A totalitárius diktatúra nagyon mélyen beleszőtte magát a társadalom szöveteibe
Fotó: Deák Szidónia
Van egyfajta eltávolodás, történelmi homály, ami belepi az emlékezetet, így fordulhat elő, hogy sokan nosztalgiával gondolnak a kommunizmusra. Ezért fontos lépés az, hogy jövőtől kötelező tantárgy lesz a közoktatásban a hazai kommunizmus története.
2024. december 19., 07:512024. december 19., 07:51
Kötelező tantárgy lesz a romániai kommunizmus története a következő tanévtől kezdődően a végzős középiskolások számára – jelentette be az oktatási szaktárca vezetője, Ligia Deca a hét elején.
A bemutatóra a Bukaresti Egyetemen került sor, anélkül, hogy az eseményt nyilvánosan meghirdették volna az egyetem honlapján vagy újságírókat hívtak volna – számol be a részletekről az Edupedu.ro oktatási szakportál.
A tanügyminiszter az eseményen kifejtette, hogy
Ebből kifolyólag 2025-2026-os tanévtől kezdődően a tizenkettedikesek és tizenharmadikosok számára kötelező tantárgy lesz az iskolában a hazai kommunizmus története.
Sokan nosztalgiával gondolnak vissza a kommunizmusra, hiszen két generáció után az események történelemmé alakulnak át. Így működik a társadalmi emlékezet
Fotó: A Nagy Imre Általános Iskola diákjainak gyűjtése
Novák Csaba Zoltán történész, egyetemi tanár, az RMDSZ egykori szenátora szerint ha egy társadalom meg szeretné érteni a saját helyzetét, azokat az állapotokat, amelyekben létezik, akkor
Fotó: A Nagy Imre Általános Iskola diákjainak gyűjtése
„Egy totalitárius diktatúráról beszélünk, amely nagyon mélyen beleszőtte magát a társadalom szöveteibe, nagymértékben erőszakkal befolyásolta az előző generációk életét, ezért még inkább ismerni kell. Ez egy rendkívül jó alkalom lehet arra, hogy egy társadalmat, egy fiatal generációt megismertessünk azzal, hogy
Ez egy példa lehet arra, hogy megismerjük, hogyan működik egy társadalom olyan körülmények közepette, amikor egy totalitárius diktatúra telepszik rá az emberekre” – fejtette ki a tantárgy szükségességét a marosvásárhelyi történész.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
A diákok ma is tanulnak a '89 előtti állapotokról az iskolában a tanóra keretében, amelyről Novák Csaba Zoltán úgy véli: elég jó keretet biztosítanak arra, hogy a tanár minél többet átadhasson erről a korszakról. A történész szerint
A társadalmi emlékezet egyik tulajdonsága az, hogy két generáció után az események történelemmé alakulnak át, és innen kezdve, amikor egy fontos eseményre már csak úgy tekintünk, mint egy történelmi eseményre, akkor megváltozik a hozzáállásunk ehhez az eseményhez. A történész úgy véli, hogy ez lassan több generáció szempontjából bekövetkezik a rendszerváltást illetően is, hiszen
Van egyfajta eltávolodás, egy történelmi homály, ami belepi, de ez mindennel így történik, nem csak a szocializmus időszakával – mutatott rá a történész a folyamatok mozgatórugóira.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
Emellett az is kiválthatja a nosztalgia érzését a kor iránt, hogy nagy elvárásokkal kezdtünk bele a rendszerváltás utáni életünkbe, és ezek közül nem mindegyik pont úgy teljesült, ahogy kellett volna – magyarázta Novák Csaba Zoltán.
– fejtette ki a szakember. Ugyanakkor a rendszerváltás és az utána érkező szabad világ egyik produktuma, a közösségi média jelenléte teljesen felkavarta az emberek érzelmi, mentális állapotát – tette hozzá a történész.
Fotó: Daczó Katalin gyűjtése
– magyarázta megkeresésünkre Novák Csaba Zoltán.
Az oktatási minisztérium képviselői bejelentették, hogy megvárják míg a dokumentum megjelenik a Hivatalos Közlönyben is, majd ezt követően a Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ honlapjára is felkerül. Egyelőre még nem jelent meg a tantárgy részletes leírása.
Fotó: Veres Nándor
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
8 hozzászólás