Fotó: Csíkszereda Városháza
Nem mindegy, hogy egy gyűlésen az asztal körül foglalhatnak-e helyet a résztvevők, vagy ez a kiváltság csak egyeseknek adatik meg, a többség pedig ül és néz, „mint a moziban”. Előbbi partnerséget sejtet, utóbbi fölé- és alárendelt viszonyt sugall.
2024. október 22., 07:512024. október 22., 07:51
Zajlanak a júniusban megválasztott polgármesterek, illetve megyei és helyi önkormányzati képviselő-testületek eskütételei. Ezek az események ünnepszámban mennek, hiszen négy évnyi mandátumról szólnak. Ennek apropóján kissé visszapörgettük az idő kerekét, és
Ezúttal egyetlen szempontra fókuszáltunk, mégpedig arra, hogy a tanácsülés ideje alatt a képviselők számára hogyan rendezték be a termet. Elsőre talán triviálisnak – közhelyszerűnek – tűnhet a szempontunk,
Kezdjük egy biztos ponttal, egy állandóval. Nos, Gyergyószentmiklóson az elmúlt évtized alatt egy dolog nem változott: a városházától száz méterre,
Fotó: Gergely Imre
Alkalmanként azonban olyannyira „azonnali” volt egy-egy gyűlés összehívása, hogy nem adatott elegendő idő a csempekályháknak a tér kifűtésére, ezért
Fotó: Gergely Imre
A gyűlésterem térbeosztása egyébként a hely adottságaihoz képest demokratikus, amihez nem is szabad hozzámatatni:
És itt ejtünk szót arról a formabontó esetről, amire idén márciusban figyeltünk fel: a mindössze egyetlen mandátumra megválasztott Csergő Tibor polgármester olyannyira pikkelt a tanácsosaira, hogy nem volt hajlandó megtenni a már említett száz métert a városháza és a tanácsterem között, inkább online – és duzzogva – vett részt hivatali irodájából a testület ülésén.
Fotó: Gergely Imre
A koronavírus-járvány miatt négy esztendővel ezelőtt, 2020 őszén országszerte furcsa módon zajlottak a leköszönő testületek utolsó ülései.
Gyergyószentmiklóson és Csíkszeredában például
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
A megszorító intézkedések feloldása után a legtöbb helyen azonnal visszaállt a világ rendje: eltávolították a földre ragasztott, „másfél méteres távolságot tartani kötelező” feliratokat, felmosták a padlókat és visszahordták a bútorokat. Kivétel például Csíkszeredában.
Helyettük pedig jött valami új, valami teljesen más térrendezés: a polgármester és két helyettese, illetve a főjegyző és az ülésvezető előad – a többiek pedig ülnek velük szemben és néznek, hallgatnak, szavaznak, nagy ritkán pedig „interpellálnak”.
Egyébként nem visszafordíthatatlan ez az állapot, 2024 februárjában ugyanis egy alkalommal ismét a klasszikus formában zajlott a tanácsülés, ahol a képviselő-testület minden tagja helyet kaphatott a nagy asztalnál.
Fotó: Borbély Fanni
Annál, amely körül nemcsak könnyed tanácsülések zajlottak, hanem olyanok is, amikor szikrázott a feszültség. Emlékezzünk csak arra a 2017. október 27-i esetre, amikor
Fotó: Gecse Noémi
Szikrázó feszültségű testületi ülést említettünk, ezért térjünk is át egy kis időre Székelyudvarhelyre, ahol ezekből sosem volt hiány – az új testület talán ebben a tekintetben lazább lesz. Kétségtelen, hogy
És ha egy-egy lakossági panasz megtárgyalásakor az érintettek is megjelentek, nos, olyankor már tényleg szó szerint is elfogyott a levegő a teremben.
Fotó: László Ildikó
Az udvarhelyiek mégis egészen a koronavírus-járványig kitartottak, és csak a dísztanácsülések alkalmával vonultak át a Szent István-terembe, amely a maga pompájával és bútorzatával egy-egy ilyen eseményre tökéletesnek bizonyult. A szürke hétköznapok tanácsüléseire azonban a lehető legrosszabb választás, hiszen nem elég, hogy itt is – akárcsak Csíkszeredában – két részre oszlik a csapat, mindemellett
Mi több, a felszólalónak vennie kell a fáradtságot és ki kell vonulnia a padsorok mögül a pulpitushoz és a mikrofonhoz, hogy a közönség jobban hallhassa és láthassa őt.
