Üres osztályterem. Még nem tudni, hogy a járvány miatt milyen formában kezdődhet el az új tanév
Fotó: Balogh Orsolya
A koronavírus-járvány miatt kényszerűen bevezetett távoktatás nagy kihívás elé állította idén a tanügyi rendszert. Az ősszel kezdődő új tanévtől mire számíthatnak a diákok? Amennyiben nem mehetnek iskolába, hogyan készítik fel a tanárokat az online oktatásra? A Hargita Megyei Tanfelügyelőségnél kerestük a választ.
2020. augusztus 02., 18:102020. augusztus 02., 18:10
2020. augusztus 02., 18:432020. augusztus 02., 18:43
Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre elmondta, régóta várt előrelépés történt idén az oktatás digitalizációjában. „A tanfelügyelőség, közösen a megyei tanáccsal és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével segítséget nyújtott a nyolcadikos vizsgákra készülő diákok számára a SuliTV8-cal, amely hasznos videósorozatnak bizonyult. A megyei tanács segítségével kétnyelvű munkafüzeteket is készítettünk azok számára, akik nem rendelkeztek internet-hozzáféréssel” – számolt be.
Megtudtuk, a nyári időszakban sem áll le az élet a tanfelügyelőségen. A pedagógusok véglegesítő vizsgáit szerdán tartották. „Az írásbeli vizsgára 126 pedagógus jelentkezett, amelyen csupán kettő nem jelent meg. Az óvásokat követő végleges eredményhirdetésre augusztus 4-én kerül sor” – tájékoztatott az illetékes. Ezzel egy időben készülnek az augusztus 24-én kezdődő pótérettségire is, de napirenden van a kilencedik osztályokban fennmaradt helyekre történő beiratkozás lebonyolítása is.
A főtanfelügyelő-helyettes elmondta, az ősszel kezdődő tanévre három lehetséges forgatókönyvvel számolnak:
az első az, hogy hagyományosan, az osztálytermekben zajlik majd az oktatás, a szükséges távolságok és higiéniai szabályok betartásával;
a második az úgynevezett hibrid megoldás, a diákok egy része egy-két hét iskolai oktatás után otthonról folytatja, azok pedig, akik addig távoktatásban tanultak, elkezdenek bejárni az iskolába;
a harmadik opció a teljes oktatás digitális térbe való költöztetése lenne.
„Szó van arról, hogy a megyei tanfelügyelőségek kezébe adják a döntést, hiszen a központosított eljárás nem mindenhol válna be. Ha egy településen például nincs járványveszély, akkor a diákok normális körülmények között járhatnának iskolába” – fejtette ki a főtanfelügyelő-helyettes.
Mivel nagy esély van a digitális oktatás térhódítására, a pedagógusok számára online oktatásfelkészítő kurzusokat szerveznek. „Csíkszeredában például az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza szervez felkészítőket. Az online oktatásra való felkészítők is online zajlanak, hiszen ebben az esetben nem megoldható a személyes jelenlét. Ezen kívül a minisztérium CRED nevű programja is népszerű a térségben, amelyet Szinaján és Konstancán tartanak” – sorolta. Mint mondta, vannak kollégáik, akik trénerképzéssel is foglalkoznak, és segíteni tudnak a tanárok digitális oktatásra való felkészítésében.
– világított rá a főtanfelügyelő-helyettes.
Cristinel Glodeanu elmondta, próbálják levonni a tanulságokat az oktatással kapcsolatos tavaszi tapasztalatokból: „Bár ez még csak tervben van, a hatékonyabb felkészítés érdekében a prefektusi hivatallal karöltve a pedagógusokat táblagépekkel szeretnénk ellátni a következő időszakban”. Remélik, hogy az egészségügyi minisztérium által előírt szabályokat a megye minden oktatási intézményében be tudják majd tartatni. A fejlesztéseket illetően ugyanakkor megjegyezte, országos szinten első helyen áll Csíkszereda azzal, hogy a város tizenegy tanintézménye is bekerült a hőszigetelési programba. Hozzátette, a katasztrófavédelmi bizottságnál indítványozta, hogy a megyei internetszolgáltatók olyan helyekre is telepítsenek antennákat, ahol nehézkes vagy egyáltalán nincs internet-hozzáférés. „Nagy befektetést jelentene ez sok cég számára, de a diákok szakszerű oktatása számunkra elsődleges. Szeretnénk minél felkészültebben várni az őszi kezdést” – összegezte.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
A neves bécsi Musikverein koncertteremben lépett fel a marosvásárhelyi filharmónia péntek este. Ez volt az első olyan fellépése egy romániai filharmóniának a zene fővárosában, amely a Musikverein beütemezett programjában szerepelt.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.
szóljon hozzá!