülyeség annyira elterjedt, hogy már csak akkor fog alábbhagyni, amikor mindenkinek lesz koronavírusos ismerőse. Néhány hónap múlva mindenképp alább fog hagyni ez a vírustagadásos mozgalom” – vetítette elő Fejér Szilárd.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
November 15-én jótékonysági bált szervez az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete. A jelenlevők felajánlásaiból a Máltai Szeretetszolgálatnak vásárolnak tolószékeket és járókereteket, amelyekkel a segélyszervezet a mozgáskorlátozottak segítségére lehet.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
A gyerekek látásminősége 7-8 éves korig javítható, utána már nem, ezért addig kell cselekedni, amíg lehet – szögezte le Albert András szemész főorvos, aki a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére végez szűrést a kisiskolásokon.
További kezelésekre szorul, így egyelőre a székelyudvarhelyi városi kórházban marad a fiatal nő, akit szerdán délelőtt támadott meg egy medve Abásfalva határában.
A városközponti parkolóhelyek szabadon hagyására kéri a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal a lakókat, amíg szombaton az ünnepi díszek felkerülnek a helyükre.
Aggodalomra semmi ok, gyakorlatot tart a csíkszeredai Octavian Goga Főgimnáziumban a Hargita megyei tűzoltóság.
Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.
11 hozzászólás