Ugyan még nincs biotej minősítésű tanúsítványuk, már most biotejet termelnek a gyimesi gazdák
Fotó: Pinti Attila
A gyimesvölgyi szarvasmarhatartó gazdák bizalmára és csatlakozására van szükség ahhoz, hogy kifizetődően működhessen a nemrég megvalósul gyimesbükki tejcsarnok, amelynek kapacitása napi 1600 liter tej. Hosszútávon főleg a biotejként való értékesítés érné meg a gazdáknak, hiszen akár kétszeres árat is kaphatnának a leadott tejért.
2022. július 09., 09:052022. július 09., 09:05
2022. június 28., 19:502022. június 28., 19:50
„A gyimesvölgyi gazdák jelenleg is biotejet termelnek, hiszen a hegyvidéki övezetben nem szennyezik semmilyen vegyszerrel a gyepterületeket, csakhogy a biotejként való értékesítéshez tanúsítvány megszerzése szükséges, amely egy hosszabb folyamat” – avatott be a részletekbe Farkas Tibor, a 220 gazdát tömörítő Gyimesvölgyi Bio Egyesület elnöke. Tőle tudjuk, hogy
Nem minden gazda vágott bele a nehézkes eljárásba, sokan ugyanis inkább kivárnak vele, hogy tényleg megéri-e ezzel foglalkozni – magyarázta Farkas. Hozzátette, kell legyenek pozitív példák, hogy a többiek is kövessék.
– példázódott az egyesület elnöke, hogy miért is érné meg a gazdáknak. Szerinte a biotej piaca most van kialakulóban, és amelyet fel fog rázni a gyergyóremetei tejporgyár jövő eleji elindulása is.
Évek óta készülnek arra, hogy Gyimesbükkön is tejcsarnok működhessen, a rendszerváltozás után el kellett telnie több mint 30 évnek, hogy ez megvalósulhasson.
– mondta Farkas, aki megjegyezte azt is, hogy mindezt egy hosszas engedélyeztetési folyamat előzte meg. A létesítmény felszerelését, mint például a laboratóriumi eszközöket, a hűtőtankokat, valamint az inox tejedényeket pedig az egyesület fedezte, a működtetést is ők biztosítják. Az épületben helyet kapott az irodájuk is, hogy tanácsadásban részesíthessék a gazdákat. Mint megtudtuk, a tejcsarnok napi 1600 liter tej fogadására képes, ahová egyelőre a gazdák kell beszállítsák a kapott inox edényekben a tejet, azonban
Helyben laboratóriumi vizsgálatok végezhetők, a tej paramétereit meg lehet állapítani 30 másodpercen belül, például, hogy mekkora a tej zsírfoka, a fajsúlya, a víz-és savasság mértéke, gyorstesztekkel az antibiotikum maradványokat is ki lehet szűrni.
A napi kapacitás eléréséhez szarvasmarhánként átlag napi 15-20 liter tejjel számolva 80-100 fős állatállományra van szükség.
– sorolta a megoldandó gondokat az egyesület vezetője. Ugyanis a jó működéshez közösségi támogatásra lesz szükségük, jelenleg egyeztetések folynak a gazdákkal. Mint mesélte, a környékbeli tejcsarnokok működtetőitől is érdeklődött, akik elmondták, hogy
A tejet a tejcsarnoktól egyébként a Gyimesközéploki Tatros Szövetkezet vásárolja meg és dolgozza majd fel. Amennyiben szükségessé válik, akkor a tejcsarnok kapacitását lehet majd növelni.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!