Ugyan még nincs biotej minősítésű tanúsítványuk, már most biotejet termelnek a gyimesi gazdák
Fotó: Pinti Attila
A gyimesvölgyi szarvasmarhatartó gazdák bizalmára és csatlakozására van szükség ahhoz, hogy kifizetődően működhessen a nemrég megvalósul gyimesbükki tejcsarnok, amelynek kapacitása napi 1600 liter tej. Hosszútávon főleg a biotejként való értékesítés érné meg a gazdáknak, hiszen akár kétszeres árat is kaphatnának a leadott tejért.
2022. július 09., 09:052022. július 09., 09:05
2022. június 28., 19:502022. június 28., 19:50
„A gyimesvölgyi gazdák jelenleg is biotejet termelnek, hiszen a hegyvidéki övezetben nem szennyezik semmilyen vegyszerrel a gyepterületeket, csakhogy a biotejként való értékesítéshez tanúsítvány megszerzése szükséges, amely egy hosszabb folyamat” – avatott be a részletekbe Farkas Tibor, a 220 gazdát tömörítő Gyimesvölgyi Bio Egyesület elnöke. Tőle tudjuk, hogy
Nem minden gazda vágott bele a nehézkes eljárásba, sokan ugyanis inkább kivárnak vele, hogy tényleg megéri-e ezzel foglalkozni – magyarázta Farkas. Hozzátette, kell legyenek pozitív példák, hogy a többiek is kövessék.
– példázódott az egyesület elnöke, hogy miért is érné meg a gazdáknak. Szerinte a biotej piaca most van kialakulóban, és amelyet fel fog rázni a gyergyóremetei tejporgyár jövő eleji elindulása is.
Évek óta készülnek arra, hogy Gyimesbükkön is tejcsarnok működhessen, a rendszerváltozás után el kellett telnie több mint 30 évnek, hogy ez megvalósulhasson.
– mondta Farkas, aki megjegyezte azt is, hogy mindezt egy hosszas engedélyeztetési folyamat előzte meg. A létesítmény felszerelését, mint például a laboratóriumi eszközöket, a hűtőtankokat, valamint az inox tejedényeket pedig az egyesület fedezte, a működtetést is ők biztosítják. Az épületben helyet kapott az irodájuk is, hogy tanácsadásban részesíthessék a gazdákat. Mint megtudtuk, a tejcsarnok napi 1600 liter tej fogadására képes, ahová egyelőre a gazdák kell beszállítsák a kapott inox edényekben a tejet, azonban
Helyben laboratóriumi vizsgálatok végezhetők, a tej paramétereit meg lehet állapítani 30 másodpercen belül, például, hogy mekkora a tej zsírfoka, a fajsúlya, a víz-és savasság mértéke, gyorstesztekkel az antibiotikum maradványokat is ki lehet szűrni.
A napi kapacitás eléréséhez szarvasmarhánként átlag napi 15-20 liter tejjel számolva 80-100 fős állatállományra van szükség.
– sorolta a megoldandó gondokat az egyesület vezetője. Ugyanis a jó működéshez közösségi támogatásra lesz szükségük, jelenleg egyeztetések folynak a gazdákkal. Mint mesélte, a környékbeli tejcsarnokok működtetőitől is érdeklődött, akik elmondták, hogy
A tejet a tejcsarnoktól egyébként a Gyimesközéploki Tatros Szövetkezet vásárolja meg és dolgozza majd fel. Amennyiben szükségessé válik, akkor a tejcsarnok kapacitását lehet majd növelni.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!