Ez nem zavarja a tanácsosokat, hiszen immáron évek óta ebben a teremben zajlanak a testületi ülések (néhány kivétellel), a képviselők pedig rendre rázúdíthatták panaszaikat a két mandátum után hétfőn leköszönt polgármesterre, Gálfi Árpádra. A viszontválaszokkal természetesen a volt elöljáró sem maradt adós.
Fotó: Beliczay László
Egy jó kis vagdalkozásért a marosvásárhelyi képviselőknek sem kellett a szomszédba menniük – ott leginkább az RMDSZ képviselői és a különböző román pártok tanácsosai között zajlott napirendszerűen az „oda-vissza”.
Ugyanakkor a terem egy részét körülölelő karzat jó rálátást biztosít a meghívottaknak a testület munkájára.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Sepsiszentgyörgyön se erkély, se agyabugya nincs; a városháza tanácsterme azonban a legideálisabb arra, hogy ott gyűléseket tartsanak. A helyiségben egyetlen asztal köré ül a testület, arra pedig láthatóan ügyelt a dizájner, hogy úgy használja ki a tér nyújtotta lehetőségeket, hogy az üvegasztal minden pontjáról jól belátható legyen minden jelenlévő.
Fotó: Sepsiszentgyörgy önkormányzata/Facebook
Ugyanez a helyzet Kézdivásárhelyen is, ahol nem tágítanak, évek óta ugyanannál a kerekded asztalnál döntenek a várost érintő kérdésekről.
Fotó: Farkas Áron
Ahány megyei képviselő-testület, annyi szokás – igaz ez a három székelyföldi megyére is. Maros Megye Tanácsa és a Maros Megyei Prefektusi Hivatal társbérletben használja a Bernády György által építtetett egykori marosvásárhelyi városházát. Az impozáns létesítményben mindössze egy nagyobb terem van, ezért kénytelenek abban lebonyolítani minden fontosabb találkozót, beleértve a megyei testület üléseit is.
Így alkalmazkodnak a lehetőségekhez: a tanácselnök és -alelnökök, illetve a gyűlésvezető a képviselőkkel szemben foglal helyet. Tudomásunk szerint az elmúlt évek során különösebb viták ebből nem adódtak.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Maros Megyei Tanács sajtóirodája
Hibrid megoldáshoz folyamodtak a háromszékiek. Kovászna Megye Tanácsánál látható módon ragaszkodtak a klasszikus körívhez, ám a terem mérete nem biztosított elegendő férőhelyet, ezért két körívvel tudták megoldani azt, hogy mindenkinek helye legyen.
A térrendezés koránt sem tökéletes, az igyekezet azonban mindenképp említést érdemel.
Fotó: Bíró Blanka
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa/Facebook
Amire Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön nem volt lehetőség, arra Csíkszeredában igen. Hargita Megye Tanácsa és Hargita Megye Prefektusi Hivatala abban a „fehér házban” székel, ahol bőven van hely. Épp ezért
A gyűléseken minden tanácsos látja a társait, a vezetőség itt nem kért magának egy kisebb emelvényt, a tanácselnök és az -alelnökök asztala a többivel azonos magasságban kapott helyet.
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
A koronavírus-járvány alatt egyébként néhány alkalommal az előadóteremben üléseztek, a járvány vége után viszont búcsút intettek az amfiteátrumnak és visszatértek a megszokott helyükre.
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei testület rendhagyó módon kihelyezett üléseket is tart megyeszerte, ami nem kis előszervezési munkával jár – főleg a vendéglátók számára, akik ilyenkor vigyáznak arra, hogy
Fontos azonban megjegyeznünk, hogy az ilyen alkalmakon is mindig gondot fordítottak arra, hogy a helyi művelődési házakat ideiglenesen gyűléstermekké átalakított terekben az elrendezés demokratikus legyen. Odafigyeltek erre még akkor is, amikor 2017-ben Hargita megye egyik legkisebb kultúrotthonában, a Kányád községhez tartozó Petek peremfaluban üléseztek. Ha ugyanis adottak a körülmények, akkor már csak arra kell(ett) odafigyelni, hogy az elnöki üzenet célba érjen: „Hargita megyében a dolgok rendben vannak.”
Fotó: Barabás Ákos
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
1 hozzászólás