Üres osztályterem. Még nem tudni, hogy a járvány miatt milyen formában kezdődhet el az új tanév
Fotó: Balogh Orsolya
A koronavírus-járvány miatt kényszerűen bevezetett távoktatás nagy kihívás elé állította idén a tanügyi rendszert. Az ősszel kezdődő új tanévtől mire számíthatnak a diákok? Amennyiben nem mehetnek iskolába, hogyan készítik fel a tanárokat az online oktatásra? A Hargita Megyei Tanfelügyelőségnél kerestük a választ.
2020. augusztus 02., 18:102020. augusztus 02., 18:10
2020. augusztus 02., 18:432020. augusztus 02., 18:43
Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre elmondta, régóta várt előrelépés történt idén az oktatás digitalizációjában. „A tanfelügyelőség, közösen a megyei tanáccsal és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével segítséget nyújtott a nyolcadikos vizsgákra készülő diákok számára a SuliTV8-cal, amely hasznos videósorozatnak bizonyult. A megyei tanács segítségével kétnyelvű munkafüzeteket is készítettünk azok számára, akik nem rendelkeztek internet-hozzáféréssel” – számolt be.
Megtudtuk, a nyári időszakban sem áll le az élet a tanfelügyelőségen. A pedagógusok véglegesítő vizsgáit szerdán tartották. „Az írásbeli vizsgára 126 pedagógus jelentkezett, amelyen csupán kettő nem jelent meg. Az óvásokat követő végleges eredményhirdetésre augusztus 4-én kerül sor” – tájékoztatott az illetékes. Ezzel egy időben készülnek az augusztus 24-én kezdődő pótérettségire is, de napirenden van a kilencedik osztályokban fennmaradt helyekre történő beiratkozás lebonyolítása is.
A főtanfelügyelő-helyettes elmondta, az ősszel kezdődő tanévre három lehetséges forgatókönyvvel számolnak:
az első az, hogy hagyományosan, az osztálytermekben zajlik majd az oktatás, a szükséges távolságok és higiéniai szabályok betartásával;
a második az úgynevezett hibrid megoldás, a diákok egy része egy-két hét iskolai oktatás után otthonról folytatja, azok pedig, akik addig távoktatásban tanultak, elkezdenek bejárni az iskolába;
a harmadik opció a teljes oktatás digitális térbe való költöztetése lenne.
„Szó van arról, hogy a megyei tanfelügyelőségek kezébe adják a döntést, hiszen a központosított eljárás nem mindenhol válna be. Ha egy településen például nincs járványveszély, akkor a diákok normális körülmények között járhatnának iskolába” – fejtette ki a főtanfelügyelő-helyettes.
Mivel nagy esély van a digitális oktatás térhódítására, a pedagógusok számára online oktatásfelkészítő kurzusokat szerveznek. „Csíkszeredában például az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza szervez felkészítőket. Az online oktatásra való felkészítők is online zajlanak, hiszen ebben az esetben nem megoldható a személyes jelenlét. Ezen kívül a minisztérium CRED nevű programja is népszerű a térségben, amelyet Szinaján és Konstancán tartanak” – sorolta. Mint mondta, vannak kollégáik, akik trénerképzéssel is foglalkoznak, és segíteni tudnak a tanárok digitális oktatásra való felkészítésében.
– világított rá a főtanfelügyelő-helyettes.
Cristinel Glodeanu elmondta, próbálják levonni a tanulságokat az oktatással kapcsolatos tavaszi tapasztalatokból: „Bár ez még csak tervben van, a hatékonyabb felkészítés érdekében a prefektusi hivatallal karöltve a pedagógusokat táblagépekkel szeretnénk ellátni a következő időszakban”. Remélik, hogy az egészségügyi minisztérium által előírt szabályokat a megye minden oktatási intézményében be tudják majd tartatni. A fejlesztéseket illetően ugyanakkor megjegyezte, országos szinten első helyen áll Csíkszereda azzal, hogy a város tizenegy tanintézménye is bekerült a hőszigetelési programba. Hozzátette, a katasztrófavédelmi bizottságnál indítványozta, hogy a megyei internetszolgáltatók olyan helyekre is telepítsenek antennákat, ahol nehézkes vagy egyáltalán nincs internet-hozzáférés. „Nagy befektetést jelentene ez sok cég számára, de a diákok szakszerű oktatása számunkra elsődleges. Szeretnénk minél felkészültebben várni az őszi kezdést” – összegezte.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!