A totalitárius diktatúra nagyon mélyen beleszőtte magát a társadalom szöveteibe
Fotó: Deák Szidónia
Van egyfajta eltávolodás, történelmi homály, ami belepi az emlékezetet, így fordulhat elő, hogy sokan nosztalgiával gondolnak a kommunizmusra. Ezért fontos lépés az, hogy jövőtől kötelező tantárgy lesz a közoktatásban a hazai kommunizmus története.
2024. december 19., 07:512024. december 19., 07:51
Kötelező tantárgy lesz a romániai kommunizmus története a következő tanévtől kezdődően a végzős középiskolások számára – jelentette be az oktatási szaktárca vezetője, Ligia Deca a hét elején.
A bemutatóra a Bukaresti Egyetemen került sor, anélkül, hogy az eseményt nyilvánosan meghirdették volna az egyetem honlapján vagy újságírókat hívtak volna – számol be a részletekről az Edupedu.ro oktatási szakportál.
A tanügyminiszter az eseményen kifejtette, hogy
Ebből kifolyólag 2025-2026-os tanévtől kezdődően a tizenkettedikesek és tizenharmadikosok számára kötelező tantárgy lesz az iskolában a hazai kommunizmus története.
Sokan nosztalgiával gondolnak vissza a kommunizmusra, hiszen két generáció után az események történelemmé alakulnak át. Így működik a társadalmi emlékezet
Fotó: A Nagy Imre Általános Iskola diákjainak gyűjtése
Novák Csaba Zoltán történész, egyetemi tanár, az RMDSZ egykori szenátora szerint ha egy társadalom meg szeretné érteni a saját helyzetét, azokat az állapotokat, amelyekben létezik, akkor
Fotó: A Nagy Imre Általános Iskola diákjainak gyűjtése
„Egy totalitárius diktatúráról beszélünk, amely nagyon mélyen beleszőtte magát a társadalom szöveteibe, nagymértékben erőszakkal befolyásolta az előző generációk életét, ezért még inkább ismerni kell. Ez egy rendkívül jó alkalom lehet arra, hogy egy társadalmat, egy fiatal generációt megismertessünk azzal, hogy
Ez egy példa lehet arra, hogy megismerjük, hogyan működik egy társadalom olyan körülmények közepette, amikor egy totalitárius diktatúra telepszik rá az emberekre” – fejtette ki a tantárgy szükségességét a marosvásárhelyi történész.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
A diákok ma is tanulnak a '89 előtti állapotokról az iskolában a tanóra keretében, amelyről Novák Csaba Zoltán úgy véli: elég jó keretet biztosítanak arra, hogy a tanár minél többet átadhasson erről a korszakról. A történész szerint
A társadalmi emlékezet egyik tulajdonsága az, hogy két generáció után az események történelemmé alakulnak át, és innen kezdve, amikor egy fontos eseményre már csak úgy tekintünk, mint egy történelmi eseményre, akkor megváltozik a hozzáállásunk ehhez az eseményhez. A történész úgy véli, hogy ez lassan több generáció szempontjából bekövetkezik a rendszerváltást illetően is, hiszen
Van egyfajta eltávolodás, egy történelmi homály, ami belepi, de ez mindennel így történik, nem csak a szocializmus időszakával – mutatott rá a történész a folyamatok mozgatórugóira.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
Emellett az is kiválthatja a nosztalgia érzését a kor iránt, hogy nagy elvárásokkal kezdtünk bele a rendszerváltás utáni életünkbe, és ezek közül nem mindegyik pont úgy teljesült, ahogy kellett volna – magyarázta Novák Csaba Zoltán.
– fejtette ki a szakember. Ugyanakkor a rendszerváltás és az utána érkező szabad világ egyik produktuma, a közösségi média jelenléte teljesen felkavarta az emberek érzelmi, mentális állapotát – tette hozzá a történész.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
– magyarázta megkeresésünkre Novák Csaba Zoltán.
Az oktatási minisztérium képviselői bejelentették, hogy megvárják míg a dokumentum megjelenik a Hivatalos Közlönyben is, majd ezt követően a Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ honlapjára is felkerül. Egyelőre még nem jelent meg a tantárgy részletes leírása.
Fotó: Veres Nándor
Pislákoló mécsesek emlékeztetik a székelyudvarhelyieket az egy évvel ezelőtt történt tragédiára, amikor december 18-án délután beomlott a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, két fiatal életét követelve.<
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hallottak, de arról kevesebben, hogy egy székely fotósnak köszönhette a világhírnevet. Ez utóbbi tiszteletére ma emléknapot tartanak Kézdivásárhelyen.
Autószerelő műhely gyulladt ki Máréfalván szerdán délelőtt, mintegy 150 négyzetméternyi területen ég az épület.
Az új év első napjától új szabályok szerint kell gyűjteni a hulladékot Szászrégenben – osztotta meg Facebook-oldalán Márk Endre polgármester.
Tömegesen érvényüket veszítik a Csíki Trans Kft. által kibocsátott, egy éves időtartamú parkolási bérletek január elsejétől – emlékezteti az érintetteket bejegyzésében a Csíkszeredai Városháza.
Átmeneti vízszünet lesz Székelyudvarhelyen tizenkét utcában szerda délelőtt, javítási munkálatok miatt – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői megállapodtak az új kormány programjának főbb elveiben és intézkedéseiben.
Mindössze egy ajánlattevő jelentkezett a Sóvárad-Gyergyóalfalu autópálya-szakasz megépítésére. Amennyiben a határidőt tartani tudják, öt év múlva már használható lesz az új sztrádaszakasz. Gyergyóalfalu polgármestere csak részben örül az építkezésnek.
Autók ezreitől fuldoklik Székelyudvarhely néhány nappal karácsony előtt: a Bethlen utcában kígyózó sorokban, araszolva haladtak a város csíkszeredai kijárata felé az autósok a délutáni órákban.
Az Erdély egyik legszebb vasúti építményeként ismert, Csíkszeredától mintegy 20 kilométerre lévő Karakó-völgyhidat mindkét világháborúban felrobbantották. Néhány éve felújították, a mellette található épület azonban sajnos is lepusztult állapotban van.
5 hozzászólás